Gamze De Lisen İle Sohbet

Yazar: Tuğba Tolon
 
Gamze De Lisen çok uzun süredir kendisini takip ettiğim bir profildi. Çalışmaları, yaptığı iş hakkındaki derin bilgisi hem duyduğum hem de gözlemlediğim kadarı ile çok iyiydi. İlk önce kendisinin bir eğitime katılıp bu bilgilerinden faydalandım, baktım ki sonuç muhteşem sizlerle de konuyu paylaşmak istedim. Akut ya da kronik ağrısı olanların kesinle kapısını çalması gereken bir isimdir kendisi.
 
Uyguladığınız tekniğin adı nedir? Nerede eğitim aldınız?

Uyguladığım tekniğin karşılığı Türkçe'de miyoterapi, ingilizcede mayoterapidir. Kas tedavisi olarak sınıflandırılabilir. Manuel terapi, ağrı tedavisi, remadial tedavi, iyileştirici masaj şeklinde de birçok adı vardır. Tam olarak Uzakdoğu tekniği diyemeyiz ama geldiği kaynak tabii ki uzak doğudur.

Diploma eğitimini Avustralya’da aldım. Bu eğitimin içinde spa ve hamilelik masajı, beslenme, piskoloji, shiatsu, refleksiloji, anatomi, fizyoloji ve postür gibi bir çok konu vardı. Özetle; beden ile ilgili sorunlara bütün yaklaşımların eğitimini gördüm. Okulda öğrendiğim en önemli şey her şeyin çıkış noktasının kas olması ve sağlık sorunlarının çoğu önce kas hastanmaya başladığı için oluşmasıdır.

Miyoterapide nasıl bir tevadi uyguluyorsunuz? Kimler size geliyor?

Genelde ağrısı olan insanlara tedavi uyguluyorum. Kronik ya da akut ağrısı olanlar kapımı çalıyor. Sakatlanmadan kaynaklı ağrı olabiliyor, kas ve eklem sorunu olanlar gelebiliyor. Bunun dışında postural bozukluları, 'frozen shoulder'ı, skolyozu, karpel tünel sendromu, uykusuzluk sorunu olanlar, bazen de bağırsak sorunu olanlar benden destek alıyor. 

Aslında ben beden dili okuyorum, anlatılandan çok yani şikayetten çok sorunun, sıkıntının nereden kaynaklandığını insanlara dokunarak keşfediyorum. Şunu çok iyi biliyorum ki genel olarak farkındalığımız az, bu yüzden gelen hastalar ağrıyı tarif edemiyorlar. Ne zaman olduğunu, nasıl çıktığını, hissinin ne olduğunu, kastan mı kemikten mi geldiğini net dile getiremiyorlar. Sadece yapamadıkları hareketleri en iyi şekilde ifade ediyorlar. Ben sorunu vücudu nokta nokta analiz ederken kendim buluyorum zaten. Vücuttaki sert, ısı değişimi olan noktaları ve eklemdeki tutuk olan, acıyan, aşırı hasas olan yerleri keşfediyorum. Sorunun ne olduğunu çıkartıyorum. Yani noktalardan, verisinden, acısından, hissiyatından anlıyorum. Zarın sertliğinden, kastadaki düğümlerden, eklemden gelen seslerden, tıkırtılardan zaten her şeyi ortaya çıkatabiliyorum. Ben aslında vücudun haritasını çıkartıyorum ve çıkartmakla kalmayıp, onu okumayı hastama öğretiyorum. Hastaya o anlık  sorunun geçirilmesi yetmiyor, hiç bir zaman yetmez de. Tekrar sorunu olduğu zaman kendi ne yapabilir bunu öğretmeye çalıyorum.

