Çekirdekten Yetişmek: Hayata Bir Bakış

Türkçe'de “çekirdekten yetişme” denince bir beceriyi veya mesleği küçük yaşta ve fiilen o işin içinden yetişerek öğrenmiş kişi kastedilir. Örneğin, “çekirdekten yetişme gazeteci” deyince erken yaştan itibaren bir gazetede çalışarak mesleği öğrenmiş birinden söz ederiz. Doğada ve tarımda ise çekirdekten yetişen şeyler izleyeni ilginç gözlemlere götürür. Önce “tohum” ve “çekirdek” farklılığını göz önünde tutalım: sebze ve tahıllar tohum yoluyla ürer. Çekirdek demek için meyveden söz ediyor olmak gerekir.

Bazı meyvelerin çekirdeklerini dikerseniz o meyveyi üreten ağacın aynısını elde edersiniz. Örneğin badem, ceviz, incir, Malta eriği, Trabzon hurması gibi meyvelerin çekirdeklerini diker ve büyütürseniz o ağaç bu meyveleri geç de olsa verir. Ağaç yaprak, dal ve görünüş olarak “aşılı” olandan da farkı olmaz.

Ama öyle çekirdekler vardır ki diktiğiniz zaman çıkan ağaç aşılı ağaca hiç benzemez. Örneğin armut çekirdeği dikerseniz muhteşem bir ahlat ağacı yetişir. Meyveleri küçük ve sert, şekersiz, yenilemeyecek kadar lezzetsiz olur. Kayısı çekirdeği dikerseniz zerdali ağacınız olur. Meyvesi küçük olur ama tatlıdır. Kiraz çekirdeği dikerseniz yabani kirazınız olur. Yaprağı, çiçeği, dalları ve meyvesi kiraza hiç ama hiç benzemez. Tamamen farklı bir bitki görünümündedir. Zeytin çekirdeği dikerseniz yabani zeytin çıkar. Buna deli zeytin de denir. Yaprağı ve dalı zeytin ağacına hiç benzemez ama meyvesi kekremsi, genzi yakan ve ufak bir zeytin görünümündedir.  Yenmesine yenir ama seveni azdır. Erik çekirdeği dikerseniz yabani erik olur ki buna Ege’de domuz eriği denir. Meyvesi küçük ve çok ekşidir ve kaynatılarak ekşi sos yapılır. Portakal veya mandalina çekirdeği dikerseniz yabani bir narenciye ağacınız olur ki herkese öneririm. Yaprak olarak “üç yaprak “denen bir şekli olan bu ağaç tüm narenciye ağaçlarının atası ve anacıdır. Tüm narenciye türleri böyle çekirdekten yetişme ağaçlara aşı yapılarak üretilir ve satılır.

Çekirdekten yetişme ağaçlar sağlam olur. Nazlı ağaçlar gibi soğuktan, sıcaktan ve başka doğa olaylarından fazla etkilenmezler. Çıtkırıldım olmazlar. Toprağa sağlam tutunurlar ve yaşamaktan kolay kolay caymazlar. Evet, geç meyve verir veya meyvesi ticari bir şey olmaz ama aslan gibi büyür, her iklim koşuluna dayanır ve nane molla aşılı fidanlar gibi hemencecik solup gitmezler. Bahçenin has ağacı olurlar. Yıllarca gölge verir, neşe verir, güvenilir bir eski dost gibi arkanızda dururlar. Kasım ayı geldiğinde sarıp sarmalamanız, gelecek bahara çıkacak mı diye endişe etmeniz gerekmez. Yanında yöresinde onlarca nektarin, şeftali limon falan ölüp ölüp giderken o cevval zerdali daha da güçlenir, daha da dallanır. Bahçenin bir ucundan baktığınızda işmar eder size sanki.  “Boşver allasen o hünnap fidanını! Sekiz senedir gözüne bakıyorsun; daha hala gelişemedi mıymıntı!” der gibi bakar.

