Antioksidan Kokteyl ve Chia Tohumu İle Yaza Hazırlanın

Kilo vermek, düşündüğümüzde hepimizi keyiflendiren ve heyecanlandıran bir fikirdir. Araştırmalara göre bu fikrin en çok gündeme geldiği, arama motorlarında en çok sorgulandığı aylar bahar sonu ve yaz aylarıdır. Yine araştırmalara göre en hızlı şekilde kilo vermenin formüllerinin de en sık araştırıldığı dönem bu aylardır. Malesef kilo vermek uğruna en riskli alternatiflerin seçildiği ve en sağlıksız çözüm yollarının denenmeye başlandığı dönem de yine bu mevsimdir. Kilo verme konusuna dönemsel değil sağlıklı beslenmeyi felsefe eden bir yaklaşımla bakmak en doğru seçim olacaktır.

Sağlığımızı riske etmeden en kolay şekilde metabolizma hızımızı arttırıp, hücrelerimizin yağ yakım gücünü yükselterek üstelik farklı tatlar deneyerek ve bazı besin desteklerinden yardım alarak sağlıklı ve kalıcı adımlarla kilo verebiliriz. Bir an önce kilo vermek istiyorsak yapmamız gereken ilk üç şey:
  • Chia tohumuyla tanışmak,
  • Antioksidan destek almaya başlamak ve
  • Yürüyüşü yaşam tarzı haline dönüştürmektir.
Neden chia tohumu derseniz... Multi besin deposu, bol proteinli, sağlıklı yağlar içeren, kompleks karbonhidratları barındıran, mineral ve vitamin içerikli çok değerli bir tohumdur. Chia tohumunun içerisinde omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, manganez, sodyum, potasyum, çinko, bakır ve yüksek düzeyde suda çözünebilir diyet lifi bulunmaktadır. Diyetsel açıdan en değerli özelliği ise gluten içermeyen yapısı ve sahip olduğu yüksek lif içeriği sayesinde tok tutması, kan şekerini dengelemesi, bağırsak faliyetlerini hızlandırması ve aynı zamanda güçlü bir omega3 kaynağı olmasıdır.
 
Chia tohumu tüketildiğinde uzun süre yüksek enerji verir ve metabolizma hızında termojenezi arttırmak koşuluyla hızlandırıcı etki sağlar. Ağrı kesici özellikleri vardır. Özellikle de eklem, kas ve romatizmal ağrılarda etkilidir. Bağırsak faliyetlerini hızlandırır, düzenler ve intestinal sistemimizi temizleyerek vücutta detoks etkisi yapar. Esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olan bu tohum kalp ve damar hastalıklarını önlemede etkilidir. Aynı zamanda yağsız kas kütlesini artırır. Multi vitamin ve mineral içeren çok değerli tahıllardan biridir ancak kalorisi düşüktür. Bu özelliği ile kilo kaybı ve kilo kontrol programları için çok kıymetlidir. Chia tohumları sahip olduğu doğal yapısal içeriği sayesinde beynin işlevini iyileştirmeye yardımcı olur. İçeriğindeki esansiyel yağ asitleri merkezi sinir sistemimizi onarır ve sinir iletimini destekler. İçeriğindeki omega 3 yağ asitleri, vitamin A, vitamin D, E vitamini ve K vitamini gibi yağda çözünen vitaminlerin emilimini sağlar.
 
Chia tohumu besin öğesi ihtiyaçlarımızın pek çoğunu tek başına karşılar. Hızlıca kilo vermek için yapmanız gereken iki ana öğününüzü chia tohumu alarak tüketmek. Önerim kahvaltı ve akşam yemeğinizi değiştirmeniz. Bugünden sonra kahvaltınızda 2 kaşık chia tohumunu 1 bardak sütle karıştırıp içine bir porsiyon meyve doğrayıp bol tarçın ekerek tüketmeye başlayın. Diğer bir değişimi de akşam yemeklerinde yapmanız faydalı olacaktır. Bugünden sonra bir süre akşam yemeklerinizi bol yeşilliklerden renkli bir salata olarak hazırlayıp içine zeytinyağı, baharat ve 2 kaşık chia tohumu ekleyerek tüketin. Hızlıca kilo vermeye başlamış bir yandan da sağlığınıza sağlık katmış olacaksınız.
 
Chia tohumuna başladıktan sonra sıra ikinci adım antioksidan destek almaya başlamak. Çünkü antioksidanlar metabolizma hızını arttırırken hücrenin yağ yakım kapasitesini yükseltir, enerji verir, vücuttaki toksinlerin yok edilmesini sağlar, oksidatif hasarı azaltır, iştahı dengeler, mutluluk hissi verir ve tatlı isteğini azaltır. Hemen uzmanınızdan bu konuda görüş alıp içerisinde koenzim Q10, selenyum, çinko, C vitamini ve E vitamini içeren bir antioksidan kokteyl kullanmaya başlamalı ve bol su içmelisiniz.
Atmamız gereken çok değerli üçüncü adım ise yürüyüşe başlamak. Her gün 40 dakika tempolu bir şekilde yürümeye özen göstermelisiniz. Kilo vermeye karar verdiğiniz an egzersiz yaşam tarzınız olmalı.
 
Sadece bu kadar kolay üç adımla inanamayacağınız kadar hızlı üstelik sağlıklı bir şeklide kilo verip yağ dokunuzu azaltarak kas kütlenizi artırabilir ve aynı zamanda zindelik kazanır ve parlayan bir cilde de sahip olabilirsiniz.
 
Görseller:
  1. http://bit.ly/2qytcAe
  2. http://bit.ly/2qxmYoj
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Prof.Dr. Neşet Arslan - 05.06.2017 22:11
Maalesef bazı bitkiler reklam ve kar amaçlı öne çıkarılıyor ve bunların çoğu da yabancı bitkiler . Chia Salvia hispanica denilen bir adaçayı türü. Ülkemizde 100 kadar adaçayı türü doğal olarak yetişir. Bunların tohumları da büyük ölçüde bu bitkinin tohumları gibidir. Biz çocukken Salvia syriaca (bizdeki adı elmacık) tohumlarını yerdik. S.SCLEREA (MİSK ADAÇAYI) ÇOK BOL TOHUM VERİR . Kimse bunlarla ilgilenmez çünkü bunlar yerli bitkiler.