Ben bir terapist olarak kişinin kendi kendini tedavi edebilmesi ve bunun yayılması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden yaptığım şeyi iş olarak ya da hayatımı kazandığım bir araç olarak görmüyorum, bu yaptığım şey benim hayatımın anlamı. İnsanlara bedenlerini anlatmak, bedenleri ile ilişki kurmalarına yardımcı olmak istiyorum. Çünkü doğduğumuz andan itibaren bedenimizle olan ilişkimiz bıçak gibi kesiliyor. Bunun altında aile ile ilişkinin bozukluğu, çocuğa davranış şeklinin yanlış olması ve eğitim sisteminin uygun olmaması yatıyor. Çocuğa ne hissediyorsun, ne istiyorsun diye sorulmaması kişiyi daha sonra kendine duyarsız yapıyor. Karnın neden ağrıyor, neden miden bulanıyor, neden boğazında bir şey hissediyorsun ya da hastalandığın zaman ne yapman gerekiyor, bedenine nasıl bakman gerekiyoru çoğu kişi bilmiyor. Kişi bedenini hissetmiyor, tanımıyor; oysaki bedenine bakmadan, tanımadan hiçbir şekilde mutlu olması mümkün değil kişinin. İşte bu noktada benim yaptığım kişiyi bedeni ile barıştırıp onu duymasını, algılamasını sağlamak.

Sadece miyoterapimi okudunuz?

Miyortapiyi bitirdikten sonra bowen terapi diye bir ders aldım. Kas ve sinir sistemi ağırlıklı bir sistem... Bir sene onu okudum. Tayland'a gittim bir süre. Tay masajı eğitimi aldım; orada bitkisel tedavileri okudum,  aroma terapi, oriental terapi okudum, fitness eğitimi aldım, vücudun sağ-sol tarafını dengelemek üzere kas çalışması, sportkinosoloji aldım. Bu eğitimlerimi İsrail, Amerika ve Bali’de aldım.
 
Peki bunları uyguluyor musunuz?
 
Aslında benim şu an uyguladığım sistem bütün bu sistemlerin harmanlanmış halidir. Yüzlerce eğitim aldım, bunların hepsini bir sistemde topladım fakat bunu anlatmam için bir başlıkla ifade etmem gerekiyordu, ben de en yakın olan miyoterapi olduğu için bu şekilde kullandım. Aslında biyoenerjitik beden analizi yapıyorum. Özel seansta, beden üzerinde çalışırken benim uyguladığım baskılardan kişi o belli noktada hisettiği şeyler üzerinden ben bir açıklama yaptığımda o daha kalıcı oluyor hasta için. Çünkü benim bastırdığım yerde kaslarda hafıza hücreleri var, bütün herşey kayıtlarda. Böylelikle zihindeki programı çok hızlı değiştirmiş, sıkıntıyı çözmüş oluyorsun.

Kaslarda her şey kayıtlarda derken ne kayıtlarından bahsediyorsunuz?

Geçmişte olan her şey aslında kayıtlarda. Belli bölgelerde aşırı hassaslık ya da acı varsa onun geçmiş yaşantı ile ilişkisi olabiliyor. Bir yere bastırdığım zaman ağlama ya da aşırı bir acı çıkabiliyor, his ile birlikte bunu konuşarak ve o duyguları hissederek yapınca daha kısa sürede çözülüyor. Ben üzerinde çalışırken geçmişteki bir anıyı hatırlayabiliyor kişi. Ağlama, konuşma, gerilme oluyor; çeşit çeşit duygu çıkıyor ortaya ve böylelikle rahatlama yaşınıyor. 

Nasıl bir program yapıyorsunuz?

Kişinin geldiği soruna göre bir program yapıyoruz. En kısa sürede nasıl ne yapabiliriz onu konuşuyoruz. Bu tabii ki zaman ve maddiyat demek. Her şey kişiye özel. Geliş sıklığı, nasıl devam edeceği, kas güçlendirme çalışamaları mı sadece masaj mı...? Başka sistemler önerip, başka uygulamalara da aktarabiliyorum. Özetle her tedavi yöntemi kişiye ve onun durumuna özel olarak değişiyor.

Beslenme de konunun içinde var mı?

Beslenme hakkında da konuşuyoruz, bu da kişiye özel. Program çıkartmak gerekiyor, aslında bunu kişi kendi çıkartıyor, ben çıkartmasına yardımcı oluyorum sadece diyebilirim.

