Sağlıklı, Mutlu ve Dengeli Bir Hayat için: Ayurveda

Yoga’dan bahsetmişken 'Ayurveda'dan bahsetmeden olmaz. Ayurveda aynı yoga gibi bildiğimiz anlamda batı tıbbı ortaya çıkmadan çok önce iyileşmekten ziyade hastalık sisteminin önüne geçmek için kurulmuş antik bir sağlık sistemidir.
Ayurvedik tıbbın önceliği hastalığı önleme, sağlığı koruma ve tedavi şeklindedir. Ayurvedik tıpta hastalığın, bedenin hastalığa yönelik dayanıklılığını azaltan bedensel ve zihinsel unsurlardaki dengesizlikten kaynaklandığına inanıldığından, bu dengesizliğin düzeltilmesi amacıyla bitkisel formüller, hayat stili değiştirilmesi ve diyet gibi yöntemlerle bedene hastalığı yok edecek şekilde denge kazandırılır.

Ayurvedik sisteme göre sağlıklı olmak dosha (beden tipi/mizaç), agni (hazım ısısı), dhatu (yedi beden dokusu: lenf, kan, kas, yağ dokusu, kemik, ilik, ersuyu) ve mala (dışkı, üre ve diğer atıklar) arasındaki denge üzerine kuruludur. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakımdan iyi olmak sağlıklı olmanın unsurlarıdır.

Ayurvedik tıbbın ana kavramlarının başında bedenin "doşa" denilen üç ana tipe ayrılması gelir. Bunlar; Vata, Pitta ve Kapha'dır.

Her insanda bu doşa tiplerinden birinin ya da bir kaçının baskın olduğu ve her doşanın özgün bir yaşam şekliyle (beslenme vs.) uyum içinde tam işlevini sürdürdüğü kabul edilir. Ayurvedik hekimler çeşitli teşhis yöntemleriyle kişide hangi doşanın ağır bastığını tespit eder ve o kişiyi doşasına uygun yaşam şekline yönlendirirler.
 
 • Vata sinir sistemi işlevini harekete geçiren hava ilkesidir.
 • Pitta sindirim sistemini düzenleyen ateş ilkesidir.
 • Kapha besin maddelerini dolaşım sistemine taşıyan su ilkesidir.
Aşağıdaki link yardımı ile doşa’nız hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Fakat kesin yönlendirme için bir ayurvedik hekimle görüşmelisiniz: http://bit.ly/1PIUYhT
 
Ayurveda’dan kimler faydalanabilir?

Ayurvedik tıp zihinsel, bedensel ve ruhsal rahatsızlıkların hepsinde sonuca dayalı ve anlık çözüm önermez. Rahatsızlıkların derinine iner ve bu sağlıksız görünen durumu yaratan faktörleri belirleyip yaşam tarzı değişikliğine giderek çok çeşitli yollar ile kesin tedaviyi amaçlar. Bu doğrultuda batı tıbbı ile desteklenebilir veya kronik çözümsüz durumlarda alternatif olarak faydalanılabilir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlar dışında bütün rahatsızlıklarda kesin ve kalıcı çözümler sunan mucizevi bir disiplindir.

Bilinenin aksine doşa analizi yapılmadan uygulanan diyetler çoğu zaman sonuç vermez. Örneğin, salata ağırlıklı beslenmek kilo kaybı yaşatabilir ama öte yandan hafıza ve konsantrasyon eksikliği gibi yan etkileri olabilir. Herhangi bir sebeple diyet yapan insanların halsiz, unutkan, solgun görünmeleri çoğu zaman egzersiz için enerjilerinin kalmayışı bu sebeplerdendir.

Ayurveda beden, zihin ve ruh sağlığını bütün olarak gözlemler ve sağlıklı bir bütünlük hali hedefler.
Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Ayurvedik tıpta hastalık teşhisi hastanın gözle, elle muayenesi ve sorgulanması ile sağlanır. Muayene şu standart noktalarda gerçekleştirilir:
 1. Nabız teşhisi,
 2. İdrar,
 3. Dışkı (gaita),
 4. Dil,
 5. Göz,
 6. Deri,
 7. Konuşma ve ses,
 8. Genel görünüş.
Ayrıca hazım kapasitesi, kişisel alışkanlıklar, bedenin görüntüsü, hastanın direnci de göz önüne alınır. Bunun yanı sıra teşhiste hastalıkla ilgili belirtiler de gözlemlenir ve çeşitli testler uygulanır.

