Akdeniz'deki Ruh İkizim: Kaş

Her sene yaza girmeden oturur saatlerce listeler yaparım, nereye seyahat edeyim diye. Bu yaz yine listemi fazlasıyla kabartırken en çok gitmek istediğim yerlerden birini en başa koydum bu sefer; Kaş.

Antalya’nın bir ilçesi olmasına rağmen Antalya’ya araçla yaklaşık 3 saat mesafede bulunuyor. Dolayısıyla uçakla seyahat etmeniz halinde Antalya’dan sizi 3 saatlik virajlı bir yol bekliyor Kaş’a. Konaklama için birçok butik otel ve pansiyon seçeneği mevcut. Biz merkezde çok uygun fiyata, çok güzel bir otelde konakladık. Yani, Kaş'ta uygun fiyatlı birçok yer bulmanız mümkün. Kaş küçük bir yer olduğundan ve çarşısının akşamları çok hareketli olmasından dolayı merkez çevresinde konaklamanızı tavsiye ederim. Böylelikle her yere yürüme mesafesinde gidebilirsiniz.

Burası deniz bakımından da gerçek bir cennet. Böyle bir rengi ve berraklığı herhalde dünyanın çok az yerinde bulursunuz. Tabii kalabalık olmayan bir mevsimde giderseniz daha çok keyif alacağınızı düşünüyorum. Denize girebileceğiniz yerlerden tavsiye edeceklerim: Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl plajları, Hidayet Koyu ve Limanağzı. Mavi-turkuaz bir renk, pırıl pırıl berrak bir deniz bu denizlerin ortak noktası. Küçük Çakıl’ın denizi bana çok soğuk gelmese de, burayı çok soğuk bulanlar var. Küçük Çakıl’da Derya Beach, Hidayet Koyu’nda Blanca Beach ve Limanağzı’nda Bilal’in Yeri’nde denize girmeden dönmemenizi tavsiye ederim.

Küçük Çakıl merkeze yürüme mesafesinde olduğundan, merkezde kalıyorsanız ulaşım problemi yaşamazsınız. Hidayet Koyu’na merkezden kalkan dolmuşlarla veya taksi ile gidebilirsiniz. Dolmuş 4.00-TL’ye yakın olduğundan kalabalık bir grupsanız taksiyle 20,00-TL’ye de gidebilirsiniz. Limanağzı’na ise merkezden kalkan tekneler ile geçiyorsunuz ancak sabah erkenden giderseniz plajlar dolmadan yerinizi alabilirsiniz. Bu sebeple Kaş’ta özellikle erken kalkıp yol almanızı tavsiye ederim.

Bir de o güzel fotoğrafların çekildiği Kaputaş Plajı var tabii. Kaş otogarından kalkan otobüslerle yaklaşık 20 dakikada Kaputaş’a gidebiliyorsunuz. Çok kalabalık olduğundan akşam saatlerinde Kaputaş’a gitmenizi öneririm. Fotojenik açıdan harika olmasına rağmen inanılmaz sıcak ve kalabalık olduğu için Kaputaş’ın denizi benim en az sevdiğim yer olmuştu. İçerden şemsiye kiralayabiliyor, belediyenin açmış olduğu kafede hamburger, tost, gözleme tarzı yiyecekler yiyebiliyorsunuz. Gitmeden önce duyduğumuz rivayetlerden Kaputaş’ta hiçbir işletme olmadığı, bu sebeple yiyeceğimizi yanımızda götürmemiz gerektiği söylentileri anlayacağınız gerçek dışı. Eskiden bir işletme yokmuş ancak artık var ve oradan yiyeceğinizi, içeceğinizi alabiliyorsunuz.

Gelelim en önemli konulardan biri, 'Nerede yiyelim'e. Çarşının içinde o kadar keyifli yerler var ki insan seçmekte zorlanıyor. Değişik değişik birçok meyhane tavsiye edecekler size gitmeden, hepsi farklı konseptlerde, farklı lezzetlerde. Kaş’ta bir akşamınızı güzel bir meyhanede geçirmenizi tavsiye ederim. Meyhanelerden önerilerim; Nereid ve Sardelaki. Bunlar dışında mutlaka gidilmesi gereken bir etçi var ki, Zaika. Rezervasyon için aradığımda bana en yakın 15 gün sonraya rezervasyon yapabileceklerini söylemişlerdi. Ne yaptım ettim, gittim bir şekilde ancak hayatımda böyle güzel bir et yemediğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Masaya oturduğunuzda gelen tereyağları bile o kadar güzel ki! Zeytinli, hardallı, naneli tereyağları, daha sıcacık pidede erirken kazanmıştı beni. Sonra kuzu şaşlığın tadı beynime öyle bir yer etti ki bir daha gelip seni tekrar tekrar yiyeceğim dedim. Kısacası Zaika’da et yemeden dönmeyin.

Kaş küçük bir yer olduğundan genelde akşam gideceğiniz yerler dolu oluyor. Bu sebeple bir hafta öncesinden rezervasyonlarınızı yaptırmanızı öneririm.

Gece için bir yerlere gitmek isterseniz de seçeneğiniz fazlasıyla mevcut. Barların olduğu sokak hem çok canlı, hem de gerçekten eğlenebileceğiniz, her tarza hitap edebilen müzikler var. HiJazz, No 11, Hideaway, Barcelona size öncelikli olarak önerebileceklerim.

Denizi olsun, yemek yediğim yerler olsun, sokakları olsun, gece gittiğim barları olsun, Kaş benim için gerçekten çok sevdiğim ve her yaz mutlaka gitmeyi planladığım bir yer oldu. Hem küçük, hem samimi, hem de uygun fiyatlara çok güzel bir tatil planlayabileceğiniz bir cennet. Hala gitmemiş olanlar için tavsiyem, yeni tatil planlarınıza mutlaka ekleyin ve Kaş’a bir şans verin. Biliyorum ki ben de olduğu gibi Kaş ruh ikiziniz olacak ve hayatınızda her yaz yerini alacak.

İyi tatiller!
Görseller:
Yazara aittir (gurme_izmir)

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Özlem Emirler Özsan - 11.09.2017 08:47
2016 yılında 3-4 günlük sakin huzur bir tatil geçirdiğimiz hayatımda gördüğüm en berrak denizine sahip tatil kasabası :)( tekne turu unutulmazdı)