PİLATES NEDİR?

Herkese merhaba.
 
Öncelikle ilk yazımda pilatesin ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve nasıl bugünlere geldiğinden bahsetmek istedim.
 
Bugün bildiğimiz haliyle pilatesin yaratıcısı Joseph Hubertus Pilates 1880'de Almanya'da doğmuştur. Bay Pilates 2.Dünya Savaşı'na enterne edilmiş, burada kondisyon metodunu özel egzersizlerle birleştirerek bel ve karın bölgesindeki kasları kuvvetlendirmeyi ve esnetmeyi hedeflemiştir. Bu hedefle kondisyon metodunu geliştirebilmek için bir çok araç geliştirmiştir. Bu araçların çoğunda yay direnci kullanılmaktadır.
Joseph Pilates'in kondisyon metodunu kullanıp, böyle bir akıma başlamasının nedeni genç yaşında astım ve romatizmal rahatsızlıklar geçirip, daha rahat nefes nasıl alınır ve daha rahat nasıl hareket edilirin cevaplarını aramak zorunda kalmış olmasıdır. 2.Dünya Savaşı sırasında kamplarda hastabakıcı olarak çalışmış ve buradaki askerlere kendi geliştirdiği teknikleri öğretmiştir. Yatarak tedavi gören hastalara yatakta egzersiz yapma imkanı sağlamıştır. Bu sayede hastaların yatak istirahati döneminde dahi fiziksel uygunlukları sağlanmış ve kas kuvvetlerinde gelişim görülmüştür. Pilates'in bakıcılık yaptığı kamptaki hastaların daha çabuk iyileşmesi dikkat çekmiş ve Pilates tanınmaya başlamıştır.
Savaş sonrası, hemşire olan eşi Clara ile ABD'ne göç ederler ve Pilates'in geliştirdiği egzersiz metodlarını öğretebilecekleri bir stüdyo kurarlar. İlk öğrencilerinden, bir dansçı olan Kryzanowska bilek yaralanmalarının rehabilitasyonu için Pilatese başvurur ve bu işi öğrenmek ister. Böylece Bay ve Bayan Pilates tarafından yetiştirilir. Yeni stüdyolar açarak okullarda da bu metodların öğretilmesini ister. Bu süreçte bir çok eğitmen yetiştirilir ve pilates iyice yayılır. 
Bay Pilates 1967 senesinde dünyaya gözlerini yumar ve bir vasiyet bırakmaz. Yaşamı boyunca öğrencilikten eğiticiliğe, bir çok üstad yetiştirir. Bu kişiler arasında Bruce King, Carola Trier, Bob Stead, Naja Corey, Kathy Grant, Ron Fletcher ve Eve Gentry bulunmaktadır. 
 
Bugün artık pilates dünya üzerindeki en iyi bilinen ve uygulanan egzersizlerin başında gelmekte. Binlerce eğitmen, yüz binlerce pilates öğrencisi Joseph Pilates'in kendi sağlığına kavuşmak için geliştirdiği metodları bugün hala uygulamak ve bu heyecanı ayakta tutmaktadır.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıklı ve pilatesli günler dilerim.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.