Avrupa'nın 1 Numaralı Hayvancılık Fuarı SOMMET DE L’ÉLEVAGE, 4, 5 ve 6 Ekim 2017'de Geri Dönüyor

26. SOMMET DE L’ÉLEVAGE, 4, 5 ve 6 Ekim 2017 tarihlerinde 3 gün boyunca Clermont-Ferrand'daki (Fransa) Grande Halle d’Auvergne Fuar Alanında gerçekleşecek.

5 ay önce Avrupa'daki hayvancılık profesyonellerinin ilk toplantısının kapılarını açan organizatörler oldukça sakin; Genel Müdür Fabrice Berhon şunları ifade etmiştir: "Şu ana kadar kayıt olan 1.040 şirket ve neredeyse atmış yeni doğrudan katılımıcyla 2016 yılı ile karşılaştırdığımızda ilerleme yaşadığımızı görüyoruz. Bu yıl için hedefimiz olan büyümeye devam etme ve geçtiğimiz yıldan daha fazla katılımcıya sahip olma hedefimize ulaşmak üzere çaba harcıyoruz. 2.000 seçkin hayvan, 30 ülkeden 300'ü uluslararası olmak üzere beklenen 1.500 katılımcı ve planlanmış 30 küsür konferans ile SOMMET 2017 en iyi tahminlerimizi karşılayacak gibi görülüyor".

Hiç şüphe yok ki bu yılki fuar tüm dünyadan gelmesi beklenen 88.000 ziyaretçiyi memnun edecektir.

SOMMET'in merkezindeki Zenith

2016 yılında olduğu gibi, büyük ölçekli gösteriler için harika bir olanak sağlayan Zénith d’Auvergne'in merkezinde etçi büyükbaş hayvan yarışmaları ve Uluslararası Ticaret Kulübü yer alacaktır.

2017 du SOMMET DE L’ÉLEVAGE Gelişimi

Bu yıl düzenlenecek olan fuarda tüm zirai makine, küçükbaş hayvan ve catering alanlarının asfaltlanmıştır, önümüzdeki yıllarda düzenlenecek fuarlar için kalıcı bir ikinci pavyonun inşası planlanmaktadır.

SOMMET 2017'nin yıldızı Limuzin

Anneden gelen üstün özellikler ve yetenekleri bir araya getiren Limuzin ırkı, 2017 SOMMET DE L’ÉLEVAGE'da ulusal yarışmasını düzenleyecektir.

2004 ve 2011 yıllarında da gerçekleştirilmiş olan Limuzin Irkı Seçimi Organizasyonu, ırkın en iyi 400 örneğinin katılımıyla bu yıl yeniden düzenlenecektir.

2 uluslararası ırkın mücadelesi

Tarihinde ilk defa SOMMET iki uluslararası ırkın mücadelesine ev sahipliği edecek: Belçika Mavisi ve Hereford. Kanada, Uruguay, İsveç ve ABD'den gelen hakemlerin varlığıyla bu mücadelenin ulusal bir önemi olacak.

SOMMET DE L’ÉLEVAGE 2017,

Avrupa'nın 1 numaralı hayvancılık fuarı

Avrupa'nın en büyük ovasında gerçekleştirilen SOMMET DE L'ELEVAGE, hayvancılık ve genetik alanındaki Fransız teknik bilgisinin etkileyici bir gösterisidir.  Etçi büyükbaş hayvancılık sektöründe dünya lideri olan SOMMET, dağlık bölgelerdeki süt hayvancılığı ve küçükbaş hayvancılık ile at sektörlerinde de ulusal bir referans noktası olmuştur.

Aynı zamanda ziraat sektörü için iş toplantıları, bilgi alış-verişi ve eğlence merkezi olan SOMMET her geçen yıl daha fazla ziyaretçi çekmektedir. 2016 yılında 4.000'i 84 ülkeden gelen uluslararası ziyaretçi olmak üzere toplam 86.500 ziyaretçi fuar alanını ziyaret etmiştir.

Fuar her yıl olduğu gibi bu yıl da hayvan sunumları, teknik gelişmeler, profesyonel animasyonlar ve ziraat dünyasındaki yeniliklerin ele alındığı konferanslara ev sahipliği yapacaktır. Programı isteyin!

