İklim değişikliğine uyum için küçük çiftçilere daha fazla destek verilmesi gerekli

FAO Genel Direktörü iklim değişikliğine uyum için küçük çiftçilere daha fazla destek verilmesi çağrısı yaptı

Şimdi harekete geçilmezse gelecek gıda üretimi tehlikeye girecek; 2030 kalkınma gündemi sabote olacak. 
 

13 Şubat, Dubai/Roma Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FOA) Genel Direktörü José Graziano da Silva gıda sistemlerini iklim değişikliğine karşı daha dirençli getirme çabalarının başarısız olması durumunda bir çok bölgede gıda üretiminin “ciddi olarak tehlikeye gireceği” ve açlık ile aşırı yoksulluğu 2030 yılına kadar bitirmek için devam eden uluslararası çabaların başarısızlığa mahkum olacağı uyarısında bulundu.

Photo: ©FAO/Gent Skhullaku

Dubai’de gerçekleşen Dünya Yönetim Zirvesi’ndeki yuvarlak masa toplantısında konuşan Graziano da Silva “Tarım, günümüz insanlığının maruz kaldığı en büyük iki sorunun çözümünde anahtar role sahip: açlık ve yoksulluğun kökünün kurutulması ve  medeniyetin iyiye gitmeye devam etmesi için istikrarlı iklim koşullarının sağlanmasına katkı.” diye konuştu. FAO Genel Direktörü değişen iklim koşullarına uyum için özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki küçük çiftçilerin daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Graziano  da Silva “Açlık ve aşırı yoksulluk yaşayanların büyük çoğunluğu geçim kaynağı olarak tarıma bağımlılar. Onlar istikrarsız iklim ve küresel ısınmanın etkilerine karşı en korumasız kişiler.” diye ekledi. FAO Genel Direktörü innovasyon yaklaşımlarının bu kişilerin ürünlerini geliştirip direncini arttıracağını belirtti. Graziano da Silva “Ama çiftçiler daha çok kredi ve pazarlara ulaşım eksikliği, bilgi eksikliği, arazilerin kullanım süresindeki güvensizlik ve mevcut çok yüksek işlem masrafları gibi büyük engellerle karşılaşıyor.” tespitinde bulundu. Graziano da Silva olumsuzluklara örnek olarak halen 70 ülkenin meteoroloji servisini kurmadığını gösterdi. 

FAO, Dünya Meteoroloji Örgütü ile bu ihtiyaca cevap verebilmek için çiftçi dostu düşük maliyetli çözümler üretmek için çalışıyor.  Sert ve daha az tahmin edilebilen hava koşullarına karşı koymak için çiftçilerin daha iyi teknolojik araçlara, pazara ve bilgiye ihtiyaç duyduğunu belirten Graziano da Silva tarım altyapısının geliştirilmesi ve arazi kullanım sürelerinin iyileştirilmesinin de bu anlamda önemli olduğunu söyledi.

FAO Genel Direktörü “İklim değişikliğine uyum ekonomik olarak anlam ifade ediyor: uyumun kazançları masraflarından çok daha fazla.” diyerek gıda çeşitliği ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik ulusal çabaların önemli olduğunu kaydetti.

Susuzluk ile mücadele

Graziano da Silva’ya göre harekete geçilmesi gereken diğer bir konu ise su yönetimi. Dünyadaki milyonlarca küçük çaplı çiftçinin su kıtlığı ile mücadele ettiğini belirten Genel Direktör iklim değişikliğinin bir sonucu olarak bunun daha da yoğunlaşacağını bildirdi.

Bundan dolayı son BM iklim değişikliği konferasında FAO ve ortakları gelişmekte olan ülkelerde tarımda sürdürülebilir su kullanımıyla ilgili daha güçlü programlar ve politikalara destek vermek amacıyla tarımda su kıtlığıyla ilgili küresel bir çerçeve başlatmıştı.

“İklim Eylemi: Geleceği Beslemek” başlıklı panele Graziano da Silva’nın yanısıra Butan Başbakanı Tshering Tobgay, Birleşik Arap Emirlikleri İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Thani Al Zeyoudi ve İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) İcra Direktörü Patricia Espinosa katıldı.

Dünya Yönetim Zirvesi (WGS) liderlerin ve politika yapıcıları hükümet hizmetleri, liderlik, innavasyon ve ekonomik politikalar alanında gelecekteki eğilimleri sergilemek üzere buluşturan bir platform.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:

FAO Medya İlişkileri Ofisi

(+39) 06 570 53625

FAO-Newsroom@fao.org