Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Bağırsak Dostu Beslenme

Sonbaharı geride bıraktığımız, soğuk algınlığı, alerji, grip gibi hastalıkların sık sık karşımıza çıkacağı kış aylarına başladık. Etrafımıza bir bakarsak bağışıklık sistemi düşük pek çok kişiyi, kızarık gözler, akan bir burun, kısılmış bir sesle veya hapşırırken yada boğaz ağrılarından şikayet ederken görebiliriz.
 
Kış ayları sağlığımızın besinlerle birebir etkileşimde olduğunu anımsayarak bağışıklık sistemimiz için beslenme odaklı değişimleri hayatımıza geçirmenin en doğru zamanıdır.
Daha önce hiç bağışıklık sistemimiz için en önemli organın bağırsaklarımız olduğunu duydunuz mu acaba? Ya da hiç aklınıza gelir miydi bağırsaklarınızı düzenleyerek bağışıklık sisteminizi sağlıklı ve güçlü bir hale getirebileceğiniz? Peki bağırsak sisteminden geçerek metabolize edilen yiyecek ve içeceklerde yapacağınızın bazı eleminasyonların ilaç kullanmadan bağışıklığınızı daha sağlam bir hale getireceğini bilseniz ne yapardınız?Şimdi gelelim bir kaç adım da bağırsaklarımızı besinlerle dengeleyip düzenleyerek bağışıklık sistemimizi aktif ve güçlü hale nasıl getirebileceğimize.
 
Kış aylarında hasta olmak istemiyorsak atmamız gereken ilk adım, önce bağırsak sistemimizi irite eden, yemek yedikten sonra gaz ve şişkinlik yaratan, ağrı veya kramp oluşturan besinleri belirlemek. Bu besinlerin ve bu besinleri yoğun bir şekilde içeren beslenme modelinin bağışıklık sistemimizi de olumsuz etkilediğini kavrayıp bazı besinlerin yer almadığı özel bir beslenme planı oluşturup bir süre uygulamak da atılacak diğer adım olmalı.
 
Hedef sindirim sistemimizi arındırarak sağlıklı ve rahat çalışmasını destekleyip bağırsağımızın alkalitesini dengeleyerek probiyotik bakterilerle güçlendirmek olmalı. Sindirim sistemimizi bir hafta süreyle arındırarak hastalıklara karşı direncimizi güçlendirmiş olmakla beraber huzursuzluk ve stres şikayetlerinde de gerileme yaşayacak, uyku kalitesinde anlamlı bir artış hissedecek, tartıda kısmi kilo kaybı görecek ve beyne giden kan akımındaki hızlanmaya bağlı olarak zindelik hissi daha uzun süreli zihinsel konsantrasyon, hafıza ve algıda güçlenme de yaşanacak pozitif değişimler arasında olacak. Bu değişimleri yaparak gelişecek tüm olumlu biyolojik süreci hissedip keyfini yaşamakta hastalıklardan korunmanın yanısıra metabolik bir hediye olacaktır.
 
Kış ayları olan aralık, ocak ve şubatta ayda bir hafta süre ile sindirim sisteminizi besinlerle tedavi ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, hastalanmadan, ilaç kullanmadan bir kış sezonu geçirmeye ne dersiniz.Bence uygulamanın ve değişimi yaşamanın tam zamanı!
Bir Haftalık Arınma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Öğeler
 
Fruktan
Laktoz
Galaktooligassakkaritler
Gluten
 
Bir Haftalık Arınma Sürecinde Serbest Besinler
 
Tahıllar: Glutensiz tüm ürünler, amarant, karabuğday, kinoa.
Süt ve Ürünleri: Cheddar peyniri, parmesan peyniri, lor peyniri, süzme peynir, mozerella peynir, probiyotik yoğurt.
Et ve Ürünleri: Balık, kırmızı et, yumurta
Sebze: Kereviz, kabak, bamya, taze fasulye, biber, bal kabağı, patates, domates, ıspanak, ebegümeci, pazı, maydanoz, marul, nane.
Meyve: Muz, kivi, ananas, mandalina, portakal, yaban mersini.
Kuruyemişler: Badem, yer fıstığı, ceviz, fındık.
 
Bir Haftalık Arınma Sürecinde Yasak Olan Besinler
 
Tahıllar: Buğday, arpa, makarna, irmik, çavdar, kuskus.
Süt ve Ürünleri: Süt, krem peynir, yoğurt, beyaz peynir, tulum peyniri, dondurma, içinde süt olan ürünler ve krema.
Sezbe: Soğan, sarmısak, enginar, pancar, börülce, bakla, karnabahar, pırasa, mantar, bezelye, soya fasulyesi, kuskonmaz, kurufasulye, nohut.
Meyve: Kayısı, avokado,  kuş üzümü, kuru üzüm, hurma, incir, greyfurt, elma, böğürtlen, nektarin, nar, erik, armut, incir, mango.

Sadece yasak olan besinleri elemine ederek serbest olan besinleri tükettiğiniz, günlük olarak pH’ı 7’nin üzerinde, alkali değeri yüksek, 2-2,5 litre su içtiğiniz ve probiyotik destek aldığınız bir haftalık arınma diyeti sonunda toksinleri atmış, sindirim kanalını dinlendirip güçlendirmiş, şişkinliklerden kurtulmuş, bağışıklık sistemini canlandırmış, bağırsak pH’ını sağlıklı aralığa getirmiş olacaksınız. Üstelik tartıda bir kaç kilo da kaybetmiş olabilirsiniz. Bağırsak dostu bu beslenme modelini en az üç, en çok yedi gün uygulayın, bağışıklık sisteminizi güçlendirin, sağlıklı kalın.
Görseller:
  1. CNN.com
  2. Chatelaine.com
  3. Zee News.com

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

İrem - 02.12.2019 16:28
Hmm yoğurt hem serbest hem yasak.