Apelasyon 2 Yaşında! Peki "Neden Apelasyon?"

Argun Tanrıverdi
 
Apelasyon, başta dostlarımızla buluştuğumuz, paylaştığımız bir gündü sadece bizler için. Sonra bu paylaşımımız yetmedi hiçbirimize ve bir internet sitesiyle daha geniş kitlelerle buluşturmak istedik bilgilerimizi, tecrübelerimizi.  Hiç düşündük mü acaba Kasım 2013'de ilk sayısını zar zor yayınladığımız Apelasyon'un bir gün bizleri hiç de tahmin etmediğimiz böyle güzel dostlarla buluşturacağını? Hiç sanmam. Sadece paylaşma arzusuyla yarattığımız Apelasyon bugün birçoğumuzun hayatının önemli bir parçası oldu. 
 
Bugün "Neden Apelasyon?" diye sorduğumuzda tek verebildiğim cevabın "İyi ki Apelasyon!" olduğunu farkettim. Ne mutlu bana ki böyle bir ailenin, Apelasyon E-Dergi ailesinin parçasıyım.
 
Bilge Keykubat

Biz; ışığa ulaşma yolunda kendini bilen, kendini sorgulayabilen, hür düşünceye sahip, bilgiyi seven ve bilginin peşinden koşan ve düşüncelere saygı duyan kişileri bir araya getiren bir tür felsefik yaşam biçimini benimsediği için Apelasyon E-Dergi ailesiyiz.
Müge Şahin

Benim için Apelasyon, hayatımın zor ve karışık dönemlerinden birinde tamamen tesadüf eseri karşıma çıkan, bana dost elini uzatarak bambaşka bir dünyanın kapılarını açan samimi, içten kocaman bir AİLE.
 
"YAZAR MISIN?" sorusunun bir insanın hayatını nasıl değiştirebildiğini gördüğüm bu aile ile geçirdiğim her gün benim için çok değerli.
 
Nilay Gezgin

"Herseyin değerinin parayla ölçüldügu bir dönemde karşılık beklemeden, tamamen amatör bir ruhla, bilgi ve birikimlerini paylaşan değerli insanlardan oluştuğu için Apelasyon . Uzun yıllar sürecek başarılar dilerim.
 
Mine Pakkaner

Apelasyon çünkü; hayalleri olan, idealist, dinamik ve teknik bir vizyonu var. Apelasyon çünkü; hem toprağa saygılı hem de vefalı. Apelasyon çünkü; yeniliklere açık ama geleneksele de değer veriyor. Kontrollü, bilimin peşinde, üstelik hayattan keyif almayı da biliyor.
 
Teşekkürler apelasyon, büyürken genişlerken bir parçan olmak beni onurlandırıyor.
 
Bozkurt Özserezli

"Appel" fransızca Larousse da gelmeye davet diye tanımlanıyor. Yine fransizcada "culture" sadece entellektüel bağlamda değil toprağın işlenmesi manasına da gelmektedir.

Bir tatlı bilgi davettiydi beni bu lezzetli aileye getiren. Büyük bir özveriyle bu dergiyi düzenleyen, yazıları aktarıp bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim.
Turcan Teker
 
Apelasyon amatör ruhun zamanla profesyonelleştiği yerdir. Tamamiyle gönüllü insanların değişik konular hakkında bilgi paylaşımı sağlamak için bir araya geldiği,  bitmeyen  heyecan ve sorumlulukla uzun yıllar daha da büyümeye devam etmesini arzu ettiğim ailedir. 
 
Ayhan Cöner
 
Apelasyon yani Kontrollü Köken Adlandırması bağcıların hangi üzüm çeşidini ne kadar dönüm içerisinde dikeceğini belirleyen ve kalitesi devlet tarafınca sıkıca kontrol edilen bir disiplin olarak Fransada 1936'da uygulamaya konmuş. Neden Apelasyon? Çünkü yurdumuz topraklarında binlerce yıldır yetişen üzüm'ün yanında buğday, mısır, zeytin gibi diğer bir çok tarım ürününün de bu disiplin altına alınması, regüle edilmesi hasatı yapılan ürünün standartlarını yükselterek uluslararası pazarda saygınlığımızı, ihracatımızı artırabilecek önemli bir unsur olarak gördüğümüz içln "Apelasyon"!
 
Bihter Çolak Esetlili
 
Apelasyonda yazmak....
“Joanna Macy” 2012 deki bir röportajında  "Sadece orada olun... Umutlu muyum, umutsuz mu, iyimser miyim yoksa kötümser mi? Kime ne? Önemli olan ortadan kaybolmamanız, burada olmanız, bu dünyayı her zamankinden çok sevecek kapasitenizin olması. Aksi halde dünya iyileşmeyecek..." diye belirtmiş..

 
Apelasyonda olmak böyle birşey...

M. Sacit İnan
 
Çok sesli ama ahenkli, renkli ama uyumlu, sıradışı ama anlaşılır, profesyonel ama amatör ruhlu, iddiasız ama kendinden emin, uluslararası ama vatan sevdalısı, yumuşak at ama çiftesi pek, genç ama araştırmacı, tecrübeli ama heyecanlı…
 
İşte Apelasyon yazarlarının ve yazılarının özelliklerinden birkaçı!
 
Hande Uçar
 
Bu güzel bir ekibin kaleminden keyifli ve yararlı nice apelasyon yazılarını okuyabilmek dileğiyle...
 
Ufuk Yücel
 
Apelasyon akademik formattan çıkıp içimden geçenleri yazmak için bana fırsat veren bir platform. bu ailenin içinde olmak beni çok mutlu ediyor.
 