En büyük ırkların buluşma noktası

SOMMET DE L’ÉLEVAGE her yıl en iyi Fransız ve Avrupa ırklarını ağırlamaktadır: 750 etçi büyükbaş, 550 sütçü büyükbaş, 400 küçükbaş ve 300 at. Çok sayıda salonda titizlikle seçilmiş toplam 2.000 hayvan sergilenecektir.

3 gün sürece olan fuarda ayrıca ulusal ya da uluslararası çok sayıda yarışma, hayvan sunumu, mezat, gösterim yer alacaktır.

 

Ulusal Limuzin yarışması

2004 ve 2011 yıllarında SOMMET'de başarılı bir şekilde düzenlenen ulusal yarışmalardan sonra 26. defa düzenlenen fuarda 400 hayvanın katılımıyla yeni bir Limuzin yarışması yapılacak ve bir mezat gerçekleştirilecektir. Limuzin ırkının dünyadaki en büyük etkinliği olan Ulusal Yarışma büyü bir organizasyondur. 35 Fransız departmanından 200'den fazla çiftlik bu yarışmaya katılıyor. Le National, Fransız Limuzin ırkı yetiştiricileri tarafından sabırsızlıkla beklendiği kadar çok sayıda uluslararası temsilcinin onaylanmış katılımıyla yabancılar tarafından da benzer bir şekilde beklenmektedir. Yarışmanın 3 yarı günü boyunca, ziyaretçiler kusursuz genetik yapıya sahip hayvanlarını sunan en iyi Fransız yetiştiricilerinin işlerini takdir etme şansını bulacaktır.

İLETİŞİM: Émilien Rouet, OS Limuzin Irkı İletişim Direktörü

Tel: (+33) (0) 5 55 06 46 13 • emilien.rouet@limousine.org

 

SOMMET'in merkezinde ziraat dünyasının yenilikleri

3 günlük fuar süresince Grande Halle d’Auvergne Konferans Merkezinde gerçekleştirilecek 30'dan fazla yüksek düzeydeki seminer ve konferansta ziraat dünyasında yaşanan yenilikler ele alınacak.

Teknoloji, araştırmalar, genetik, ortak ziraat politikası, uluslararası ticaret ve ithalat stratejileri, çevre, hayvan sağlığı... güncel konularla ilgili tüm temalar habercilere ve hayvancılık profesyonellerine sunulacaktır.

 

2017 hayvan sunum programı

ULUSAL YARIŞMA

-          Etçi büyükbaş: Limuzin ırkı (400 hayvan) + mezat

-          Etçi büyükbaş: Hereford ırkı

ETÇİ BÜYÜKBAŞLAR (750 hayvan)

-          Charolaise, Blonde d’Aquitaine, Salers, Aubrac, Gasconne, Parthenaise ve Mavi Belçika ırklarının bölgelerarası yarışması

-          Bazadaise, Maine-Anjou ve Ferrandaise ırklarının sunumu

SÜTÇÜ BÜYÜKBAŞLAR (550 hayvan)

-          Montbéliarde, Holstein, Simmental, Brune, Normande, Tarentaise ve Abondance ırklarının bölgelerarası yarışması

-          Kahverengi yavru inek mezatı

-          Jersey ve Pie Rouge ırklarının sunumları

KÜÇÜKBAŞLAR (400 hayvan)

-          Charollais, Texel ve Ile de France ırklarının yarışması

-          Massif Central rüstik küçükbaş hayvancılık ırklarının yarışması

-          Çimenlik ve rüstik küçükbaş hayvancılık ırklarının sunumu 

-          Hampshire koçları mezatı

-          Alpler ve Saanen keçi ırklarının sunumları

-          Çoban köpeği ırklarının sunumları

-          Sürülerle çalışan köpekler ve yenilikçi küçükbaş hayvancılık malzemeleri gösterimleri

-          Çim biçme yarışması

ATLAR (300 hayvan)

-          Percheron, Ardennais, Comtois ve Breton ırklarının bölgeler arası yarışması

-          9 Trait Français ırkı, Cheval d’Auvergne ve Auxois ırklarının sunumları

-          Eğlence amaçlı at ve midillilerle Bourbonnais eşeği sunumları

-          At ekipmanlarıyla at ve eşeklerin çalışma gösterimleri

-          Massif central çitfli Grand Prix

Yeni!

Tüm uluslararası ziyaretçiler için, yarışma sonuçlarının İngilizce tercümesi meydanlarda sunulacaktır.

