EXPO 2016 Antalya Dünya Bahçeleri

“Çiçek ve Çocuk” temasıyla 22 Nisan 2016’da kapılarını açan Expo 2016 Antalya’da  farklı kıtalardan ülkelerin kendi kültürlerini ve mimarilerini yansıtan farklı temalı bahçelerin kurulduğu ‘Ülke Bahçeleri’ alanı yer almaktadır.

EXPO 2016 Antalya'ya katılmak için bugüne kadar Sudan, Güney Kore, Pakistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kenya, Bulgaristan, Yemen, Nepal, Moritanya, Sierra Leone, Tanzanya, Çin, Japonya, Gine, Senegal, Somali, Sri- Lanka, Nijer, Filistin, Bangladeş, Kosova, Katar, Madagaskar, Hollanda, Burundi, Eritre, Komorlar Birliği, Myanmar, Kazakistan, Meksika, Uganda, Zimbabve, Etiyopya, Azerbaycan, Almanya, Moldova, Benin, Gana, İngiltere ve Hong Kong, Macaristan, Ukrayna, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Sırbistan, Hindistan, Tayland, İtalya, Bosna Hersek dahil 50’ye yakın ülke sözleşme imzalamıştır. Bu ülkelerden bazıları bahçelerini kendileri oluştururken bazıları da Türkiye’den bitki, eleman ve yapı desteği almıştır.

Bu ülke bahçeleri içerisinde gerek yapısal gerekse bitkisel unsurlar açısından en çok dikkat çeken bahçelere ait bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Çin Halk Cumhuriyeti Bahçesi

3.150 m2’lik alana kurulmuş olan bahçenin ana teması “Ay’ın Mücevheri”dir. 3 ayda tamamlanan bahçede, dünya soyut kültürel mirası olan Suzhou bahçesi referans alınarak kurulmuştur. Bahçede Çin'in tarihi ve zengin çiçekçilik kültürü sergilenmiş olup bonsai olmak üzere 100'den fazla bitki kullanılmıştır. Kendi mimarilerini yansıtan bahçe kapısının girişinde (Şekil 1) sizi manolya ve akçaağaçlar karşılamaktadır. Bahçe içerisinde ise en çok kullanılan bitki kendi doğal türleri olan şakayık bitkisidir (Şekil 4).  Gölet kenarında (Şekil 2) bol miktarda kana (Canna sp.) ve japon şemsiyeleri kullanılmıştır. Gölet içerisinde saksıda nilüferler bulunmaktadır.  Binalar tamamen ahşap ve el işçiliği ile yapılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi ise Çizelge 1’de verilmiştir.

 
Bahçe kapısı
 

Çin bahçesi içerisindeki gölet ve yapısal unsurlar
 

Çin bahçesinde kullanılan bitkilerin genel görünümü
 

Çin bahçesi içerisinde en çok kullanılan doğal bitki türü şakayık (Paeonia suffruticosa)
 

 
Çizelge 1. Çin bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler
 

 
Güney Kore Bahçesi

1400 m2’lik bir alana kurulmuş olan bahçenin ana teması ‘Kıyı Bahçesi’dir. Bu bahçede ise Suncheon'da yer alan bahçeler yansıtılmaya çalışılmıştır. Özellikle kullanılan ahşap malzemelerin büyük bir kısmı Kore'den getirilmiştir. Bahçede tunç ve bakır karışımından yapılan ve 700 kilogramlık ‘dostluk çanı’ yer almaktadır (Şekil 6). 

Dostluk çanı

Yine alanda yabani yaşam ve çocukları tasvir eden resim sergisi bulunmaktadır (Şekil 7). 
Resim sergisi

Serginin arka kısmına düşen ve bahçenin doğu ve batı kısmını oluşturan alanda sarmaşık güllerden oluşan dikey bahçe yer almaktadır (Şekil 8). 
 
Dikey bahçe

Güney Kore bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi ise Çizelge 2’de verilmiştir.

