Ne Yapıyorsun Orada?

Aslında başlık eksik kalıyor. Son dönemde en çok duyduğumuz (veya söylediğimiz) repliklerden birisi; “Ne yapıyorsun orada, tıkır tıkır, elinde bir telefon?”
 
Öyle ya, elde telefonla ne yapılabilir ki? Sonuçta telefon ne işe yarar? Konuşmaya... Hadi biraz daha modern olalım; mesajlaşmaya... Eskiden telefon büyüklüğünde cihazlar vardı; oyun da oynardık. Hadi diyelim ki, bir de oyun oynamaya...
El kadar cihaz (kabul ediyorum, Samsung’un iddiası ile giderek elden daha büyük cihaz...) başka ne işe yarayabilir ki? Bir de sonuçta telefondur.Ne yapıyor olabilirler bu gençler, bu siyah ekranda?
 
Mesela yaşadıklarını paylaşıyor olabilirler mi? Biraz önce oturdukları Kafeyi, yeni aldıkları kıyafetleri, yeni tanıştıkları insanları, gördükleri güzel yapıları, son okudukları kitabın kapağını paylaşıyorlardır belki de? Belki de sizin anlayamadığınız ve dostlarının anlayabildiği şeyleri onlara gönderiyorlardır.
 
Mesela alışveriş yapıyor olabilirler mi? O anda çıkan indirimle beğendikleri çantayı yarı fiyatına alıyor, evde duran, kullanmadıkları eski ders kitabını satıyor, haftasonu gidecekleri tatil yerinin rezervasyonunu çok daha ucuza yaptırabiliyor, uçak biletlerini alıyor, hatta uçakta oturacakları koltuğu belirliyorlardır. Belki de klasik yöntemlerle sizin çok daha fazla para ödeyerek yapabildiğiniz işleri çok daha ucuza yapabiliyorlardır?
 

 
Mesela birilerine yardım ediyor olabilirler mi? Katıldıkları etkinlik, gittikleri kafe, alışveriş yaptıkları dükkan ile ilgili yorum yazıyor, insanların aynı sorunu yaşamamaları için bilgisini paylaşıyor, başarılı çalışmaları takdir ediyor, başarısız işletmelerin kendilerini düzeltmeleri için fırsat yaratıyor, belki de bilgisini paylaşıyordur.
 
Mesela çalışıyor olabilirler mi? Belki de uluslararası eğitim kuruluşlarının ücretli/ücretsiz eğitimlerini takip ediyordur, Stanford’un, Harvard’ın (belki de sizin hiçbir zaman nedenini anlayamayacağınız şekilde) ücretsiz olan eğitimlerini alıyordur, bütün dünyadan öğrencilerin katıldığı sınıflarda sorular soruyordur, belki de tüm dünyadaki gelişmeleri izliyordur.
 
Mesela dünyadan haberdar oluyor olabilir mi? Belki de basın patronlarının göstermediği haberleri takip ediyor, gerçek haberleri izliyor, yaşananları (veya yaşanmayanları) görüyor, kendisine gösterilen ile yetinmiyordur.
 
Belki taksi çağırıyordur,
Belki müzik dinliyordur,
Belki bilgisini test ediyordur,
Belki de siz boş duruyorken...
 
Belki de siz boş durmaktan sıkıldığınız için ona sarıyorken, o gerçekten boş durmuyordur. Belki de dünyanın oturduğunuz masadan, oturma odasından ibaret olmadığını anlamıştır. Belki gerçekten oyun oynuyordur ama oynadığı oyun bile reflekslerini, bilgisini geliştiriyordur. Belki de kendisi için, belki de dünyanın geri kalanı için iyi birşey yapıyor, boş boş etrafına sarıp, “Ne yapıyorsun orada, tıkır tıkır, elinde bir telefon?” diyecek kadar bile boş zamanı kalmıyordur.
 
Kim bilir?
 
Sevgiler, Saygılar...
 
Görseller:
  1. http://bit.ly/1YJVbJx
  2. http://bit.ly/1OBN2Dj
  3. http://bit.ly/1MAv7de

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.