Güçlü uluslararası erişim

2016 yılında 84 farklı ülkeden 4.000 ziyaretçi SOMMET DE L’ÉLEVAGE'ı yeniden keşfetmek için Clermont-Ferrand'a seyahat etmiştir.

Yabancı temsilcilerin mümkün olan en iyi şekilde aığırlanması için organizatörler tarafından gerekli her şey hayata geçirilmiştir.

Uluslararası Kulüp, VIP karşılama

Artık prestijli Zenith salonu Uluslararası Ticaret Kulübü ile tamamen yabancı temsilcilere ayrılmıştır ADEPTA (Ziraat Ürünleri ve Tekniklerinin Uluslararası Alışverişini Geliştirme Derneği) tarafından işletilen kulüp uluslararası ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere çok sayıda hizmet sunmaktadır: Tercümanlar, fuar alanında rehberli geziler, kişiselleştirilmiş öneri, fuar katılımcılarıyla randevu düzenleme, toplantı odası, internet bağlantısı, akşam yemeği alanı, mescit, konaklama için rezervasyon merkezi, şehir, havalimanı, tren istasyonu ve fuar alanı arasında servis...

Fuar katılımcısı şirketlere ithalat yaklaşımlarında yardımcı olmak üzere yurt dışındaki 8 ziraat uzmanından oluşan bir BUSINESS FRANCE ekibi de Uluslararası Kulüp'te bulunacaktır. Ajans, SOMMET DE L’ÉLEVAGE fuarının Akdeniz, Doğu Avrupa, CIS, Latin Amerika ve Asya bölgelerindeki çok sayıda hedef ülkede promosyonunu sağlayacaktır.

Son olarak uluslararası ziyaretçilerin SOMMET sırasındaki konaklamalarının lojistik organizsayonu için (ulaşım, barınma, turizm) ziraat profesyonelleri alanında uzmanlaşmış önde gelen bir Fransız seyahat acentesi olan AGRILYS ile bir ortaklığa gidilmiştir.

İran, 2017 onur konuğu

2016 yılında Kolombiya'dan sonra 26. defa düzenlenen fuarda şimdi sıra İran'ın.

Çeşitli iklimlere ev sahipliği yapan İran toprakları tahıllar, çok sayıda mevye ve sebze, pamuk, baharatlar, çay gibi geniş bir yelpazedeki gıda ürünlerinin yetiştirilmesine olanak tanımaktadır; ayrıca büyük oranda küçükbaş hayvanlardan (50 milyon baş) oluşan ve keçilerle yaklaşık 9 milyon etçi büyükbaş da içeren büyük bir hayvan sürüsüne ev sahipliği yapmaktadır.

Ziraat faaliyetleri GSYİH'sının %13'ünü ve ülkedeki işlerin yaklaşık %25'ini oluşturan bu ülke ziraat ve hayvancılık faaliyetlerini SOMMET DE L’ÉLEVAGE organizatörleri tarafından kendilerine sağlanan özel bir standda sunacak.

İki ülke arasındaki bağları daha da güçlendirmek için SOMMET Fransa / İran Ortak Ziraat Komitesine ev sahipliği yapacaktır. 2015 yılında kurulan komite iki ülkenin tarım bakanlarını bir araya getirmekte ve gelecek yıllarda belirli konular için sağlam bir ikili işbirliğini tanımlamayı hedeflemektedir.

SOMMET'i ziyaret eden resmi heyetler

Bugüne kadar İran, Moğolistan, Beyaz Rusya ve Küba da dahil olmak üzere 5 kıtadan çok sayıda heyet ziyaretlerini onayladı. Küba aynı zamanda özel bir standda ziraat faaliyetlerini ve aynı zamanda Havana'nın yeniden uluslararası dünyaya katılması nedeniyle söz konusu olan yeni yatırım fırsatlarını tanıtacak.

2017 programında uluslararası ziyaretçilere özel önemli noktalar

-          Ön turlar

Geleneksel hayvancılık ziyaretlerinin yanı sıra 3 Ekim 2017 tarihinde (tüm gün) uluslararası ziyaretçiler için ön turlar düzenlenecektir.

4 tur programlanmıştır:

Ø  Etçi büyükbaş hayvancılık sektörü,

Ø  Sütçü büyükbaş hayvancılık sektörü,

Ø  Küçükbaş hayvancılık sektörü,

Ø  Limuzin ırkı.

