Yediğim İçtiğim Sizin Olsun

Gıda sektörünün yönü sosyal medya ile belirleniyor.
 
Yeme içme deneyimlerini paylaşan tüketiciler sayesinde tercihlerimiz etkileniyor ve yeni deneyimlerin peşine düşüyoruz. Karşımıza çıkan lezzetli bir tabak bizi bazen bir şehirden başka bir şehre hatta ülkeye bile götürebiliyor!

Son günlerde hem çevremizdekilerin paylaşımları, hem takip ettiğimiz kişilerin yönlendirmeleri, hem de karşımıza çıkan sosyal medya reklamları ile ne yiyeceğimize veya içeceğimize karar vermek artık hiç de zor değil.
 
Sosyal medya sayesinde satın alma davranışlarımızın ve beslenme alışkanlıklarımızın değiştiği şu günlerde kendi deneyimlerini ve keşiflerini kitlelere aktarmak isteyen kişiler ise etkili içerik oluşturmanın peşinde…

Yemeğin veya içeceğin lezzetini, aldığımız duyusal tat ve kokunun aktarımını ve gittiğimiz işletmenin hizmetini yani memnuniyetimizi doğru aktarmak için etkili paylaşım yapmak çok önemli.

Peki nedir bu etkileşimli içerik? Nasıl yapılır? Gelin birlikte inceleyelim.
  1. Daha İyi Fotoğraflar
Yediğimiz veya içtiğimiz şeylerin duyusal olarak lezzetini ve kokusunu deneyimledik ve aynı hissi karşı tarafa iletmek istiyoruz. Çok da kolay olmayan bir iş olan ‘foodstyling’i bilmek veya öğrenmek şart.
Işık, tabaktakilerin veya masadakilerin uyumu, çekim açısı ve çekim ayarları çektiğiniz fotoğrafın kalitesini belirleyen en önemli unsurlardır.
 
       2. Video İçerikler Olmazsa Olmaz
 
Video içerikler artık günümüz sosyal medyasının popüler içerik türlerinden. Takipçilerinizin ilgisini çeken, ideal uzunlukta, içeriğinde bilgi ve ipuçları olan, duygu barındıran ve merak uyandıran videolar her zaman dikkat çeker.
       3. Soru Sormak Çok Önemli
 
Paylaşımlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını yani ‘organik’ etkileşiminizi arttırmanın en güzel yollarından biri takipçilerinizle iletişim kurmaktır. Paylaşım konunuzla ilgili sorular sorarak cevap vermelerini sağlayabilirsiniz. Soru cevap yaparak hem takipçilerle kurduğunuz bağı güçlendirir hem de organik erişiminizi arttırabilirsiniz.
 
      4. Story Paylaşımlarında Yaşıyoruz
 
Son yapılan araştırmalara göre günde 300 milyondan fazla kişi Instagram’ın “Stories” özelliğini kullanıyor*. Buradan da anlaşılacağı üzere 24 saat boyunca izlenen ve sonrasında silinen hikayeleri hepimiz çok seviyoruz. Yaptığınız paylaşımla ilgili farklı açılardan çektiğiniz pozları veya detay çekimlerinizi storylerden paylaşarak paylaşımınızı güncel tutabilir ve takipçilerinizi bilgilendirebilirsiniz.
 
Anket, Soru Sor, Test, vb. araçları kullanarak takipçileriniz ile etkileşim yaratabilir ve bu sayede organik erişiminiz arttırabilirsiniz.
      5. Hashtag Kullanımı
 
Özellikle Instagram ve Twitter’da sıkça kullanılan hashtag’ler Facebook’ta verimli çalışmıyor. Paylaşım konunuzla alakalı en fazla 5 hashtag kullanmanızı öneriyoruz.  Ayrıca kendi paylaşımlarınızı kategorize etmek için hashtag yaratabilirsiniz. Bu sayede insanlar oluşturduğunuz kategori hashtagi ile aynı konularda yaptığınız paylaşımlara kolayca ulaşabilirler.
*https://www.brandingturkiye.com/instagram-istatistikleri-guncel/
 
Görseller:

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.