III. KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ 8-9-10 EYLÜL 2017 TARİHLERİNDE YAPILACAKTIR.

III. KARAOVA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ 8-9-10 EYLÜL 2017 TARİHLERİNDE 
 
Bodrum coğrafyasının en verimli topraklarının bir arada olduğu Karaovada, üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri, 8 Eylül 2017 Cuma günü Köylüler Yürüyor Korteji ile Bodrum'da, 9-10 Eylül (Cumartesi-Pazar) 2017 tarihlerinde Mumcular'da Mustafa Kalem parkında gerçekleştirilecektir.
 
Hiç kimse, atasından miras kalan malını satarak, yaşamını sürdürmek zorunda kalmasın diyerek başladık bu yolculuğa. Bölge ekonomisinin desteklenmesi, üretim ve ürün çeşitliliğinin arttırılması, üretici ve tüketicinin bir araya geldiği, sürdürülebilir bir tarım ekonomisinin yaratılması ve adil bir gıda anlayışının yaygınlaştırılması için bölgede geleneksel şenlikleri yapıyoruz. Bodrum turizminin çeşitlendirilmesinin de amaçlandığı bu organizasyonda, yörede tarım turizm entegrasyonunun da sağlaması hedeflenmektedir.
 
Bu şenlikler kapsamında Karaova Bağbozumu Rotası Yelken Yarışları, Bağ Temalı Amatör Resim Yarışması, Köyler arası Yemek Yarışması, Yöresel tadımlar, Muğla Büyükşehir Tarımsal Hizmetlerin Bağ ve incir dağıtımı ile Tohum takası, Temel Devren (Miras) defilesi, çok çeşitli halk dansları gösterileri, Bodrum Kumbahçe Meydanından İskele Meydanına kadar Kortej yürüyüşü ile çeşitli konserler yapılacaktır.
 
Şenlikler içerisinde yöremizde halen faaliyet gösteren Kızılağaç mahallesinde Erhan Yürüt’ün Win Bodrumuna, Pınarlıbelen Karanlık mahallesinde Mehmet Vuranın Garaovasına ve Çömlekçi Köyünde Selva İşmen’in Karnas şarapçılık bağlarına çeşitli ziyaretlerde gerçekleştirilecektir.
 
6-7-8 Eylül tarihlerinde Bodrum Belediyesi, Bodrum Yelken Spor Kulübünün “Karaova Bağbozumu Rotası Yelken gösterisi” yapmasının ardından;
 
3. Karaova Bağbozumu Şenlikleri Korteji, 8 Eylül Cuma günü saat 19.00 da Bodrum Kumbahçe Meydanından İskele Meydanına kadar yöresel davul zurna eşliğinde, çeşitli dans ve halk oyunları gösterileri, yöresel kıyafetli kız ve erkekler, develer eşliğinde halı ve kilim sergisi ile başlayacaktır. Dereceye giren yelkencilere madalyaları verilecektir. Yöresel tatların ve ürün dağıtımının da yapılacağı gösterilerde, yöresel şarkı ve türkülerin çalındığı davul-zurna etkinliği ile gün tamamlanacaktır.
 
9 Eylül cumartesi günü saat 10,00 da Mumcular Mustafa Kalem parkında resmi açılış töreni düzenlenip ardından stantlar değerli katılımcılar tarafından ziyaret edilecektir. Çok çeşitli ürün tadımlarının ve tanıtımlarının da yapılacağı stantlarda aynı zamanda alışverişte yapılabilinecektir. 
 
Karaova der tarafından geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Pınarlıbelen Köyü İlköğretim Okulu yenileme projesinin ardından ikinci okulumuz olan Karaova Yeniköy ilköğretim okulunun da açılış töreni, şenlikler kapsamında saat 12,00 de gerçekleştirilecektir. Törende yöresel usülde dibek dövmesi keşkek dağıtılacaktır. 
 
Gün içerisinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda Gastronomi kültürümüzün tanıtılması için Arçelik Mucize Lezzetler ve Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği desteği ile Köyler Arası Yemek Yarışması 18.00 ila19.00 saatleri arasında gerşekleştirilecektir. Kazanan yarışmacılara ödülleri programın hemen ardından verilecektir.
Programımız akşam saat 20,00 ile 21,30 arasında bir Bodrum halk kültürü olan TEMEL DEVREN MİRAS defilesi ile devam edecektir. 
 
Defilenin ardından Halil Çokyürekli tarafından bağbozumu şenlikleri kapsamında Zurna konseri ile gün tamamlanacaktır. 
 
10 Eylül Pazar günü Mustafa Kalem Parkında stantlar misafirlerini ağırlamaya devam edecektir. Saat 11,30 da Çocuk Atölyesi Bağ ürünleri ile tatlı yapımı adlı etkinliği yapacaktır.
 
İnsanca Yaşam Derneğinin Şef Ramin Farhangniya önderliğinde hayata geçirdiği Rengarenk Göçmen Çocuklar Korosu projesi ile Şenliğimize 4 dilde dört şarkı ile renk katacaklardır.
 
Saatler 14.00’ü gösterdiğinde Karaova Halk Kütüphanesinde saat 17.00’a kadar sürecek olan Karaova Söyleşileri kapsamında aşağıda listeli “Karaovada Kırsal Kalkınmanın Geleceği” adlı söyleşiler yapılacaktır.
 
1. Karaovanın değerlendirilmesi ve bağcılığın başlangıcı​                  Lale Aytaman- Muğla eski valisi
2. Yöreye uygun üzüm çeşitleri ile bağcılık ve sonuçları​                   Yrd.Doç.Dr. Murat Güneri 
3. Kaliteli zeytinyağı nasıl üretilir​                                                           Ali Osman Menteşe- yöresel üretici
4. Yüz binlik planlarda Eko turizm ve Kırsal Kalkınma​                         Semra Kutluay- Şehir ve Bölge Plancısı
5. Bölgede hayvancılık ve geleneksel süt ürünlerinin geleceği​         Doç. Dr. Cem Karagözoğlu
6. Günün değerlendirilmesi ve gelecek için markalaşma​                   Faruk Malhan- Yüksek Mimar
 
15.00 ile 16.00 saatleri arasında Senem Diyicinin “Doğada Akustik Jazz” performansı yapılacaktır. 
 
18.00 ile 19.00 saatleri arasında yemek yarışmasını kazanan yarışmacıların istemesi halinde yemeklerinin satışa sunulmasının ardından akşam saat 19,30 ile 21,00 arasında Mustafa Özcan’ın katılımıyla Karaova Halk Korosu Konseri yöresel şarkı ve türküleriyle misafirlerini ağırlayacaktır. 
 
3. Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri akşam 21,30 ile 23,00 saatleri arasında Kurtalan Ekspresinin vereceği konser ile sona erecektir. 
 
Detaylı bilgi için web sitemiz ziyaret edilebilinir.
 
Karaova Derneği www. karaovadernegi.com
Organizasyon Komitesi Başkanı İletişim : oyaemerk@gmail.com
İletişim tel: 0533 739 8909