Apelasyon Kampüs

Apelasyon E dergimize gönül veren, Üniversitelerimizin dergimizin konusu kapsamındaki Bölümlerinden öğrenci arkadaşlarımız...
 

Ali Mesut KARSLI (Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci)

1996 yılında asker bir baba ve kendini çocuklarına adayan annenin ilk çocuğu olarak Konya'da doğdu. Balçova Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra, 2014 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümünde eğitim almaya başladı. Babasının askeri görevleri sayesinde Türkiye'nin onlarca ilini gezdi ve birçok tarım alanını yakından inceleme fırsatını buldu. Bu gezileri alışkanlık haline getirerek tarımı bir hobi olarak benimsedi. Tarıma duyduğu merak ve ilgi ile birlikte tarım hakkında birçok araştırma yaptı. 2011 yılında başlamış olduğu araştırma ve denemeler Ziraat Mühendisliği eğitimini almasını sağlayan önemli etkenlerden biri oldu. Amatör olarak sebze yetiştiriciliği yapmakta. Bitkisel gübre ve örtü altı topraksız tarım ile ilgili araştırma ve çalışmalarına devam etmektedir.

 

Arca TEKYİĞİT  - (Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci)

1995 yılında Karşıyaka’da doğdum. İlkokul ve ortaokulu Mirza Nil (Aydoğdu) İlköğretim Okulu’nda tamamladım. 2013 yılında Karşıyaka Gazi Lisesi’nden mezun oldum. Aynı yıl Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi bölümüne girmeye hak kazandım. Üniversitedeki ilk yılımda isteğe bağlı olarak yabancı dil hazırlık sınıfında okudum. Şu anda Süt Teknolojisi bölümü birinci sınıf öğrencisiyim ve sınıf temsilcisi seçildim.

Farklı konularda kendimi geliştirmek ve yetiştirmek hedeflerimden biridir. İngilizcemi geliştirmek, farklı tecrübeler kazanmak ve yeni coğrafyalar görmek adına Erasmus programlarına katılma düşüncem var. Yıllardır hayalim olan yedi kitaptan oluşan bir roman serisi projesi üzerinde çalışıyorum. Piyano çalmayı çok sevdiğim için yaklaşık üç senedir Karşıyaka Gramofon Sanat Merkezi’nde piyano eğitimi almaktayım. Ayrıca ortaokulda bir sene tiyatroda oynadım. Bunların dışında tren maketlerini, bisiklete binmeyi, seyahat edip gezmeyi, doğada yürümeyi, fotoğraf çekmeyi ve şiir okumayı severim.

 

Aslı HÜRRİYET - (Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci)

1987 de Giritli bir anne ile Makedon göçmeni bir babanın ilk çocukları olarak dünyaya geldi. 2008 de Gıda Teknolojisi bölümünü bitirdi. Eğitim hayatına Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma bölümünde devam etmekte.

2010 yılından bu yana önce hobi olarak ilgilendiği fotoğrafçılık profesyonel anlamda işi olmuş durumda. 2012’de kendi ismi ile kurduğu minik şirketinde Evlilik başta olmak üzere kişisel portfolyolar ve çeşitli projelerde fotoğrafçılık yapmakta.

2013 de bir sağlık problemi vesilesiyle Yoga ile tanıştı. Hayatının merkezine koyduğu Yoga’da kendi pratiğini geliştirmek adına Zeliha Zerrin Albay ile 200 saatlik Temel Yoga Hocalık Eğitimini tamamladı. 2014’te Yoga Alliance onaylı diplomasını aldığından beri hem çeşitli workshoplarla kendini geliştiriyor hem de öğrendiklerini arkadaşları, yakın çevresi ve bazen çok sevdiği yuvası İzmir Yoga ‘da dersler vererek isteyen herkesle paylaşıyor.

Zeliha Zerrin Albay’ın 2015 Hocalık Eğitimi kaynak kitabında çektiği fotoğraflar basılınca fotoğraf yelpazesine Yoga’yı da katmış oldu.

Okul, yoga, fotoğraf, mutfak, kitaplar arasında yarattığı küçük dünyasında kedisi Izzy ile mutlu mesut yaşamakta. Kısıtlı boş zamanlarında bolca hayal kuruyor.

 

Begüm KIRKPULAT  - (Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Öğrenci)

1995 yılında İzmir'de doğdu. Asker bir babaya sahip olduğu için eğitim hayatı baska illerde ve karışık bir sekilde geçti. En son durakları olan İzmir'e yerleştiler ve ortaokul, lise hayatını burada tamamladı. Özgürlük şehri gibi gördüğü İzmir'e olan hayranlığından üniversite hayatını burada yaşamaya karar verdi ve 2013 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünü kazandi.1 sene isteğe bağli olarak hazırlık okudu, yabancı dil eğitimi aldı ve bölümüne geçer geçmez bir sürü insanla kaynaştı, güzel arkadaşlıklar kurdu daha sonra Pmogenc'e katıldı ve çok aktif olarak görev almaya başladı bir yanda da Tarım Topluluğuna katıldı orada da aktif bir şekilde görev almaya başladı, seminer, eğitim, gezi gibi etkinliklere de katılmayı ihmal etmemekle beraber Ege Üniversitesi Serasında gönüllü olarak çalışmaya başladı

Hobileri arasında çocukluğundan beri süre gelen voleybol ve ortaokul yıllarından kalma hentbol oynamak var bunların dışında genel olarak gezmeyi, arkadaşlarıyla beraber vakit geçirmeyi genelde film izlemeyi, tiyatro ve sinemaya gitmeyi, bowling, langırt, masa tenisi oynamayı, hoşuna gidebilecek kitapları okumayı, şarkı söylemeyi, hep gülümsemeyi ve fazlasıyla araştırmayı seven, bilgi sahibi oldukça mutlu olan, hayvan dostu ve köpek aşığı olan bir yapıya sahip.