Çekirdekten yetişme ağaçlara ticari meyve veren ağaçların sürgünlerinden aşı yapılır ve kaliteli meyve vermesi sağlanır. Yani “deli” ağaç “akıllı” ağaç haline dönüştürülür. Ama biz bazı deli ağaçlarımıza ısrarla aşı yapmayarak, onları deli halleriyle bırakarak büyütüyoruz. Çekirdekten kendi ellerimizle ve saksıda yetiştirdiğimiz bu ağaçlarımız bahçemizde öylesine yabani, kendi havasında, başına buyruk büyüyorlar. Gelip giden komşularımız “yahu, şuna artık aşı yapalım” diye ısrar etse de aldırış etmiyoruz ve doğanın vahşi yüreğinin sesini duyabilmek adına bu deli ağaçları kendi deli özsularıyla rahat bırakıyoruz. Bu deneyden çok şey öğrendik ve hala da öğreniyoruz.

Arada eğitimci yanımla bakıyorum deli ağaçlarımıza. Eğitim de saf ve kendi özüyle bağımsızca var olan bireyi “topluma yararlı ve özellikle de verimli” olması için maruz bıraktığımız bir süreç değil mi? Eğitimi tümüyle yadsıyan romantik ve safça bir düşünce değil benimkisi. Ama eğitimin pek çok kez doğal insanın özünü geri dönülemez şekilde değiştirdiği de doğru. Kim bilir, belki o yok ettiğimiz “deli fidanlar” toplumun dayattığı meyveleri vermeyecekler ama çok daha farklı ve çok daha ilham veren üretimlerde bulunacaklar. Yıllar içinde yüzlerce değil, binlerce öğrencim oldu. Bu soruyu hep sordum içimden. Bugün de soruyorum, bahçemde ağaç yetiştirirken.

Çekirdekten yetiştirdiğimiz ağaçların bir özelliği de kocaman dikenleri olması. Yanına yaklaşılamayacak kadar sert ve büyük, sevgiyi caydırıcı dikenler. Hele bir narenciye ağacımız var ki dikenlerin boyu 10 santime yakın. İsmini Naciye koyduk onun ve dikenlerine rağmen çok seviyoruz. Bunca yıl öğrettik, şimdi öğreniyoruz. Dikenlerden, deli fidanlardan, aşılı ağaçlardan öğreniyoruz. Aydınlanma Çağı filozoflarının en ünlüsü Voltaire’in 1759 yılında yayınlanan Candide isimli eserinin son cümlesi “Il faut cultiver notre jardin” diye biter, yani “bahçemize bakım yapmalıyız”. Biz de yaşamın bu evresinde bahçemizi yetiştiriyoruz. Yabaniyi ve yola gelmişi yan yana gözlemliyoruz. Ve umuyoruz ki pek de başarılı sonuç alamadığımız, yaşken eğriltemediğimiz dikenli deli fidanlar bir yerlerde öyle vahşi, öyle bağımsız, öyle canlı yaşayıp gidiyorlardır.
Kocaman dikenleriyle dünyayı süsleyen deli ağacımız Naciye gibi.
 
Görseller:
  1. http://bit.ly/1KiHwF6
  2. http://bit.ly/23BoosD
  3. Yazara aittir.
     

