İYİ PAMUK UYGULAMALARI DERNEĞİ

İYİ PAMUK UYGULAMALARI DERNEĞİ (IPUD)
 
Pamuk çiftçisinden, tüccarına, iplik üreticisinden, tekstil sanayicisine kadar Türkiye’deki pamuk üretimini ve tekstil sektörünü sürdürülebilirlik konusunda yukarıya taşımayı hedefleyen İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD) kuruldu. Sürdürülebilir pamuk konusunda dünyada bilinirliği gittikçe artan ve Mali’den Hindistan’a kadar birçok ülkede faaliyete geçen BCI ( Better Cotton Initiative) ile 2011 yılında başlatılan görüşmeler ilk meyvesini verdi. Türkiye’de ‘’Better Cotton’’ üretiminin gerçekleştirilmesini sağlayacak olan İyi Pamuk Uygulamaları Derneği kuruluşunu tamamladı.
Sürdürülebilir pamuk üretimi konusunda dünyada önemi gittikçe artan ‘’Better Cotton’’ lisanslı pamuğu Türkiye’de üreterek, Türk sanayicisinin pamukta dışa bağımlılığını azaltmak ve Türkiye’deki pamuk üretimini çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kılmak için başlatılan çalışmalar IPUD’un kuruluşuyla hız kazanacak. IPUD Türkiye’de pamuk üretimini, pamuğu üreten kesimler için, pamuğun yetiştirildiği çevre için ve sektörün geleceği için ‘’daha iyi’’ bir hale getirmek amacını taşıyor.
 
IPUD’un kurucu yönetim kurulunda Ulusal Pamuk Konseyi, TARİŞ Pamuklu ve Yağlı Tohumlar Birliği, SANKO Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası, İstanbul Tekstil Hammaddeleri İhracatçıları Birliği bulunuyor.
 
IPUD üye kabulüne başladı
 
Sektörel örgütlenmelerin deneyim ve gücünü bir araya getirerek oluşturulan IPUD üyelik başvurularını kabul etmeye başladı. Pamuk üreticileri, çırçır işletmeleri, pamuk tedarikçileri, tekstil ve konfeksiyon kuruluşları, perakende zincirleri ve markaları, ayrıca dernek faaliyetlerine katkıda bulunabilecek sivil toplum kuruluşları gibi birçok konuda farklı bilgiye sahip kişi ve kurumları bir araya getirecek olan IPUD Türkiye’deki pamuk üretimi, ticareti ve tekstil sektöründe söz sahibi herkesi üyeliğine davet ediyor.
 
Türkiye’nin ihracatında önemli yer tutan tekstil sektörünün uluslararası markaların taleplerini karşılayabilmek için Better Cotton’u yurt dışından ithal etmek zorunda olduğunu, bu süreçte sanayicinin birçok zorlukla mücadele etmek durumunda kaldığını belirten IPUD Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon, bu zorlukları aşmak isteyen herkesin Türkiye’de sürdürülebilir pamuk üretimini geliştirmek adına IPUD’u desteklemesi gerektiğini, Better Cotton’un Türkiye’deki üretimine katkıda bulunmak isteyen sektördeki tüm aktörleri IPUD üyesi olarak görmek ve birlikte çalışmak istediklerini belirtti.
 
Sürdürülebilir Türk pamuğu ulusal ve uluslararası pazara hazır
 
Pamuk üreticisi aldığı eğitim ve denetimler sonucu BCI’ın talep ettiği asgari üretim kriterlerine uyarak pamuğunun ‘’Better Cotton’’ olarak lisanslanmasından sonra ürününü sadece Türkiye’de değil uluslararası pazarda da değerlendirebilecek. ‘’Better Cotton’’un Türkiye’de üretilmesiyle yüksek standart ve kaliteye sahip Türk pamuğunun yurt dışına açılması ve Türk tekstilcisi tarafından kullanılmasının sağlanması için bir fırsat daha yaratıldığını belirten IPUD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz ‘’Farklı bölgelerde yüksek bilinçle pamuk üretimi yapan birçok çiftçimiz zaten BCI’ın talep ettiği asgari standartlarda üretim gerçekleştiriyor, IPUD bu ilkelere uygun üretim yapan çiftçinin pamuğunun uluslararası alanda tanınırlığı olan bir standarta uygunluğunu belirleyerek çiftçilerimizin yolunu açmış olacak’’ dedi.
 