 

Gamze ERDENER  - (Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci)

1994 Mayıs ayında İzmir’de doğdu. Boğa burcu, Yugoslav göçmeni bir anne ve Arnavut göçmeni bir baba nın kızı.  Ortaokul ve lise yaz tatillerinde babasından  Çiçekleri ve Çiçekçilik Sanatını öğrendi, anne ve anneannesinden de yaşama ve doğa sevgisini.  Doğa ve üretime olan ilgisiyle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi bölümünü kazandı. EÜZF Süt Teknolojisi Bölümü Öğrenci Temsilcisi seçildi, 3 yıldır sürdürmekte. İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Genç Öğrenci Temsilciliğini de yapmakta. EÜZF Tarım Topluluğu yönetim kurulu üyesi olmak birlikte her ay topluluk olarak takım arkadaşlarıyla  etkinlikler düzenlemekte Uluslararası Lions MD 118 konfederasyonu  ve  Karşıyaka Soroptimis Kadınlar Derneği Çalışma ve toplantılarına katılıyor. EÜZF ilk bayan tenis takımının kurulmasında öncülük etti, katıldıkları ilk turnuvada  takım olarak 3.lüğü aldılar. Liseden mezun olunca hobi olarak başladığı Nikah Şekerciliğinin şuanda ticaretini yapmakta www.girnenikahşekeri.com, Tasarımları yaparken çok mutlu olduğunu hiçbir çalışmanın bu kadar dinlenmişlik hissi vermediğini ve her ayrıntının mutluluk verdiğini söylüyor.  Ziraat Fakültesine  başladığı andan itibaren kendisini daha iyi geliştirmek ve tecrübe kazanmak amacıyla  her yaz sektörle ilgili firmalarda çalıştı. Spiritüel yaşam ile kendince çalışmalar yapmakta kendini geliştirmekte. Doğal taşlara karşı aşırı ilgisi var. Katıldığı etkinliklerde Kadının önemini vurguluyor ve ilgili projelere toplantılara dahil oluyor ZMO Genç bünyesindeki Yeşillendiren Topuklar (kadın çalışma grubunun) öncülüğünü üstlenmiştir. Kadın ve kadın hakları ile ilgili çalışmalar yapılmakta. Şuanda da Türkiye Aile Planlaması Derneğinden Kadın Sağlığı Eğitimi almaktadır.

 

Halime TURAN - (Dokuzeylül Üniversitesi Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğrencisi) 1993 yılında Adana'nın Seyhan ilçesinde dünyaya geldi. Lise öğrenimi Abdülkadir Paksoy Anadolu lisesinde devam etti. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü 3. Sınıf öğrencisi olarak öğrenimini sürdürmekte. Yazmayı seven, doğayı sevmeninde yaşamı sevmenin bir parçasıdır olarak düşünen bir genç.

 

Selma AKHAN - (Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrenci)

1995 yılında Aydın’da doğdu. 2013 yılında Aydın Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma bölümünde lisans eğitimine başladı. 2. Sınıf öğrencisi ve 2013 yılı girişlilerde Bitki Koruma bölüm 1.si olarak eğitimine devam etmektedir. 2013 Hazirandan beri EÜZF Tarım Topluluğu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Eğitim hayatına başladığı günden beri birçok etkinlik ve organizasyonda aktif olarak görev yapmış, ayrıca Türkiye’de ilk defa EÜZF Tarım Topluluğu tarafından başlatılan ve düzenlenen Ulusal Tarım Öğrencisi Kongresinden sonra diğer ziraat fakültelerinde sürekliliği sağlanan kongrenin 4.süne posteriyle katkıda bulunmuştur. 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında EÜZF Basın ve Halkla İlişkiler bürosunda kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışmış, öğrencilik hayatında kısa bir iş tecrübesi yaşamıştır.

 

Vildan SARI -  (Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Öğrencisi)

1994 yılında Mersin’de çiftçi anne babanın iki çocuklarından ilki olarak doğdu. Şuan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri 4. Sınıfında sınıf öğrencisi olarak öğrenimine devam etmektedir. Ziraat mühendisi olma isteği 2008 yılında yolda giderken tesadüfen gördüğü Süs Bitkileri Anadolu Meslek Lisesi’ne kaydolmasıyla ortaya çıktı. 2010 yılında okulunun adı Mezitli Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi olarak değiştirilse de Bahçecilik bölümü adı altında öğrenimini sürdürdü. Okulunda daha önce açılmamış olan Meyvecilik alanının açılmasını sağlayıp ziraat teknikerliği için gerekli eğitimi aldı. 2012 yılında okul birinciliği ile mezun olup aynı yıl LYS puanı çok düşük olmasına rağmen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesini okul birinciliği kontenjanından kazandı.

Doku kültürü alanında 1 yıl staj yaparak bu alanda kendini geliştirdi. Yaz dönemlerinde okul stajının haricinde fidan üretimi ve satışı ile ilgilenerek yeni tecrübeler ediniyor.

Ziraat ve tarım, hayatının büyük bir kısmını kaplamakta, mesleğini şevkle öğrenmekte ve aynı şevk ve heyecan ile öğretmeyi amaçlamaktadır. Bunun için formasyon eğitimi alarak işini seven ziraat mühendisleri yetiştirmeyi hedeflemektedir