Bitkilerde Doku Kültürü Uygulama Alanları: Virüsten Ari Bitki Eldesi ve Hızlı Üretim

Bir önceki yazım "Bitkilerde Doku Kültürü ve Uygulama Alanları"nda sizlere genel olarak doku kültürü yönteminin ne olduğu hakkında bilgiler vermiş ve uygulama alanlarından ana başlıklar halinde bahsetmiştim. Bu ve bundan sonraki yazımda ise bu uygulama alanları hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğim. Bu yazımın konusu doku kültürü yöntemi ile virüsten ari bitki eldesi ve hızlı üretim.

Virüsten Ari Bitki Eldesi

Vejetatif olarak çoğaltılan bitkilerde virüsten ari bitki eldesi oldukça önem taşımaktadır. Bitkilerin virüsten arındırılmasında termoterapi, kemoterapi ve meristem kültürü yöntemleri kullanılmaktadır. Virüsten arındırmada en etkili yöntem, meristem kültürü uygulamasıdır (Woo ve ark., 2007) ve diğer yöntemlere oranla daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkilerin meristematik hücreleri hızlı çoğalma yeteneğine sahip olduğu için, bu dokuların virüsten ari olduğu veya virüs bulaşıklığının en az düzeyde olduğu belirtilmektedir.  Meristem kültürü tekniği, bitkilerin primer meristematik dokularının izole edilerek steril koşullarda ve yapay besin ortamları üzerinde yetiştirme ve bu yolla yeni yeni bitkiler elde etme esasına dayanan bir yöntemidir. Meristem kültürünün tek başına başarılı olmadığı durumlarda ise termoterapi ile kombine edilerek kullanılabilmektedir (Wang ve ark., 2006).    
Hızlı üretim

Doku kültürü yöntemi ile hızlı ve kitlesel üretim, günümüzde ekonomik değeri yüksek, süs bitkileri, meyve anaçları ve tıbbi-aromatik bitkilerin çoğaltımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak geleneksel üretimin pahalı olduğu, kolay ve hızlı olarak çoğaltılamayan türler için tercih edilmektedir. Hızlı üretim için en çok kullanılan doku kültürü yöntemleri,  meristem ve sürgün ucu kültürü, in vitro tohum çimlendirme ve embriyo kültürü yöntemleridir. Doku kültürü yöntemi ile hızlı üretimde, bitki türüne ve kullanılan besi ortamına bağlı olarak çoğaltım katsayıları değişim göstermekte ve bir bitkiden yüzlerce bitki üretilebilmektedir.
Doku kültürü ile hızlı ve kitlesel üretim ile;
 
- fenotipik ve genotipik benzerlik
- zamandan tasarruf
- zor üretilen türlerin daha kolay ve hızlı üretimi
- üretimde daha az anaç bitki kullanımı
 
sağlanmaktadır.

Kaynaklar:
  1. http://bit.ly/27YSdp6
  2. Wang, Q., Liu, Y., Xie, Y., & You, M. 2006. Cryotherapy of potato shoot tips for efficient elimination of potato leafroll virus (PLRV) and potato virus Y (PVY). Potato Research, 49(2), 119-129.
  3. Woo, J., H., Park, S.,I., Goo, H., D. and Kim, W., K., 2007. Production of Virus-Free Plant. In: Horticulture in Korea,( Eds. Lee, M.J., Choi, G-W and Janick, J.) p: 380-382 Korean Society for Horticultural Science, ISBN 978-89-92259-04-0934400.
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.