APELASYON İZMİR'LE BİR ZEYTİNYAĞI TADIMI

Geride bıraktığımız ay içerisinde grubu olarak bir zeytinyağı tadımı gerçekleştirdik, muhtemelen haberiniz olmuştur. Sağolsun Tariş Zeytinyağı'ndan dostlarımız ve özellikle de sunumuyla bizi oldukça bilgilendiren gıda mühendisi Yağmur Şentürk hanımefendinin geceye emekleri büyüktü.
Tadılan sadece Tariş yağları da değildi ama. Cezz'in de filtreli ve filtresiz 2 farklı zeytinyağı ve Söke'den Oliviata'nın Almanya'dan ödüllü bir zeytinyağı tadıldı akşamda.
 
Akşam Yağmur Hanım'ın bir sunumuyla başladı ve aslında gayet katılımcı bir şekilde de son buldu. İlk önce katılımcılara zeytinyağı tadımının genel prensiplerinden bahsetti Yağmur Hanım. Özellikle İspanya'daki keskin standartları öğrenmiş olmak ilgi çekiciydi. Kalitenin bir kez daha işi ciddiye almakla geldiğini görmüş olduk. Daha sonra Türkiye'de de belli standartlar olduğunu öğrenmek mutlu etti tabii. Sonrasında ülkemizdeki zeytin bölgelerine ve bu bölge ürünlerinin arasındaki farklara geldi sıra. Bir sonraki aşama zeytinyağlarının sınıflandırılması konusu ve sonrasında da belki de bir araya gelmemizin asıl nedeni olan zeytinyağı tadımının esasları, terimler, vb konularıydı.
Zeytinyağları hatalarını örneklerle o an koklayıp tecrübe edebilmek baha biçilmezdi bizler için. Hatalı örnekler sonrasında ise firmaların üretmiş olduğu muhtelif zeytinyağını koklayıp tatmak ise pek lezizdi. Herkes "Ah biraz da ekmek olsaydı da bana bana yeseydik" görüşünde birleşse de ekmekle tadım yapılmasının doğru olmadığı konusunda defalarca uyarıldık :)
Zeytinyağı tadımı son bulduğunda ise 'a yakışır bir şekilde kutlamazı yaptık ama detaylara giremeyeceğim, kusura bakmayın :) Bir dahaki sefere sizi de aramızda görelim isteriz detaylar için ;)
 
 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Özcan Gökoğlu - 03.03.2014 17:22
Bu tadım etkinliği ile grubunuza katıldım. O gün damağımda, tattığım zeytinyağlarından daha ziyade "keyif" kaldı... Emek veren herkese teşekkürler.
hakan çeliktuğ - 03.03.2014 15:11
Bende katilabilirmiyim
Kübra - 01.03.2014 10:46
Çok keyifli ve öğretici bir eğitimdi.Yağmur arkadaşımıza teşekkür ederiz.