Kıynaşık Fırın

Sabahları çok nemrut,  kaba biriyim. Kısaca sabah insanı değilim ben. Koskoca bir fincan Türk kahvesi ve birkaç sigara içtikten sonra çekilir insan sınıfına girebiliyorum. Yine böyle bir zamanda telefonum çaldı. Homurdanarak açtım.  Büyük bir zevkle takip ettiğim Apelasyon E-Dergi'de yazma teklifi geldi. Nasıl yani, ben mi?

Nemrut Müge bir anda yok oldu. Aldı beni bir heyecan. İlk yazım o mu olsun,  bu mu olsun? Sonra sakinleştim ve karşınıza gurur abidem olan KIYNAŞIK FIRIN'la çıkmaya karar verdim. Kıynaşık da ne diye sorguladığınızı duyar gibiyim. Yöresel eski bir tabir. Daha çok İzmir'de bilinir. Kapı ve pencereler için kullanılır, aralık anlamında. Ne tam kapalı ne de açık, hafif ışık girecek kadar. Fırınımı yaparken kapağın ölçüsünde ufak bir sorun yaşadım, tam kapanmıyor, kıynaşık kalıyor. Olsun sıkıntı yok. Böylece adı konmuş oldu.

İş hayatımı sonlandırdıktan sonra yapmak isteyip te fırsat bulamadığım şeyler çorap söküğü gibi ardı ardına oluşmaya başladı. İlk hedefim fırındı. Ateş olmazsa aş ta olmaz, öyle değil mi? Aylarca süren araştırmalarımla teknik olarak fırını nasıl yapacağımı öğrendim.  Sanki elimin tersiyle, kolaycacık yapabilecekmişim gibi… En az maliyetle de işin içinden çıkmam gerekiyordu.

Öncelikle dağ bayır dolaşıp Urla taşı topladım,  fırının alt kaidesini oluşturmak için. Kaidenin içini doldurmak gerekiyordu. İnşaat yaptıran komşuların molozlarına talip oldum ve onların hayır dualarını aldım. Sayemde nakliye ücreti ödemeden molozlardan kurtuldular.

Aylarca özenle biriktirmiş olduğum şişeleri bir çuvala koyup kırdım.  Tabiki de iş güvenliği gözlüğümü takmayı unutmadım... Cam kırıkları fırın tabanının ısı izalasyonu için gerekli. Cam kırıklarının üzeri de iri tuzla kaplandı.  Tuz koymamızın amacı, ısının her yere eşit olarak dağılmasını sağlamak. Sıra geldi ateş tuğlalarına.  Fırının iç çapı ölçüsüne uygun  miktarda ateş tuğlası alıp döşedim.  Aman, ateş tuğlası ateş pahası. Kubbeyi harman tuğlasıyla ördüm bu yüzden.

Öncelikle fırının girişini oluşturmak lazım. Evde ne varsa, vileda sopası, ekmek kutusu kapağı, bir zamanlar üzerine resim yaptığım durolit, elek  kasnağı fotoğrafta gördüğünüz gibi fırının ağzının şablonu oldu.

Özel günlerimde bana hediye almak isteyen eşim ve çocuklarımdan küçük el alet ve makineleri isterim hep. Çok da hoşnut olduklarını söyleyemem bu durumdan.  Hatta dalga bile geçerler bazen benimle "sen yakında bizden hilti filan da istersin " diye.  Amaaa işte zorla aldırttığım şarjlı tornavida ve dekupaj testere bu şablonu yaparken çok işime yaradı. Kubbe için oluklu mukavvadan yaptığım şablon da inşaatımın kolonları gibiydi. Tuğlaları üzerine döşeyiverdim gitti.

İşin en zevkli kısmı, killi çamur ve saman karışımıyla yapılan ilk izolasyon katmanı oldu. Vıcık vıcık… Çocukluğum geldi aklıma, çamurdan yaptığımız köfteler filan. Aaa  önemli bir ayrıntıyı unuttum. Babaya klape yaptırdım. Amacım et, balık, tavuk tütsülemek. Bayılırım isli ete. İleride nasıl yaptığımı sizlerle paylaşmak isterim.

Eeee, bu kadar emek vermişim.Bakmayın siz yapıverdim, ediverdim dediğime. Anam ağladı vallaha. Fırını üşütmemek lazım değil mi? Devreye hemen taş yünü girdi. Sımsıkı sarmaladı fırıncığımı. Açılmasın diye de samanlı harç  karışımını üzerine örttüm.

