Melis Sevinir ile Çocuk Yogası

Çocuk yogası eğitmeni Melis Sevinir çocuk yogası nedir, faydaları nelerdir, uygulama nasıl olur bizlere anlattı. Bildiğimiz yogadan biraz daha farklı yol izlenen çocuk yogası, çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimi için çok da faydalı.

Çocuk yogası bizim için yeni bir kavram, biraz tarihçesini anlatır mısınız? 
           
Çocuk yogası yaklaşık 30 sene once başladı. Marsha Wenig 1991’de bu sürece daha hız kazandırmak ve eğitmen yetiştirmek amacı ile "Yoga Çocukları (Yoga Kids)"nı kurdu. Amacı ise yetişkinlere olduğu gibi çocuklara da yogayı öğretmek. Çocuk yogasının Türkiye'de bilinmesi ise çok daha yeni; yaklaşık 3-4 senedir bazı okullarda yoga seçmeli ders ya da kulüp dersi olarak eklenmeye başlandı.

Nedir çocuk yogası? Klasik, büyüklere uygulanan yogadan farkı nedir?

Çocuk yogasının ivmesi klasik, yetişkin yogasından oldukça farklı. Çocuk yogasında her dersin bir teması var ve o tema ile çocuklar yoga pozlarını yapıyorlar. Amaç çocukların hayal güçlerini geliştirirken sıkılmadan yoga pozlarını da yapmaları. Çocuklar her ders farklı bir hikayenin parçası olarak pozları yapıyorlar. Örneğin bir ders Mısır'a yolculuk yaparak piramit ve sfenks olurken, başka bir derste deniz altına gidip yengeç ve balık oluyorlar. Eğlenerek hem yoga pozlarını yapıyorlar hem de vücutlarının esnekliğini koruyup güçleniyorlar. Yoganın olmazsa olmazı olan nefes de bu sırada farklı şekillerde çocuklara öğretilmiş oluyor. Meditasyon ise genellikle rehberli meditasyon şeklinde oluyor ve yetişkinlere oranla biraz daha kısa tutuluyor. Yine dersin temasına uygun ve yoganın sevgi barış ve mutluluk odaklı felsefesi ile uyumlu bir sekilde hazırlanıyor.
Uygulamada yaş aralığı nedir?
 
Genelde 3 ile 15 yaş arasında çocuklar için uygun. Ama yaş aralığına göre dersin uzunluğu değişebiliyor. Bu süre 3-7 yaş için 30 dk. iken 7-15 yaş arası çocuklar için 1 saate çıkabiliyor.

Yoganın dingin, çocukların da enerjik bir yapısı olduğunu düşünürsek nasıl bir sonuç çıkıyor ortaya?
 
Çocuk yogası yetişkin yogasından farklı bir dinamiğe sahip. Çocuk yogası daha enerjik ve masalsı. Bu nedenle çocuklar bu hikayenin bir parçası olarak pozları yapmaktan büyük keyif alıyorlar ve konsantre olabiliyorlar. Benim ilk derse başladığımda gördüğüm ilginç bir olay ise aslında çocukların da yetişkinler gibi meditasyon ve dinginliğe ihtiyaçları olduğu. Her yaş çocuk farklı zaman aralıklarında meditasyon yapmayı yetişkinlerde olduğu gibi, hatta daha bile çok seviyorlar.

Büyükler stres atmak, dinginleşmek, özüne dönmek için yogayı tercih ediyor. Peki ya çocuklar için faydası nedir (fiziksel, zihinsel, sosyal)?
 
Tahminimizin aksine çocuklar da aslında benzer nedenlerle yogayı tercih ediyorlar. Çocuklar da aynı yetişkinler gibi farklı nedenlerle oldukça stresliler. Aile içi ilişkiler ve okul çocuklarda tahmin ettiğimizden fazla strese neden oluyor. Bu bazı çocuklarda hiperaktivite, bazı çocuklarda ise içe kapanma olarak reaksiyon gösteriyor. Yoga ile hem deşarj olup hem de eğlenerek kendilerini tanıyorlar. Çocuklar eskiden olduğu gibi koşup oynayacaklarına, artık daha fazla bilgisayar ve televizyon başında zaman geçiriyorlar ve bu da omurgalarında ciddi sorunlara yol açıyor. Yoga ile bunu da düzeltmeyi hedefliyoruz.