Türkiye bu yıl ilk ‘’Better Cotton’’ hasatını gerçekleştirdi
 
Türkiye’de üretilecek olan pamuğun ‘’Better Cotton’’ standardına sahip olabilmesi için üreticinin bu standartlar doğrultusunda eğitilmesi, desteklenmesi ve kontrol edilmesi konusunda birçok yerel ortakla çalışmaya başlayan IPUD bu yıl ilk Türk ‘’Better Cotton’’ pamuğunu hasadının gerçekleştiğini bildirdi. Bu yıl 8 şehirde (Aydın, Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Gaziantep, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak), yaklaşık 8 bin hektarlık ekili alanda gerçekleştirilen faaliyetler sonucu yaklaşık 14500 ton lif pamuk üretiminin gerçekleşmesi bekleniyor.
 
Bu yıl gerçekleştirilen çalışmalar süresince üreticiler ‘’Better Cotton’’ asgari üretim kriterlerinin temel konuları olan toprak ve ürün sağlığı, pamukta entegre mücadele yöntemleri, yasal zirai ilaç kullanımı, zirai ilaçların doğru, bilinçli ve gerekli miktarda kullanımı, su kullanımının optimizasyonu, temiz ve kaliteli lif için doğru toplama yöntemleri, işçi sağlığı güvenliği ve örgütlenmesi, çocuk işçiliğinin önlenmesi gibi konularda bilinçlendiriliyor ve uygulamalarını bu yönde yapmaları konusunda destekleniyorlar.
BETTER COTTON INITIATIVE (BCI) NEDİR?
 
BCI üreticiden perakendeciye kadar birçok farklı paydaşın bir araya gelip, ortak hareket ederek pamuk üretiminin olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini azaltmayı ve sektörün geleceğini daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen çok paydaşlı, uluslararası bir inisiyatiftir. Bu hedefin gerçekleşmesi için BCI’ın yaklaşımı çiftçiyi gerekli bilgi, beceri ve araçla donatarak tarım uygulamalarını sürekli iyileştirmektir. Böylece zirai ilaç kullanımı, su kaynaklarının etkin kullanımı, toprak sağlığının iyileştirilmesi ve tarım çalışanlarının refahının arttırılması gibi konularda çiftçinin uluslararası tanınmış standartlara uygun üretime ulaşması sağlanır.
 
BETTER COTTON NEDİR?
 
‘’Better Cotton’’ çevre üzerindeki baskının azaltılması ve çiftçilerin geçim ve refah seviyelerinin iyileştirilmesini hedefleyerek yetiştirilen pamuktur ve daha sürdürülebilir pamuk üretimi için dünyaca tanınan bir standarttır.
IPUD KURULUŞ AMAÇLARI NELERDİR?
  • Türkiye de pamuk üretimini, pamuğu üreten kesimler için, pamuğun yetiştirildiği çevre için ve sektörün geleceği için daha iyi bir hale getirmek,
  • Uygulama süreçlerinde ölçülebilir ve sürdürülebilir iyileştirmeleri teşvik etmek amacıyla çok farklı paydaşlar ile birlikte çalışmak,
  • Daha İyi Pamuk üretimini sürdürülebilir ana ticari ürünlerden biri haline getirerek Türkiye genelindeki pamuk üretimini iyi yönde dönüştürmek,
  • Pamuk üretiminin olumsuz çevresel etkilerini azaltmak,
  • Pamuk üreten bölgelerin gelir düzeyini ve ekonomik kalkınmasını geliştirmek ,
  • Tedarik zinciri yoluyla Daha İyi Pamuğa olan talebi arttırarak Daha İyi Pamuğun yaygınlaşmasını sağlamak,
  • “Daha İyi Pamuk Üretimi” Girişiminin güvenilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamak.
 
IPUD üyelik formları iyipamuk@gmail.com adresinden talep edilebilir.
TEL: 543-6932454
EMAİL: iyipamuk@gmail.com
 
 
 
 
 

 

Yazar :
Apelasyon
Konu :
Tarım

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.