Barbaros Oyuk Festivali 19-20-21 Mayıs 2017 tarihlerinde Barbaros Köyünde!

Barbaros Oyuk Festivali 19-20-21 Mayıs 2017 tarihlerinde Barbaros Köyünde!

Her yerde korkuluk. Bizde oyuk. Gülümseyin. Barbaros'tasınız. Sloganıyla karşınızda Barbaros Oyuk Festivali…

Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan festivalin amacı Köyün sessizliğine, sakinliğine zarar vermeden, doğal dokusunu bozmadan, unutulmuş gelenekleri canlandırmak, üretim gücünü ortaya çıkarmak ve kırsal yaşamın bizlere sunduğu nimetlerden ödün vermeden sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak.

Festivalin konusu, Barbaros'un tarımsal, kültürel ve geleneksel değerleridir. Zaman içerisinde kaybolmaya yüz tutan kültürel ve geleneksel değerlerin canlandırılması hedeflenmektedir.

Tarlalardaki ürünleri korumak için kullanılan tarla korkulukları festivalin simgesidir. Tarla korkuluğunun yöresel ifadesinin 'Oyuk' olması nedeniyle festival, 'Barbaros Oyuk Festivali' olarak adlandırılmıştır. Simgeye yüklenen anlam, ürünü korumanın ötesinde ele alınmış; geleneklerimizi, çevreyi, değerlerimizi koruma olarak genişletilmiştir. Bu nedenle Barbaros'un tüm sokakları çeşitli temaları canlandıran oyuklarla süslenecektir.

Gelin Barbaroslu Oyukların bize neler anlattığını görün. Köyümüzün sokaklarını gezerken onlarla tanışın. Avlularımızda bizimle beraber ekmek yapın, kahvelerimizde dibek kahvesinin tadına varın. Etkinliklerimize katılın. Sergilerimizi gezin. Sokaklarımıza süzülen dingin müzik eşliğinde çiçek kokulu bahçelerimizin keyfini yaşayın.

Haziran 2016'da gerçekleşen ilk festivalimizi ortalama 6.000 kişi ziyaret etmiştir. İkinci festivalde 10.000 kişinin festivalimizi ziyaret etmesi beklenmektedir.

Değerli Dostlar Bu 10.000 Kişiden biri niye siz olmayasınız?

Barbaros’ta görüşmek üzere…

Bu arada Festivalin ilk günü 19 Mayıs Cuma akşamı, köyden Banu Ersan'nın prodüktörlüğünde hazırlanan “SIRADAM'DAN BARBAROS'A'' Belgesel filminin saat: 21:00'de ilk gösterimi yapılacaktır.

Ayrıntılara aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz.

http://www.barbarosoyukfestivali.com/

http://www.barbaroskoyu.com/

Program aşağıdaki gibidir.