Bu sergideki bitkiler müzik ziyafeti sunuyor

İzmir Fransız Kültür Merkezi, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan ve bitkilerin, insanların kendilerine yaklaşması ve dokunmalarıyla sesler çıkardığı Akousmoflere sergisine ev sahipliği yapıyor.
 
İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde 21 Ekim – 21 Ocak tarihlerinde düzenlenecek ve küratörlüğünü İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Caroline David’in yaptığı sergide bitkiler insanlara müzik ziyafeti sunuyor. Sergideki bitkiler en ufak bir dokunuşla sesli bir karaktere bürünüyor. Elektrostatik enerjiye duyarlı hale getirilen bitkiler, insanların kendilerine yaklaşması ve dokunmalarıyla çeşitli sesler çıkararak katılımcılara müzik ziyafeti sunuyorlar.
 
 
Sergi hakkında bilgi veren İzmir Fransız Kültür Merkezi Caroline David, “Sanatçılar güncel sanat eserlerini her türlü dijital teknolojiden faydalanarak yarat­makta, bitki, insan, su, ahşap, taş gibi malzemeleri şaşırtıcı şekillerde birleştirerek oluşturuyorlar. Scenocosme sanatçıları Grégory Lasserre ve Anaïs met den Ancxt’a ait olan eserler,  insan vücudu ve çevre arasındaki görünmeyen etkileşimi ortaya çıkararak izleyicilerin bu ilginç tecrübeyi yaşamasına aracılık ediyorlar” dedi.
 
Scenocosme nedir?
Scenocosme sanatçıları, eserlerinde bitkilerle dijital teknolojiyi bir araya getiriyor. Bitkiler bulundukları ortamlarda, insan vücudundan ya da çevreden gelen ener­ji akışını doğal olarak algılayan canlılardır.