Çizelge 2. Güney Kore bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler
 
 
Nepal Bahçesi

Alanın en büyük bahçesine sahip Nepal bahçesinde ise 3 bin 600 metrekarelik alanda 'Akıllı Çocuklar: Yeşil Şehirler' temalı bir Himalaya bahçesi bulunmaktadır. Girişte ejderha başı şeklinde çeşme detaylı havuz yer almaktadır (Şekil 11) . Havuz tazeliği sembolize etmektedir.  İç kısımda Budizmin sembolü olan stupa yer almaktadır (Şekil 9). Stupa, Buda’nın küllerinin ve emanetle¬rinin muhafaza edildiği anıtmezar olarak geçer. Stupaların üst tarafı yarım küre şeklinde ve beyazdır. Bu yarımkürenin içinde dini kitaplar, buda heykelleri bulunur. En tepede üçgen bir çatı bulunur ve 13 altın basamaklıdır. 13 basamak nirvanaya ulaşmayı temsil eder. Stupanın en tepesinden en alt kısmına uzanan sayısız mantraların yazılı olduğu rengarenk bayraklar bulunmaktadır. Manastır ve tapınaklarıyla ünlü Nepal’in kültür ve mimarisinin en iyi şekilde yansıtıldığı bahçede Budizm tapınağı (Şekil 10) ve karşı köşesinde yöresel yemeklerin tanıtıldığı mutfakları ve satış yeri bulunmaktadır (Şekil 12). Kullanılan malzemelerin hepsi Nepal’den gelmiş olup Bajracharya adı verilen el yapımı malzemelerdir. Nepal bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 3’de verilmiştir.

Stupa  örneği


Buda Tapınağı


Tazeliği sembolize eden havuz


Yöresel mutfakları ve satış alanı

Çizelge 3. Nepal bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler

 
Katar Bahçesi

Katar bahçesinin temasını ise ‘Çöl Kumulu’ oluşturmaktadır. İç mekanda sergilenen ’Çöl Gülü’ (Şekil 13) çölde kumulların sıkışmasından oluşmuş, görünüşü güle benzeyen bir kayaçtır. Yapısında jips, barit, selenit ve selestit mineralleriyle kum tanecikleri bulunur.  Bahçe düzenlemesinde ise engebeli bir yapı oluşturulmuştur (Şekil 14). İç mekanda resim sergisi ve ülke tanıtımının yapıldığı sinevizyon gösterileri bulunmaktadır.
 

Çöl gülü

Katar bahçesindeki engebeli yapı

Katar bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 4’de verilmiştir.

Çizelge 4. Katar bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler
 
 
İtalya Bahçesi

Bahçenin konsepti ve projesi ünlü İtalyan peyzaj mimarı Giuseppe Lunardini tarafından hazırlanmış, İtalyan mimar Marco Servalli tarafından ise tasarlanmıştır. Bahçede kullanılan bitkilerin tamamı İtalya’dan getirilmiştir. Ayrıca çocuklar için oyun alanları oluşturulmuştur. Bahçede ahşap oturma üniteleri ve binayı çevreleyen taşlardan oluşturulmuş dikey bahçe yer almaktadır (Şekil 15). Yine binayı mezarlık servileri sütun şeklinde çevrelemektedir.
 
Dikey bahçe ve bahçede kullanılan bitkiler

İtalya bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 5’de verilmiştir.

Çizelge 5. İtalya bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler
 
 
Hollanda Bahçesi

Renkli birçok çiçeğin yer aldığı (Şekil 17)  Hollanda bahçesinin ana teması ‘“Yeşil Şehir 2016’dır. Hollanda pavilyonunda  yine Türkiye’den 400 yıl önce Hollanda’ya götürülen lale fotoğraflarından oluşan sergi (Şekil 16)  ve oturma üniteleri yer almaktadır. 
 
Lale fotoğrafları sergisi

Hollanda bahçesinde kullanılan renkli bitkiler

 
Hollanda bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 6’de verilmiştir.
 
Çizelge 6. Hollanda bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler

 
Macaristan Bahçesi

Macaristan, Osmanlı motiflerini içeren bahçe ile Expo 2016 Antalya’ya katılmıştır.   Bahçede Sultan Süleyman ve Zigetvar Kuşatması’nda yer alan devlet adamı ve Macar edebiyat tarihinin en önemli destanını yazan şair olan Miklos Zrinyi’nin heykelleri bulunmaktadır (Şekil 18). 4 tarafı açık ahşap malzeme ile çevrelenmiş iç mekanda da bitkiler kullanılmıştır. Dış mekanda ayrıca bir kuyu yer almaktadır (Şekil 19).

Sultan Süleyman ve Miklos Zrinyi’nin heykelleri
 
Macaristan bahçesinin iç mekanı ve dış mekanda kullanılan kuyu
 
Macaristan bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 7’de verilmiştir.
 
Çizelge 7. Macaristan bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler

 
Tayland Bahçesi

Sergi Alanı’nda Thai evlerinden oluşan yapı bulunmaktadır. Bahçede kullanılan tüm bitkilerin hem Türkçe, hem latince adları etiketlendirilmiştir (Şekil 20). Yine kamelya ve sarkıcı bitkilerin bulunduğu gölgelik alan yer almaktadır (Şekil 21).
 

Tayland bahçesinde kullanılan bitkiler ve etiketlendirme

Kamelya ve gölgelik alan

Tayland bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 8’de verilmiştir.
 
