Türk Mutfağı Yok Olma Tehlikesi Altında

Yazar: Gülhan Kara
 
Neden mi?
 
Çünkü soğan yoksa yemek de yok.
 
Bu kadar basit mi?
Evet bu kadar basit.
 
O kadar çok üzülüyorum ki asırlar boyu medeniyetlere anayurtluk yapmış, gelmiş geçmiş yüzlerle halkları doyurup beslemiş olan Anadolu topraklarının bereketinin kaçırılmasına... Ekmezsen, toprağı sevip okşamazsan, saçını tarayıp, dokunmazsan ellerinle, nasıl ürün versin? Ormandan açılan alanlar yine orman oluyor, ona seviniyorum. Ancak Konya Ovası, Harran Ovası, Söke Ovası gibi geniş ekim alanları işlenmeyi bekler.
Geçen sabah kahvaltı ederken eşime dedim ki “Yazık, böyle giderse mutfağımızı kaybedeceğiz”. Neden? dedi. "Düşünsene" dedim, "...ben yıllardır mutfak kültürünü araştırıyorum, 50 sene önceki yemek tariflerinde olanların şimdilerde olmamasına hayıflanıyorum". Çok değil bundan 5-10 sene sonra tarhana tarifini sanırım şöyle anlatacaklar:
 
“Eskiden bol kuru soğan kullanılırmış tarhana hamurunda, 2 kg. una 1-1,5 kg kuru soğan... Ancak 2019’lu yıllarda soğan kıtlığı olmuş. Çok pahalıymış, başka ülkenin soğanı da olmamış bizim tarhanaya ve o yılın yazında tarhanalar soğansız yapılmış. O zamandan bu zaman soğanı bulup alabilen soğanı koymuş tarhana hamuruna, bulamayan soğansız yapmış....”
 
Hayal etmesi bile üzücü ve düşündürücü. Oysa tarhana, mutfağımızın demirbaş; en ucuz, en değerli yemeği. Yazdan yapılan tarhanalar kış boyu sofraların ilacı, kahvaltısı, ana yemeği, iftarlığı olur...
 
Kısaca; tarımı, meyve sebzeden şeker pancarına buğdaya, soğan sarımsaktan nohuda pirince, zeytinden fındığa fıstığa, cevize kestaneye kadar acil durum ilan edilip topraklarımızın bereketi daha fazla kaçmadan gereken ilk yardım yapılmalı.
 
Görseller:
  1. Hoax-slayer

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.