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Ismail hakkı Azaklı - 25.01.2021 20:29
Merhaba Yazı ve sitilinizi beğendim aynı frekans aralığında tam da benim kafamdan gidiyorsunuz. Araştırma yaparken yazınıza ras geldim anlatım tarzınız da hoş...keyif te aldım. İki satırda ben ekkeyip bir selamlama olsun istedim.
Gaye - 11.12.2020 13:05
Korona da evde bende sizin çekirdekten yetiştirme furyasın akatıldım. Heyecanla büyümelerini beliyorum.
Nurgul - 25.11.2020 13:00
Bu yazınız için teşekkür ediyorum harika olmuş
Esra - 14.09.2020 20:55
Bütün yorumlara aynen katılıyorum. Nasıl güzel bir yazı nasıl güzel. Kesin kendi gibi guzel bir insandan çıkma, o yüzden...;)))
Memduh - 15.05.2020 17:43
Halen devam ediyor musunuz fidan dikme işine?
Nazblgn - 28.03.2020 02:17
Merhaba oğlum portakal çekirdeklerini saksıya dikmişti bunda 3 4 sene önce önü biz büyüttük ve bahçemize diktik baya büyüdü ve ağaç oldu çok güzel bisey görüntüsü kokusu ama meyve vermiyor aynen anlattığınız gibi kocaman dikenleri var. Neden meyve vermiyor acaba ne yapmamiz gerekiyor
Devrim Seçilir - 19.02.2020 13:35
Üzüm çekirdekerini 3 ay buzdolabında çimlendirme için bekletim, ektim ve hepsi filizlendi ve ilk yapraklarını verdi. Yazınızda üzüm meyvesini göremedim. İki sorum var 1. Eğer büyütmeyi basarırsam meyve vermesi için aşılama gerekir mi, 2. İlk yaprak verdikten ne zaman sonra ilk meyveyi alabilirim?
Arif Eroğlu - 02.10.2019 15:01
Selamlar. Ben bir ahlat ağacı ve alıç ağacı aşığıyım. İstedim ki çekirdeklerini dikerek köy sokaklarını da donatıyım. Ancak her ne yaptım sa olmadı. Bana bu konuda bir yazı yazar mısınız. Bekliyorum Teşekkürler Arif Aroğlu 0546 838 0638 ariferoglu38@hotmail.com
Toprak Cadısı - 13.09.2019 09:33
Sayın Ülker Ersor, hünnapı fidan olarak almanızı öneririm. İlk beş altı yıl çok az büyüyor ve çok nazlı oluyor; sonra birden alıp başını gidiyor. Bence çekirdekten yetiştirmeye değmez çünkü çok zaman kaybedersiniz. Kolay gelsin.
ülker ersor - 04.09.2019 12:35
merhaba yazınızı çok severek okudum bilgilendim.hünnap konusunda bilginize ihtiyacım var çekirdeği var ve yetiştirmek istiyorum int okudum buzluğa koyun diye yazmış bilemedim sizden mümkünse bilgi almak istiyorum teşekkürler
Bisikletname - 23.06.2019 10:59
Toprak Cadısı Görüşüne, emeğine sağlık Kıymetli öğretmenimiz Sevgilerle Bisikletname
Ridvan - 06.06.2019 20:34
Anlatim,konu, bilgiler ve tecrübeniz harika hocam; Beni de aldi kırlarda, bağ bahçelerde dolaştirdi..Kitap olsa yazinizi okumayana aşk olsun..(okuyana olsun aslinda.).Bazi ilkokul öğretmenleri vardi çocuğu,hayata O 5 yilda nasil hazirlardi...Öyle biri gibi geldiniz bana da....Hayirli , güzel ömürler ..
Abdulkadir - 20.05.2019 17:55
Çok güzel anlatmışsınız. Okudukça bitmesini istemediğim güzel yazı olmuş. Ders niteliğinde, yaşantımıza dair çok önemli tavsiyeler buldum yazınızda. Teşekkür ederim
Ali Pamuk - 15.03.2019 23:09
Selam, Turunç çekirdeğinden turunç ağacım oldu,turunç da vermiyor. Yaklaşık kaç yılda turunç verir? kendisi 5 yaşını bitirdi.2 metreyi de geçti. Turunç'un kokusunu, lezzetini çok seviyorum.4 gözle bekliyorum.
Yavuz - 13.03.2019 22:11
Cevizi çekirdekten dikerseniz ağacı ile aynı ceviz olmaz.
Nihal - 10.03.2019 11:34
Günümü aydınlattınız. Sağolun.
Nurgül - 18.02.2019 09:13
Zeytin çekirdeğini çimlendirmeyi araştırırken tesadüf karşılaştım yazınızla. Pek güzel bir yazı olmuş. Zevkle okudum. Yüreğinize sağlık :)
Elyar - 08.02.2019 15:32
Ya ben ahlat la ilgili arastirma yapiyordum ras gele bu guzel yaziyla karsilasdim,hayranlika okudum sonuna kadar,Tebrik ederim,Muhtesem
Ruşen KURUBACAK - 12.01.2019 13:14
Bravo! Saflık, dokunulmazlık ve doğaya itaat/hayranlık bu kadar güzel anlatılır. Saygılarımla...
Fiko - 04.08.2018 23:58
Ay pek güzel olmuş. Ağacın bize benzer hikayesi. Çekirdekten yetişenlere selam olsun, var olsunlar :)
bilal er - 23.07.2018 09:57
Çok tatlısınız, nede güzel yazmışsınız.
İsmail - 13.04.2018 10:42
Değerli Ayşe hanım, Yazınızı baştan sona soluksuzca okudum. Harika bir yazı.
Tolga Han - 30.08.2017 10:38
Harika bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.