Fazıl Say piyanosunu Kaz Dağları'nda Kaz Dağları için çalacak!

#truvasonati'nin bestekâri #fazilsay, 18 ağustos 2019 pazar günü sabahi, #kazdağlari'nda, piyanosuyla, ücretsiz bir orman konseri verecek ve ilk defa o gün, yeni bestelediği #kazdağlarimarşi'ni icra edecek.

Mitolojide "ilham perileri"ne müz denir. (muse) - müzik kelimesinin de etimolojik kökenidir bu. Mitolojide Olympos ve Ağrı Dağı ile beraber dünyadaki en önemli üç dağdan biri olarak görülen #kazdağları bu konserle özüne dönecek, çünkü "müz"lerin, "pan"larin, "siren"lerin - "syrinks"lerin, "satir"lerin ve "nymphia"ların memleketi #kazdağları, yani "bin pinarlı, vahşi hayvanlar anası" İda, bu tarihî müzik buluşmasında dünyada eşi benzeri olmayan bir halk gücünün adını, tarihe "altın notlarla" kazıyacak o gün. Bu, hakiki bir Truva savunması.
 
Bugün, tam 20.000'i aşkın insan #kazdağları'nda buluştu. "Altın madeni" uğruna delik deşik edilen dağımız için büyük bir umut doğdu. Yabancı şirketlere bir hiç uğruna satılan dağımızı korumak için halen geç değil. Bakın, güzel sesler büyüyor. Barışçıl, akılcı, yaratıcı ve bir arada olduğumuz sürece, bu halk gücünün beceremeyeceği iş de yok: "uyur idik uyardılar." Bu uyanışa ortak olalım!
O gün... uçurtmanla gel.
Fidaninla gel.
Çadırınla gel...
 
Düşünsene: ormanın orta yerinde Fazıl Say çalıyor. Rüya olsa rüya değil... Türkiye'nin gerçeklerinde yeni bir milât bu. Nâzım'ın "bir ağaç gibi tek ve hür... ve bir orman gibi kardeşçesine" sözlerinin, tarihi doğrulamasi bu.
 
O ağaçları tek tek savunmak için... Oradaki "orman"ın kendisi olmak için... Suyumuz, toprağımız, gelecek kuşaklarımız için... #kazdağlari'nda bir olalım.
 
Konser gününe kadar da #kazdağları'nda günlerdir büyüyerek devam etmekte olan #suvevicdannöbeti'ni daha da büyütelim. Kirazli Köyü Balaban Mevkii'nde çadır kuran dostlara destek olalim.
 
Çünkü #kazdağlarihepimizin!

Koskocaman İda'yı, yabancı şirketlere teslim etmeyelim. Etmeye çalışanları da bu tarihî hatalarindan döndürelim. #ormankonseri'nde, onbinler değil yüzbinler olalım! Sanki hepimiz tek bir kişiymişiz gibi.
 
Dostlukla... Daima!