Neslihan Özsoy
 
"Apelasyon: Tarım'dır, Kültür'dür, Sağlık'tır, Dostluk'tur... Kısacası Hayat'tır, Yaşam'dır... Bu yaşamın bir parçası olmak büyük bir mutluluktur. Teşekkürler Apelasyon..."
 
Tuğba Altınöz
 
Apelasyon, Türkiye'deki şarapla ilgili oluşumlar arasında kendimi yakın hissettiğim yegane yerdir.
 
Ayşe Lahur Kırtunç (Toprak Cadısı)
 
Niçin Apelasyon E-Dergi'de yazıyorum?

Doğayla olan tutkulu ilişkim bana çok genç yaşlardan itibaren pek çok sorunun cevabı için doğaya bakmamı öğretti. Doğada gözlemlediğim olayları yorumlamaya ve çözümlemeye çalışırken kültüre içkin pek çok ipucunun da doğada olduğunu gösterdi. Bu kolaycı bir metafor yaratma da olabilir, derin felsefi izlerler de olabilir. Bana göre bilim ve sanatı içinde barındıran en saf, en dolaysız olgu doğa. Bu nedenle “Tohum ve Toprak” başlığıyla sunuyorum yazdıklarımı. Olmak, yaratılmak, susam kadar tohumdan dev bir çınar ağacına dönüşmek hem bilimin başını döndürüyor hem sanatçının. Doğa en yaratıcı, en muhteşem, en süslü, en korkunç, en gizemli öğretmen. Ve de en zevkli kahve falı. Bana inanmıyorsanız bir günebakan tohumu tutun avucunuzda birkaç dakika. Veya bir zeytin çekirdeği. Sonra her ikisini de toprağa dikin ve sulayın. Umutla, tutkuyla izleyin. Belki biri, belki de her ikisi toprağı delip çıkacak. İşte ondan sonra sorumluluk başlıyor. Artık bir canlı oluşmasına neden oldunuz. Ona bakmanız, sulamanız, seyahate giderken birine emanet etmeniz gerekecek. Canlı o. Siz çağırdınız bu dünyaya. Şimdi gidip Van Gogh ustanın resimlerine bir kez daha bakın. Akdeniz güneşinde baylanlanan o zeytin ağaçlarını, vazonun sarı rengine nispet veren o günebakanları çizerken neler hissetti görüyor musunuz?

Şimdi söyleyin, doğa ve sanatı bu kadar özgürce tartışabileceğim başka bir yayın vardı da ben mi görmedim?
Tülin Acar

Bulmacalarda da karşılaşabileceğiniz "APELASYON"sorusuna cevap olarak "Üzümün Geldiği Ya Da Yetiştirildiği Özel Bölge" yanıtı verilebilir. Artık Bizim için "APELASYON " bilginin, tarafsızlığın, haberin, hayatın tüm renklerinin bizlere ulaştırıldığı özel bir dergi oldu.

Nice senelere ...
 
Nevin Tükel
 
Ben Apelasyonu tek kelimeyle özdeşleştiriyorum. "CESARET". İkinci yılını dolduran ve özgürce herkesin hareket edebildigi ama tek çatı altında toplandığı bu ailede olmaktan mutluluk duyuyorum.
 
Burçin Çelikgezer
 
Apelasyon" özü sevgi ile yola çıkışın, özgürce paylaşımın, yasama dair renklerin, doğa ve çevrenin farkındalığının dergisidir. Yazarlarından biri olmak ve derginin içinde var olmak çok mutluluk verici.
 
Muazzez Cömert
 
internette temiz ve güncel bilgi paylaşımı  "Apelasyon"
Hakan Kılavuz
 
Benim için Apelasyon;
Profesyonel mesleğimden biraz uzaklaşıp özgürce yazabilmek ve düşünebilmektir.
 
Özen MERKEN
 
Apelasyon E-Dergi'nin doğum günü kutlu olsun. Apelasyon E-Dergi'nin ekibini başarılarından dolayı kutlarım. Başarıların devamı ve  daha nice güzel başarılara imza atması dileğiyle.
 
Mustafa Kösoğlu
 
Bilgi ve dostlukla neler yapılabileceğinin güzel bir örneğidir Apelasyon. Emeği geçen herkese teşekkürler.
 
Nilgün Türkdoğan
 
Apelasyon demek; hayal kurmak, gerçekleştirmek, sebat etmek, inanmak, öğrenmek, araştırmak, çalışmak, başarmak ve birlik olmak demektir.

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Arzu Çakmak - 23.11.2015 18:26
Güzel gelişmelerle yolunuz açık olsun durmayın süreklilik önemli
Mehmet Ufuk PEKER - 03.11.2015 15:01
Başta Bilge ve henüz tanışamadığım Argun olmak üzere yayın kurulunda yer alan ve yazar arkadaşlarımızı kutluyorum. Eğer bir katkım olduysa ne mutlu bana... Ama en önemlisi okurların desteğidir. İsmini bildiğimiz bilmediğimiz tüm okurlara teşekkür ederiz.
Pınar S. - 31.10.2015 22:58
Tüm yayın kurulunu ve yazarları tebrik ederim. Ruhunuza ve kaleminize sağlık. Herkesi içine alan bir dergi Apelasyon. Ve onun için dileğim; daha nice dokunan ve fayda yaratan yılları olsun.
Gözde Demirsoy - 31.10.2015 22:56
Apelasyon; bilgiyi dogru kaynaktan ve uzmandan alip direk paylasan, isigini arttirarak etrafinda guzel insanlari toplayan, yazmak kadar okumasinin da cok keyifli oldugu degerli bir urun. Isik huzmesindeki renklerden biri olabilmenin gururunu tasiyorum. Nice yayinlara!