Editörlerden - Tarım.Sofra.Sohbet Akşamlarımız Başladı

7 Mayıs 2019’da, yani bu ayın başında sevgili dostumuz Sırma Güven’le birlikte uzunca zamandır kafamızda ve dilimizde olan birçok etkinlikten ilkini gerçekleştirmeye koyulduk. “Bir masa etrafında iyi tarım, iyi ürün, iyi marka, iyi insanlar, iyi yemek ve iyi sohbet bir araya geliyor” sloganıyla yola çıkan etkinlikler serisi ilk buluşmasında Torbalı, İzmir’de Mine D’Olive markasıyla enginar ve zeytinyağı üreticiliği yapan Mine Edes Öz ve Barış Soyuer’i misafir etti. 
The Kitchen Project yaratıcısı Sırma Güven ve Apelasyon E-Dergi yaratıcıları Bilge Keykubat ve Argun Tanrıverdi’nin ev sahipliğinde 2 saat süren sohbeti Şef Ercan Aydın’ın, buluşmanın sabahında kesilmiş enginarlarla yaptığı ‘ekmek’ daha da keyifli ve ağızlarda müthiş bir lezzet bırakan bir akşama dönüştürdü.
 
Sohbet, katılımcıların da sohbete iştirakleriyle bir seminerden ziyade tam da etkinlik düzenleyicilerinin hedeflediği gibi iyi üreticiden, iyi topraktan gelen enginarın, iyi insanların çevrelediği bir sofrada, en iyisinden bir şefin elinden çıkan nefis bir lezzetin de eşliğinde sıcacık bir akşama dönüştü ve o şekilde de neşe içerisinde son buldu. Akşamın sonunda bütün yüzler, zihinler ve mideler gülüyordu.

“Tarla.Sofra.Sohbet” etkinlikleri ayda 2 kez Alsancak’taki The Kitchen Project’te gerçekleştirilecek. Sınırlı sayıda katılımı yakalayabilmek için apelasyon ve thekitchenproject instagram hesaplarını takipte kalmakta yarar var.

İkinci buluşmanın konuğu gıda mühendisi Aybala Yentürk ile İzmir mutfağının yükselen değerlerinden yabani otları konuştuk. Giritliler'in ot kültürleri, Ege otları ve İzmir ot yemeği kültürünün de ayrıntılı değerlendirildiği sohbet katılımcıların da sohbete dahil olması ile harika bir etkinliğe dönüştü.

Bu aşamada Sevgili Aybala Hanım'ın sözünü paylaşalım istiyoruz:

“Anadolu'da ot kırsala aitti, ancak Giritliler onu kente soktu”

Biz diyoruz ki, “Bir masa etrafında iyi tarım, iyi ürün, iyi marka, iyi insanlar, iyi yemek ve iyi sohbet için bir araya gelmeye devam ediyoruz.”  Tarım ve gıda için her konuya değiniyor, özgürce sohbet ediyor, topraktan mideye zincirin halkalarını tek tek bir araya getiriyoruz.

Geleceğin iyi tarımda,
Güçlü ekonominin tarım sanayinde,
Sağlıklı insanların iyi yemekte,
Huzurlu insanın iyi sohbette
Olacağına inanarak bütün bunları bir araya getirmeye çalışıyoruz.
 
*The Kitchen Project, Ege Mutfağı’nın korunması, geliştirilerek doğru tanıtılmasına yönelik ulusal ve uluslararası platformlarda proje ve işbirlikleri oluşturmakta ve uygulamaktadır. Yenilikçi düşünceler etrafında ‘değer yaratma’ felsefesi ile gastronomide sanat, tasarım ve lezzetin buluşma noktası olması hedeflenmektedir. Üretici ve genç şeflere bir çatı oluşturmak amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

**Apelasyon E-Dergi 2013 senesinin kasım ayında ilk sayısını yayınlamış ve o günlerdir beridir “tarım, gastronomi, gıda, sağlık ve turizm” konularında her ay özgün 15 makale yayını, gündelik haber paylaşımları ve sosyal mecralardaki etkinliğiyle konusunda Türkiye’nin en etkin bilgi paylaşım mecralarının başında gelmektedir. Sadece bir basın yayın organı olmasının haricinde düzenlediği tadım ve gezi organizasyonlarıyla Türk ve Ege gastronomi kültürünü yaymak için de çaba göstermektedir.


 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Muhammet İlyas UYSAL - 13.06.2019 16:28
Merhaba, mümküünse"Yabani Otlar"ın yenilenmesini istiyorum.