-          Hayvancılık çiftlikleri ve tarım sınai teknik sahalarına ziyaretler

Fuar sırasında hayvancılık çiftliği ve tarım sınai sahalarına yaklaşık 35 farklı ziyaret sunulmaktadır.

Program kapsamında etçi büyükbaş, sütçü büyükbaş, küçükbaş, keçi çiftlikleriyle tarım sınai kurumlarına (mezbahana, mandıralar, büyükbaş hayvan ihracakt merkezi, besi atölyeleri, suni tohumlama merkezleri, büyükbaş hayvan araştırma merkezi, INRA...) ziyaretler düzenlenecektir.

Hayvancılıkta Fransız mükemelliyetçiliğini eksiksiz bir şekilde keşfedin!

-          Uluslararası Hayvancılık Gecesi

Her yıl olduğu gibi yabancı ziyaretçiler, France GÉnÉtique Élevage iş birliğiyle düzenlenen ve Zénith d’Auvergne performans meydanında tüm hayvan ırklarının yürüyüşünün gerçekleşeceği Uluslararası Hayvancılık Gecesine davet edilmektedir.

Gecenin keyifli bir şekilde sonlanması için ziyaretçilerin katılabileceği bir kokteyl düzenlenecektir.

4 Ekim  Çarşamba19:00 – 20:30, Zenith Meydanı

-          Yeni! Küçükbaş hayvan ırklarının uluslararası sunumu

Yabancı ziyaretçiler Uluslararası Gece öncesinde, küçükbal hayvan meydanında düzenlenen uluslararası bir sunumla (Fransızca/İngilizce) SOMMET'te sergilenen tüm Fransız küçükbaş hayvan ırklarını keşfedebilecektir.

4 Ekim  Çarşamba17:30 – 18:30, Küçükbaş hayvan meydanı

-          Fransa-Beyaz Rusya Yuvarlak Masa Etkinliği: Hayvancılıkta Etkili İş Birliğine Doğru

6 Ekim Cuma günü sabahı, Beyaz Rusya ziraat ve hayvancılığı, öncelikleri ve Fransız iş birliğinin güçlendirilebileceği alanların ele alınacağı bir yuvarlak masa etkinliği gerçekleştirilecektir.

Odaklanma…

SOMMET 2017 yılında çok sayıda etkinlikle iş birliği yapmıştır

İran, Küba, Ukrayna, Romanya, Brezilya ve ayrıca European Federation of Trade Show Organizers (EURASCO - Avrupa Fuar Organizatörleri Federasyonu) etkinliklerini temsil eden çok sayıda farklı standda çok sayıda yabancı ziraat fuarı temsilcileri SOMMET DE L’ELEVAGE'da yer alacaktır.

2017 Altın Zirveler

Her yıl dört kategorideki en iyi teknik yenilikler için Altın Zirveler ödülü verilir: Hayvancılık için zirai makineler, ekipmanlar, sarf malzemeleri ve hizmetler.

Tüm katılımcılara açık olan bu yarışma, alanında uzmanlaşmış basın mensupları, ziyaretçiler ve sektör profesyonelleriyle yeniliklerin değerlerinin bilinmesi fırsatını sunar.

Her yıl olduğu gibi ziraat uzmanları, ziraat odaları ve kurumlarından teknisyenler ile birlikte çiftçiler, araştırmacılar ya da veterinerlerden oluşan jüri Temmuz aynın başında değerlendirmelerini yapacak ve SOMMET'te ödül töreni düzenlenecektir.

Takviminize not edin!

-          23 Mayıs 2017, saat 10:00

SOMMET DE L’ÉLEVAGE 2017 lansman basın toplantısı

İran İslam Cumhuriyeti Fransa Büyükelçiliği Rezidansı

5 rue Fortuny / 75017 Paris

-          10 Temmuz 2017 Pazartesi

Limuzin ırkı tanıtımı için basını ağırlama: Lanaud à Boisseuil (87) ziyareti ve Limuzin ırkı hayvancılığının keşfi

-          11 Temmuz 2017 Salı, 11:00

Clermont-Ferrand'da Basın Toplantısı

Mettre toutes les infos pratiques en anglais

http://www.sommet-elevage.fr/

http://www.businessfrance.fr