Kısaca özetlersek Çocuk Yogasının Faydaları:
Fiziksel:
 • Sinir sistemini rahatlatır.
 • Uyumayı kolaylaştırır.
 • Sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur.
 • Bedenlerindeki gerilimi azaltır.
 • Kasları gevşetir ve rahatlatır.
Psikolojik/ Zihinsel:
 • Konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirir.
 • Stresi azaltır.
 • Zihni rahatlatır.
 • Kendilerini ifade etmelerinde yardımcı olur.
 • Hayalgüçlerini geliştirir.
 • Yaratıcılıklarını arttırır
Sizin yaptığınız uygulamalarda çocuklarda ne gibi değişimler oldu?
                        
Hem fiziksel hem psikolojik bir çok değişim oldu. Fiziksel olarak kambur duran tum öğrencilerim artık daha düz bir omurgaya sahip oldular. Tüm öğrencilerim daha esnek, daha dengeli ve daha güçlü. Psikolojik olarak ise hayal güçleri daha geniş ve stresleri daha az diyebilirim. Örneğin derste öğrenme zorluğu yasayan, hiperaktif ve arkadaşları ile uyumsuz olan bir öğrencim 1 senenin sonunda artık derslerinde başarılı, konsantre olabilen ve arkadaşları ile çok uyumlu bir öğrenciye dönüştü. Bu anlamda yoganın çok faydası olduğunu düşünüyorum.
 
Yoga derslerinde neler yapıyorsunuz?
 
Hikayeler oluşturarak çocukların yoga pozlarını yapmalarını sağlıyorum. Genel olarak tüm öğrenciler farklı hikayelerin içinde hem birey hem grubun bir parçası olarak eğlenerek yoga pozlarını yapıyorlar. Ben yoga pozlarının gerçek isimlerini hic kullanmıyorum. O dersteki temamıza göre klasik yoga pozlarını yapıyoruz ama biz ona domuz, sfenks ya da piramit diyebiliyoruz. Özellikle denge ve sağ/sol beyin eşitleme bizim için çok önemli. Bu nedenle her derste bunlara yoğunluk veriyoruz. Nefesleri ise yine hayal gücümüzle birleştirerek yapıyoruz. Örnegin bir balon şişiriyoruz ya da bir köpek gibi kısa kısa nefes alıyoruz. Yani kısaca klasik yoga asanalarını çocukların seviyesine indiriyoruz.
Sınıfın düzenini nasıl sağlıyorsunuz?

Her dersin başında çocukların gözlerini kapatıp birkaç nefes kendilerini dinlemelerini ve dersin başında nasıl hissettiklerini hissetmelerini ve benimle paylaşmalarını istiyorum. Böylece dersin basında o günkü sınıfın dinamiğini öğrenmiş oluyorum. Sınıfın dinamiğine göre derse çeşitli oyunlar ya da hikayeler ekleyerek çocukların konstantre olmalarını sağlıyorum. Dersin sonunda ise çocuklar tekrar içe dönüp dersin başı ile sonu arasında hissettiklerinde çok mutlu oluyorlar.
 
Sıklık olarak ne önerirsiniz?

Haftada 1-2 ideal diye düşünüyorum. Farklı nedenler varsa, örneğin hiperaktivite, vb. o zaman sayı biraz daha arttırılabilir.

Çocuğun evde kendi uyguluyor olması ne kadar doğru?
 
Çocuklar çok heyecanlılar ve bazen ısınmadan ve esnemeden zor hareketlere direk geçiş yapabiliyorlar. Bu da bazen sakatlanmalara ve kas ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle evde kendi uygulamaları ilk başlarda biraz sıkıntı yaratabilir.

Bebek yogası hakkındaki fikirlerinizi alabilir miyiz?
 
Bebek yogası anne ve bebeğin birlikte vakit geçirmesi için çok güzel bir aktivite. Özellikle küçük ve gaz problemi olan bebeklerde bebek yogasının çok faydalı olduğunu düşünüyorum.
 
*Melis Sevinir- iletişim : msevinir@hotmail.com
 
Görseller:
Melis Sevinir’e aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.