Kaliforniya cevizi İzmirli bloggerlarla buluştu

KALİFORNİYA CEVİZİ
İZMİRLİ BLOGGERLAR İLE BULUŞTU
( HABER : Safiye CONGER )

İzmir'li Bloggerlar California Wantus Commission'ın (CWC) (http://www.walnuts.org/) Mövenpick İzmir Otel'de düzenlediği etkinlikte dünyanın dört bir yanına ihraç edilen California Cevizi ile tanıştı. Etkinlikte California Cevizi endüstrisinden, önemli sağlık araştırma sonuçlarına değin birçok önemli bilgi paylaşıldı. 

Yunan ve roma mitolojisinde tanrıların yiyeceği olarak bilinen cevizin tarihi milattan önce 7000'lere dayanan, bilinen ilk ağaç olma özelliğine sahip değerli bir meyve. Ağacından meyvesine, yaprağına, kabuğuna her şeyinden farklı bir alanda yarar sağlanıyor. Meyve kültürü oldukça eskilere dayanan cevizin anayurt bölgelerinden biri olan Türkiye, ceviz üretiminde ve bir o kadar da tüketiminde önde gelen ülkelerden. Bu yüzdendir ki ceviz üretiminde artışa karşın var olan talebin karşılanamadığı için ithalat gereksinimi de doğmaktadır.
 
Bu konuda çok önemli çalışmalar yapan 1987 yılında California Eyaleti’nde kurulan California Ceviz Komisyonu, yetiştiricileri ve işleme tesislerini, ihracat piyasası geliştirme faaliyetlerinde temsil etmek ve sağlık araştırmaları gerçekleştirmektedir. CALİFORNİA WALNUT COMMISSION yetkilileri 11.03.2015 tarihinde MÖVENPİCK İZMİR otelde düzenledikleri etkinlikle İzmirli blogerları misafir etti. Tüm ithalat sürecini, talep gereksinimlerini ve en önemlisi detaylı bir şekilde cevizin yararlarını ve bu konudaki çok önemli araştırmaları değerlendirdi.

MUTFAKTA BAŞROLDE CEVİZ VAR

CWC misafirlerini, istatistik verilerin ithalat ihracat nedenlerinin ve ceviz hakkındaki çok değerli araştırmalar hakkında bilgilendirmekle kalmadı, onlara unutulmaz bir o kadar da keyifli bir mutfak deneyimi yaşattı. Executive Chef Murat Yıldız ile Mövenpick Hotel İzmir'in mutfağında cevizli çerkes tavuğu ve cevizli bezirganı hazırladılar. Konuklar, kendileri için hazırlanan önlük ve şapkalarla mutfağa girdi. Executive Chef Murat Yıldız'ın yardımıyla hazırlanan cevizli yemekler bloggerlar tarafından beğenildi.
 

CEVİZ YEMEK İÇİN ÖNEMLİ NEDENLERİMİZ VAR
Cevizde sağlık için önem taşıyan birçok besin maddesi bulunduğu biliniyor. Kalp sağlığı, diyabet, kanser, kilo yönetimi ve bilişsel davranış açısından kazandırdığı birçok fayda yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmaktadır. CWC, etkinliğinde ceviz tüketimi için misafirlerine 10 neden sundu:
 
  1. Ceviz ala açısından zengin bir kaynak sunan tek ağaç yemişidir. Yüksek ala alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir. (PAN 2012)
  2. Akdeniz tipi beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin %30, inme riskini ise %49 azaltıldığı PREDIMED çalışmasında da kilit bir gıda olarak öne çıkmıştır.(ERTRUCH,2014)
  3. Batının tipik beslenme şekline eklenen cevizin, sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladı belirlenmiştir.(ROBBİNS,2012)
  4. Ceviz, yaygın olarak tüketilen yemişler ve yer fıstıkları arasında en yüksek toplam polifenol içeriğine sahiptir. (VİNSON,2012)
  5. 56 gram tüketmenin, organ yağlanması görülen aşırı kilolu bireylerde endotenyal işlevi geliştirdiği görülmüştür. Beslenme düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmamıştır. (KATZ,2012)
  6. Günde 42 gr ceviz tüketmenin, kalp-damar hastalıklarının iki risk faktörü olan NON-HDL kolesterolu ve Apolipoprotein-B’yi anlamlı düzeyde azalttığı tespit edilmiştir.(WU,2013)
  7. Yüksek miktarda ceviz tüketimi kadınlarda tip iki diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmiştir.(pan,2013)
  8. Ceviz dahil olmak üzere daha yüksek miktarda yemiş tüketiminin, ileri yaşlarda genel bilişsel kabiliyette iyileşme sağlayabildiği ve kolaylıkla yönlendirilebilecek bir halk sağlığı müdahalesi olabileceği ifade edilmiştir.(O’BRİEN,2014)
  9. Cevizin, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk faktörü olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (yaklaşık%9 -%16) ve kan basıncını (DİYASTOLİK KAN BASINCINI 2 MM HG )azalttığı ortaya konulmuştur.(KRİS-ETHERTON,2014)
  10. Ceviz sağlıklı bir beslenme düzeninde kanseri önleyici bir seçenek olarak yer almalıdır. (HARDMAN,2014)

TÜRKİYE'DE CEVİZE FARKINDALIK

Ülkemizdeki araştırma sonuçlarından ortaya çıkan bulgularda, Türkiye ‘de geçtiğimiz yıl tüketicilerin %84'ünün ceviz satın alırken,  %34’lük oranla en sık satın alınan kuruyemiş olarak gözükmektedir. Ülkemizdeki en yaygın ceviz alma nedenleri ilk olarak sağlıklı olması, besin değerinin yüksek olması ve iyi bir atıştırmalık oluşu. Araştırma sonuçlarında dikkat çekilen en önemli nokta Türk tüketicilerin cevize yoğun bir talep içinde oldukları. Ayrıca tüketicinin cevizin faydalı olduğunun bilincindeyken, bunun altını dolduracak bilimsel araştırmalar konusunda fikir sahibi olmadıkları.

Bilimsel araştırmalar cevizin faydalarını ortaya koydukça, ceviz tüketimi artmıştır. Ceviz üzerindeki bilimsel kanıtların fazlalığı, sağlık ile ilgili iddiaların ABD, FDA ve Avrupa Birliği nezdinde kabul edilmesi ve cevizin American Heart Association (Amerikan Kalp Vakfı)  tarafından sertifikalandırılması bu araştırmaların önemini göstermekte. Aynı zamanda ceviz American Heart Association tarafından onaylanan tek işlenmemiş ürün özelliğine sahip.

Keyifli ve verimli geçen etkinlikte aynı zamanda davetlilere video anlatımıyla California cevizinin ihracat marketlerine ulaşana kadar ki işleniş süreci de izlettirildi. California'dan dünyanın dört bir yanına gitmeye hazır hale getirilen cevizin bu ilginç serüveni davetliler tarafından ilgiyle izlendi. California cevizinin video tanıtımındaki son cümle bu işe verilen önemi ve titizliği göstermekte:
 
 
‘’Bence insanların yediklerinin nereden geldiğini bilmesi önemli; 
  Çünkü yedikleri, benim gibi bahçelerine, ağaçlarına ve nihayetinde
  onlara ulaşan ürüne oldukça önem veren insanlardan geliyor.’’