Tedavide doşalardaki dengesizlik giderilmeye çalışılır, bitkisel formüller kullanılır, yemek düzeni ve hayat tarzına doşaların dengeye kavuşması için müdahale edilir ve ruhsal sağlık bakımından psikolojik destek verilir, hüzünlü ruh hali ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Tedavi Sırasında Nelerden Faydalanılır?

Ayurveda’ya göre “ne yersen o’sun!“. Dolayısıyla öncelikle gıdalar olmak üzere bitkiler, bitkisel yağlar, bitki suları ve çaylar, mevsime ve vücut tipine özel yapılan detox’lar (toksinlerden arınmak için uygulanan diyet ve disiplinlerdir), müzik ve yoga ile birleştirilen tedaviler bütünüdür.

Bitkisel ağırlıklı tedaviler Ayurveda'da diğer alternatif terapi yöntemlerinden çok daha karmaşık ve sistematiktir. Bitkiler tüketim yöntemi, hazmı ve vücudu terk etme şekillerine göre sınıflandırılır. Her bitki şifa olduğu gibi yanlış kullanımda toksik etkiler yaratır. Bu sebeple doşanızı bilmeden uygulayacağınız alternatif tedavi yöntemleri, cildinize uygulayacağınız bitkisel yağlar bile istenmeyen etkilere sebep olabilir.

Ayurveda ile Zayıflamak Mümkün mü?

Ayurveda zayıflamak veya kilo almak, yani sağlıklı kiloya kavuşmak için uygulanacak en etkili yöntemdir. Ayurveda modern batı tıbbı diyetleri ile kilo verme yöntemleriyle çok farklıdır. Kalori hesabıyla kilo vermeye çalışmak çoğu zaman kısa süreli ve yetersizdir. Örneğin, günlük diyetinizde mevcut bir besin ile aynı kalori değerinde başka bir besin doşanıza göre size kilo aldırabilir veya yağ yakmanızda yardımcı olabilir. Doşanıza göre beslenmek parmak iziniz kadar size özeldir. Doğru yönlendirilme ile diyet yapmadan ömür boyu zayıf kalınabilir.
 
Ayurveda ile ilgili yazılacaklar elbet bu kadar değil ama şimdilik yazıya bu soğuk kış günlerinde içini ısıtıp şifalandıracak çay önerileriyle son veriyorum.

Namaste!

Kış Mevsiminde Tüm Vücut Tipleri İçin Çay Önerileri

Sabah:
Siyah Çay içmeyi sevenlerdenseniz içerisine toz zencefil karıştırabilirsiniz veya ½ limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal, ½ çay kaşığı kırmızı biber, ½ çay kaşığı tulsi (hint fesleğeni eğer bulamazsanız reyhanda kullanabilirsiniz) ile küçük bir parça zencefil ile kendi çayınızı hazırlayabilirsiniz.
 
Öğlen:
½ limon suyu, küçük bir parça zencefil, 4 yaprak nane, 1 çimdik öğütülmüş meyan kökü ve ½ çay kaşığı tulsi ile çay demleyebilirsiniz.

Akşamüzeri ve yemekten önce:
½ limon suyu, küçük bir parça zencefil, 1 çimdik öğütülmüş meyan kökü, 1 çimdik Hindistan cevizi, 1 tatlı kaşığı bal ve dilerseniz ılık badem sütü ile tatlı ve güçlü bir çay hazırlayabilirsiniz.

Yatmadan Önce:
Papatya çayı hem sizi sıcak tutar hem de derin ve huzurlu bir uyku çekmenizi sağlar.
 
NOT: Bir sonraki yazıda doşaları dengelemek için vücut tipinize göre ofiste veya evde sürekli tüketebileceğiniz baharatlarla hazırlanmış içme sularının tarifini bulabilirsiniz.
 
Kaynaklar:
 1. http://bit.ly/1Tv0aMg
 2. http://bit.ly/1Q3GJED
 3. http://bit.ly/18kyNzr
Görseller:
Yazara aittir.
 
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.