VII. Ulusal Bahçe Ürünlerinde Muhafaza ve Pazarlama Sempozyumu Düzenlendi.

VII. Ulusal Bahçe Ürünlerinde Muhafaza ve Pazarlama Sempozyumu, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile 4-7 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlendi. Toplantıda 262 katılımcıyla, kamuya ve özel sektöre ait bahçe ürünlerinde hasat öncesi ve hasat sonrası projelerin araştırma sonuçları, sektör faaliyetleri ve geleceğe dair neler yapılabileceği tartışıldı.
 
 
Sempozyumun açılışında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu da sahne alarak katılımcılara Türk Dünyası Dans Örneklerini, müzik dinletisi eşliğinde sunmuşlardır.
 
Sempozyumun açılışına Isparta Valisi Şehmus GÜNAYDIN, TAGEM Hayvan Sağlığı ve Gıda Yem Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Mustafa ÇETİNDAĞ, TAGEM Koordinatörlerinden Dr. Ayşen ALAY VURAL, Dr. Nesrin KURTAR BOZBIYIK, Eğirdir Kaymakamı Abdullah AKDAŞ, SDÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mevlüt Türk, Eğirdir Belediye Başkanı Ömer ŞENGÖL, Isparta Ticaret Odası Başkanı Şükrü BAŞDEĞİRMEN, Isparta Ticaret Borsası adına Osman GÖK ve Kurum Müdürleri katılmışlardır.
 
VII. Ulusal Bahçe Ürünlerinde Muhafaza ve Pazarlama Sempozyumunda 39 adet sözlü ve 52 adet poster bildiri sunulmuştur. Sempozyum Ulusal Bahçe Ürünlerinde Muhafaza ve Pazarlama Sempozyumları içerisinde en fazla uluslararası katılımcının olduğu organizasyon niteliğini kazanmıştır. Sempozyumda Cornell Üniversitesi'nden Prof.Dr. Christopher Brian WATKİNS "Bahçe ürünlerinin derim sonrası teknolojisi alanındaki yeni gelişmeler" konulu çağrılı bildirisini sunmuş, Agrofresh, Isolcell, Decco, Janny MT gibi özel sektör temsilcileri tarafından yeni teknolojilerin tanıtım sunuları yapılmıştır. Ayrıca özel sektör ve SOMTAD derneği temsilcileriyle bahçe ürünlerinde hasat öncesi ve hasat sonrası sektör faaliyetleri ve sorunlarının tartışıldığı bir oturum gerçekleştirilerek, özel sektörle araştırıcılar buluşturulmuştur. Sempozyumda Sözlü Bildiriler gibi, Posterler de, dijital ortamda sözlü sunulmuştur.
 
Apelasyon E Dergi yazarlarından Dr. Ayşen ALAY VURAL TAGEM Koordinatörü olarak, Adnan Menderes Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nden Doç.Dr. Renan TUNALIOĞLU “Zeytinyağında Değer Zinciri ve Kalite Döngüsü” isimli sözlü bildirisiyle, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Zir.Yük.Müh. Salih GÖKKÜR “Meyve ve Sebze Ürünlerinde Küresel Değer Zinciri” isimli sözlü bildirisiyle, İzmir Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nden Dr. Zerrin ÇELİK “Gıda Toplulukları ve Aracısız Ürün Ağı” isimli sözlü  bildirisiyle sempozyuma katılmışlardır.