PİLATES'İN YARARLARI NELERDİR?

Günümüzde birçok insan başta estetik kaygılar olmak üzere pilates çılgınlığına ayak uydurmuş durumda. Peki ne işe yarıyor bu pilateste bunca insan çıldırmışcasına pilates yapıyor? Minik bir azınlık modaya ayak uydurmak adına yaparken büyük bir çoğunluğumuz da estetik kaygılarımız için başlamışızdır pilatese. Önce denemiş bir arkadaşımızdan duyarız ''yaaaa inanmıycaksın amaaa inanılmaz inceldim pilates mükemmel bişeyy kesinlikle başlamalısın''. Bu söylemleri bir kaç kişiden daha duyduğumuzda ilk soluğu en yakın pilates stüdyosunda alırız ve sürekliliği sağladımızda vücudumuza olanlara biz bile inanamayız.                                                              
Pilates ilk seansından itibaren vücut farkındalığını arttırır, kişinin her poziyondaki dengesini sağlamasına yardımcı olur ve kuvvette artışı sağlar. Bu kas artışı her hangi bir şişmeye neden olmaz. Dengeleyici kaslar işlev gördüğü için kas uzaması sağlanır ve bu sebeple vücudun görünümünü ve kişinin hissayatını iyileştirir. Yani bir özgüven aracıdır.

Pilates sadece beden için değil zihin için de yaralı bir egzersizdir. Vücudun gerginliğini alır, stresi azaltır,depresyona karşı korur. Geçmişte yaşanılan sakatlıkların tekrarlamasını engeller, eklem hareketliliğinde konforu sağlar, iskelet sistemini dengede tutar, duruşu iyileştirir, kan dolaşımını hızlandırır, daha esnek ve güçlü bir omurga sağlar, vücudun zayıf olan kısımlarının kuvvetlenmesini sağlar, atletik performansın arttırılmasını, kişinin daha iyi konsantrasyon olabilmesini sağlar, yaşam kalitesinin arttırılmasını sağlar.                            
                                  
Yukarıda yazmış olduğum piletesin yaraları sadece süreklilik devam ettiğinde kazanılır. Bununla birlikte beslenmeye dikkat etmek ana kural!!! Ayrıca pilates kardiyovasküler bir egzersiz sistemi olmadığı için kilo kaybında yardımcı olmaz. Vücudu sıkılaştırır ve zayıflama yolunda egzersiz programımızı bu nedenle ek yürüyüşlerle desteklemek yararımıza olacaktır.

Sağlık dolu günler dileyerek son cümleleri üstada bırakıyorum. Zinde kalın!

                                                                                                                                                                                                                                                   ''Hayatımızdaki dengeyle birlikte, günlük görevlerimizi içten gelen zevk ve memnuniyetle tamamen doğal, kolay ve yeterli olarak yerine getirebilen sağlam bir kafayla birlikte eşit oranda gelişmiş bir vücuda kavuşabilir ve sürdürmeye müktedir oluruz''                                                                                                                               
Joseph Hubertus Pilates

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.