Çizelge 8. Tayland bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler

 
Sudan Bahçesi

Sudan bahçesinde yeşil alan üzerinde Sudan evi mimarisi yansıtılmıştır. Bu alan 'Gelecek nesillere aktarılacak yeşil dünya' sloganını sembolize etmektedir (Şekil 22). Bahçede el şeklinde oturma detayları yer almaktadır.
 

Sudan evi ve oturma 
detayı

Sudan bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 9’da verilmiştir.

Çizelge 9. Sudan bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler

 
Meksika Bahçesi

Meksika bahçesinde ağırlıklı olarak kurak ve yarı kurak bitkiler kullanılmıştır (Şekil 23).
  
Meksika bahçesinde kullanılan  kurak ve yarı kurak bitkiler

Meksika bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 10’da verilmiştir.

Çizelge 10. Meksika bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler
 
 
Japonya Bahçesi

Japonya bahçesinin girişinde meşale şekilli bambudan yapılan çitlerin çevrelediği (Şekil 24) geçitten geçtikten sonra Japon kültürünü yansıtan taş fenerlerin dekor olarak kullanıldığı alanda doğa sembolize edilmiştir. Bu alanın ilerisine üç kademede akan yapay şelale (Ryumon-Baku) yerleştirilerek (Şekil 25) ana sahne oluşturulmuştur. Ryumon–Baku’nun arka sahnesinde yapay tepe (Tsukiyama) ile karanlık dağlar ve derin vadiler, bir de şelalenin tam önünde bulunan taş köprüyle kırsal bölge sembolize edilmektedir. Karanlık dağlar ve derin vadilerden akarak iç denize dökülen nehir sahnesi, beyaz kum döşenerek ifade edilmiştir. Bahçenin doğu tarafındaki engebeli çimenlik alan, okyanuslardaki adaları temsil ederken, İstanbul çevresinin coğrafik şekilleri de desen olarak uygulanmıştır. Buna ek olarak bahçenin güney kısmının Türkiye’deki kır çiçekleriyle süslenmesi de Türkiye’nin zengin bitki örtüsünü vurgulamak içindir.

Bambulardan yapılmış Japonya bahçesi girişindeki çitler

Üç kademeli yapay şelale (Ryumon-Baku)
Okyanuslardaki adaları temsil eden engebelik çim alan

Japonya bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 11’de verilmiştir.

Çizelge 11. Japonya bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler

 
Kazakistan Bahçesi

Kazakistan bahçesi daha çok iç mekanda bitkileri sergileme özelliğinde kurulmuştur. Herbaryum örneklerinin tanıtıldığı panolar (Şekil 27) ve el çizimi bitki resimleri yanında endemik türler ile dilek ağacı (Şekil 28), kültürü yapılan meyve ağaçları örnekleri yer almaktadır.

Herbaryum örnekleri

Dilek ağacı ve etrafında kullanılan endemik bitkiler

Kazakistan bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 12’de verilmiştir.
 
Çizelge 12. Kazakistan bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler
 
 
Pakistan Bahçesi

Ülkelerine özgü çiçeklerin yanı sıra, (Şekil 30) ahşap el işçilikleriyle EXPO 2016’da yer almışlardır. İç mekanda saksıda ortanca ve gül örneklerini sergilemektedirler (Şekil 29).

İç mekanda kullanılan Ortanca ve Güller
 
Pakistan bahçesinde kullanılan bitkilerin listesi Çizelge 13’de verilmiştir.

Çizelge 13. Pakistan bahçesinde yaygın olarak kullanılmış olan bitkiler

 
Görseller:
Yazara aittir.
 

 

ABSTRACT
 
EXPO 2016 COUNTRY GARDENS

There are a lot of country gardens that have different garden themes that reflect their own culture and architecture comes from different continents in Expo 2016 with the theme of “Flowers and Children” opens its doors on April 22.

Until today to join EXPO 2016 Antalya as close to 50 countries have signed the contract such as Sudan, South Korea, Pakistan, Georgia, Turkmenistan, Kenya, Bulgaria, Yemen, Nepal, Mauritania, Sierra Leone, Tanzania, China, Japan, Guinea, Senegal, Somalia, Sri- Lanka, Niger , Palestine, Bangladesh, Kosovo, Qatar, Madagascar, the Netherlands, Burundi, Eritrea, Comoros, Myanmar, Kazakhstan, Mexico, Uganda, Zimbabwe, Ethiopia, Azerbaijan, Germany, Russia, Benin, Ghana, England and Hong Kong, Hungary, Ukraine , Cameroon, Congo, Democratic Serbia, India, Thailand, Italy, Bosnia and Herzegovina. Some of these countries has received the support plant, element and structure from Turkey while the other countries creating their own gardens.
Information regarding the gardens that the most noticeable in terms of structural and plantal elements in these country gardens is presented below.

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.