MUCİZE TOHUMLAR

Kaç Karat Harnup Alırsınız?
 
Şimdi bana soracaksınız harnup (keçi boynuzu) ile değerli taşların ölçüm aracı olan karatın ne alakası var diye? Bu ay çok değerli bir ürün olan harnupu ve sağlımıza olan etkilerini anlatacağım.
 
Latince adı : Ceratonia siliqua L.
İngilizce : Carob, St. John's Bread, Locust bean
Almanca : Johannisbrot
 
İngilizcesi her ne kadar 'carob' da olsa, genelde St. Johns Bread olarak bilinir. Almanca'sı da 'johannisbrot' dur. Her iki lisanda da "Yakup Peygamberin Ekmeği" anlamına gelir. Yakup peygamberin çölde ekmek yerine tükettiği, yaklaşık 5000 yıldan beri bilinen bir meyvedir.
 
Birkaç yüzyıl öncesine kadar yapılan tatlılarda ağırlıklı olarak harnup kullanılırdı veya şeker yerine yenilirdi. Sonraları beyaz şeker üretiminin başlamasıyla bu kültür ve sağlıklı beslenme yapısı yok oldu. 1930'lu yıllarda İspanya'daki savaş esnasında çocukların sağlıklarını koruyabilmelerinde keçiboynuzu tüketiminin önemi çok büyük olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nda Almanların işgalinde olan Yunanistan adalarında da yaşamakta olan halk açlık tehlikesini keçiboynuzu sayesinde aşmıştır.
 
Yıllar içerisinde harnup beslenmedeki önemini kaybetti. Çeşit çeşit hazır besinler tüm süpermarketlerde insanın hizmetine sunulurken, tabii (doğal) beslenme gelenekleri ve alışkanlıkları da yavaş yavaş ortadan kalktı. Son bir kaç yıldan beri tekrar eskiye dönüş yolları aranmaya başlandı. Organik ürünler veya iyi tarım uygulamaları gerekleştirilerek üretilen ürünler tercih edilmeye başladı. Harnup da bu dönemde tekrar değerini bulmaya başlayanlardan. Gelelim harnup ağacına.
Harnup ağacı ilk onbeş yıl hiç meyve vermeyen bir ağaçtır lakin yetişkin bir ağaç da 1000 kiloya kadar meyve verebilmektedir. Keçiboynuzunun içerdiği çekirdeklerin her biri 0,2 gram gelir. Bu çekirdeklerin ebatlarına bakılmaksızın her biri aynı ağırlıktadır. Yani, tek bir harnup çekirdeği 0,2 gram ağırlığındadır. Bu 0,2 gram ağırlık neden bu kadar mühim diye soracak olursanız, cevabı eski çağlara kadar dayanır.
 
"Antikçağda ve daha öncesinde altın ve kıymetli taşları hassas olarak tartabilmek için keçiboynuzunun çekirdekleri kullanılmıştır. Günümüzde de 0,2 gramın karşılığı 1 Karat olarak kullanılmaktadır."
 
Kıymetli taş veya metal satanların kullandıkları 1 Karat buradan gelmektedir. Karat kelimesi keçiboynuzunun (harnup) Latince adı olan Ceratonia' dan türetilmiştir. Beş tane keçiboynuzu çekirdeği 1 gram ağırlığındadır. Akdeniz bölgesinin sahil şeridindeki memleketlerden İtalya, İspanya, Kıbrıs ve Türkiye'de bol miktarda yetişmektedir. Keçiboynuzunun ortalama %35'i düşük moleküler yapılı karbonhidratlardan oluşur. Yine yaklaşık %40'ı yüksek moleküler yapılı nişasta içermektedir. Yağ oranıysa oldukça düşük olup ancak %1'dir. Kakaonun yerine kullanılabilen en mükemmel çözüm olmuştur zaman içinde. Kakaoda bulunan kafenoidleri içermez. Örneğin, keçiboynuzunda theobromin yoktur. Kakaoda yüksek miktarda bulunan yağ, harnupta sadece %1'dir. Kakaoda bulunan birkaç tane etkin madde migreni tetikleme özelliğine sahiptir. Harnup için bu durum söz konusu değildir.
Bu mucize bitkinin sağlığımıza etkilerine gelince;
 
·         Keçiboynuzu anti allerjik ve antibakteriyel olan galik asit içermesiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor, alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemine karşı etkili bir ilaç görevi görüyor. Alerjik nefes darlığı problemi olanlar için keçiboynuzu pekmezi oldukça fayda sağlıyor.
·         Afrodizyak özelliği taşıyor. İktidarsızlık probleminin giderilmesine yardımcı oluyor. Bu probleme sahip erkeklerin keçiboynuzu kürü yapması tavsiye ediliyor. Aynı zamanda keçiboynuzu sperm sayısını arttırarak çocuk sahibi olamama riskini azaltıyor.
·         İçerdiği yüksek ham selüloz sayesinde bağırsak hastalıklarıyla savaşıyor; bağırsak kurdu, tenya gibi bağırsak parazitlerinin yok olmasını sağlıyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde ishale karşı kullanılabiliyor.
·         Balgam sökütürücü özelliğiyle sigara içenler için son derece fayda sağlıyor. Göğsü yumuşatıyor ve bronşları açıyor.
·         Fosfor ve kalsiyum açısından zengin olması bakımından kemik erimesine karşı etkili bir koruma sağlıyor.
·         Barındırdığı vitamin ve minerallerle diş ve diş eti hastalıklarıyla savaşıyor.
·         Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak şişkinliği gideriyor.
·         Kanın zehirli maddelerini temizliyor ve kansızlığı gideriyor.
·         Hafızayı güçlendiriyor ve konsantrasyonu arttırıyor.
·         Düzenli şekilde yenilen keçiboynuzu akciğer kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

hermes baycan - 18.03.2019 17:47
çekirdeğini nasıl tükeceğiz
LEVENT GÜNEŞ - 04.07.2014 14:29
SÜPERSİN ARKADAŞIM BUNCA İŞE BU ARAŞTIRMA ELİNE SAĞLIK