Fırınıma bu haliyle bile tapıyordum. Ama ben biraz daha kişiselleştirmek istedim. Üzerine alçıdan buğday başakları yaptım.  Bembeyaz kirece boyadıktan sonra buğday başkalarını da sarartıverdim. Vay canına muhteşem oldu. Biraz megolamanlaştım sanırım.
Artık gelsin ekmekler, börekler, baklavalar. Kilolarımla kilo katsınlar.  Olsuunn razıyım.
Görseller:
Yazara aittir.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Meral - 03.07.2019 21:26
Benim de ilgi alanıma giren ve çok özendiğim bir alan sizinle tanışmaya mine arkadaşım ile geleceğim görüşmek üzere
Deniz - 18.04.2019 14:17
Tebrikler Müge Hanım, ekmekler için kalıp nereden alıyorsunuz?
Ayse tan - 12.04.2017 22:19
Tebrikler cok sicak bir anlatim.
Müge Göksoy - 18.06.2016 01:08
Aydan hanım; çok teşekkür ederim.
aydan arslan - 13.06.2016 23:05
Harikasınız Müge hanım.
Müge Göksoy - 13.05.2016 01:46
Çok teşekkür ederim Ümmühan hanım.
Ümmühan Kaya - 29.04.2016 19:16
İşin doğallığı ile sizin doğallığınız birleşince muhteşem olmuş. Yolunuz açık olsun Müge Hanım.
Müge Göksoy - 19.04.2016 22:56
Sevgili Vuslat, Meral, Aytaç, Hatice ve Aysun hanımlar :) Övgüleriniz için teşekkür ederim. Evet, isteyince her şey başarılabiliyor ve gerçekten çok büyük bir haz alınıyor. Tekrar teşekkürler. Saygılar.
Müge Göksoy - 19.04.2016 22:46
Tülin hanım,iltifatlarınız için çok teşekkür ederim. Çocukluğunuzu hatırlamanıza bir şekilde vesile olduysam ne mutlu bana. Saygılar.
Müge Göksoy - 19.04.2016 22:41
Merhabalar Dr. Pil Özlem Germann hanım. Yazıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı gurur duydum açıkçası. Çok teşekkür ederim. Daha önce sizi cevaplayamadığım için affınıza sığınıyorum. Lütfen acemiliğime verin. Ben de sizinle bir gün biryerlerde tanışmayı gerçekten çok isterim. Benİm de size, en içten sevgi ve selamlarımı kabul edin lütfen.
Tulin ü.Çıldır - 19.04.2016 21:42
Bembeyaz kireç boyalı fırın, çocukluğumdaki gövdesi beyaza boyanan portakal ağaçlarını hatırlattı bana. Sarı buğday başağında da çok estetik var. Üretmenin böylesine neler söylenmez ki. Çok çok tebrikler. Müge Hanım: Üretimlerinizin devamlılılğı dileğiyle...
Dr. Phil. Özlem Germann - 05.04.2016 09:12
Sizi kutluyorum, apelasyon yazarları olarak birgün bir yerde sizle tanışmayı çok isterim. Selamlar sevgiler Dr. Phil. Özlem Germann
Dr. Phil. Özlem Germann - 05.04.2016 09:12
Hele hele kendi çektiğiniz fotolarla yazınızı süslemeniz bir de yazınızın ilk başlangıcında kendinizi sabahki duruşunuzla anlatmanız zaten makalenizi okurken çoğu okuyucumuza (bende olduğu gibi) kendini bulduracak :)
Dr. Phil. Özlem Germann - 05.04.2016 09:11
Tam yaşamın içinden demişsiniz ve kültürümüzdeki o can alıcı muhteşem olduğu kadar çok önemli değer taşları serpili yazınızda.
Dr. Phil. Özlem Germann - 05.04.2016 09:11
Müge hanım günaydınlar, yazınızı almanyadan bir solukta okuyup bitiriverdim. İnanılmaz beğendim. Gerisi yok mi bu kadar mı diye de sayfaya bir iki kez ziyaret ettim.
Aysun - 05.04.2016 01:01
Ellerinize sağlık. Bir kadın isterse herseyi yapar sozunun kanıtısınız ;)
Hatice Durak - 03.04.2016 17:34
İnanılmaz güzel ve her insanın olması gereken bir fırın diye düşünüyorum. Bize de mi yapsanız ki?
Aytaç - 01.04.2016 18:36
Annem de bir fırın istiyordu. Çok güzel bir paylaşım oldu benim için. Yazıların devamını merakla bekliyorum.
Meral - 01.04.2016 10:17
Tebrikler Mugecim senin basaramiyacagin iş yok
Vuslat Balak Sapmaz - 01.04.2016 08:20
Ellerine sağlık, Bir gün Mine ile beraber fırını görmek ve sıcak ekmek yemek isterim.
Nur Alpseymen - 01.04.2016 00:56
Müge'ciğim son derece akıcı,esprili bir yazı olmuş...çok beğendim!!! marifetlerinin içine bir de yazarlık katmış oldun..Yolun açık olsun annem...