Hastalarınızdan ne gibi geri dönüşler aldığınız oldu?

Yumurtalık sayısı çoğalan, kabızlığı geçen, tiroidi düzelen, tansiyonu regüle olan oldu. Özellikle karın boşluğunda ne organ varsa hepsine faydası oluyor. Çünkü bu uygulamanın çok güçlü bir detox etkisi var. Derin bir çalışma, bu derin çalışmada bütün toksinler yapıştıkları kaslardan, bütün dokulardan, organların üstündeki kaslardan ayrılıyorlar. Daha sonra ter yolu, idrar yolu yani boşaltım yolu ile atılıyorlar.

Peki idrar yolunda tıkanık varsa yani hasta detoxlanamazsa kişiye daha zararlı olmaz mı?

Boşaltım yolunda bir tıkanık varsa tabii ki onun üzerinde de çalışıyorum. Mesela lenfetik sistemde bir tıkanık varsa lef sistemi üzerinde de çalışıyorum. Bağırsakta bir problem varsa bağırsakta çalışıyorum. Bu sadece bir masaj çalışması değil, bu bir insan çalışması. Bunun adına o yüzden holistik sağlık denilebilir.
 
 
Sistem nasıl çalışıyor?

Vücudunun her yerine kolay erişemeyebiliyorsun , o noktalar dokunulmadığı  için beyin o alanı tanımıyor ve  senin de farkındalığın orada çok düşük oluyor. Ama oraya dokunulduğu ve uyarıldığı zaman beynin dikkatini çekiyorsun ve o bölgeyi tanımasını sağlıyorsun. Böylece beden farkındalığın çok artıyor. Ancak bu uygulamayı insan unutuyor ama beden hatırlıyor,  kas nasıl rahatladığını çok net hatırlıyor ve onu istiyor, sinyal veriyor zaten. Kişinin uygulamayı yapması önemli böylece kendi kendine iyileştirebilirsin ancak kendini başkasına da bırakmak gerebiliyor bazen çünkü  bedenine birinin dokunması bağışıklık sisteminizi kuvetlendiriyor.

İyi olmak için en kadar süre devam etmeliyiz? Kendi uygulama sıklığımız ne olmalı?

Uygulamamızın amacı zaten iyleştirme sistemini aktifleştirmek ve bu minimum 3 seansta oluyor. Her hangi bir teknik 3 kez tekrarlandığı zaman vücuda bir program girmiş oluyorsun, 3 kez tekrarlandıktan sonra beden o programı kabul ediyor. Yani bedene kendi kendini aktifleştirme programını girmiş oluyorsun ve böylece beden bakımını yapmış oluyorsun. Bedenin bakımı sertleşen kaslarını, eklemlerini açmak ve bedeninde nerede ağrı var, acı var bunları tesbit edip sertlikleri gevşetmek oluyor. Sıklık olarak da haftada bir, uygulamanın etkisini size göstermesi için iyi bir sıklıktır çünkü vücut uygulamanın etkisini 7 gün process etmeye devam eder.

Vaktimiz, yerimiz, yanımızda uygulama için alet yoksa ne yapabiliriz?

Gün içinde tenis topu ya da bir ahşap parçası ile baskı uygulayarak yapabilirsiniz. Hiçbir alet yoksa ayak altına şişe koyarak da uygulanabilir bu teknik.

Peki gevşemek dışında ne etkisi var?

Kasların gevşek olduğu için birçok şey etkilenmiş oluyor.  Öncelikle daha iyi uyuyorsun ve daha derin uykuya geçiyorsun. Fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak tatmin olduğun için kendini daha doygun hissediyorsun. Ayrıca, bana uygulamaya gelmeye başlayan kişilerim çok hızlı ve kolay kilo verdiklerini gördüm.
 
İyi halde olmak için bu uygulama yeterli mi?
 
İyi olmak için tek yol tabii ki sadece beden değil ama önce beden ile başlanması gerekiyor. İlk adım, en kolay adım seni en güzel ilerletecek adım bedendir. Tabii ki bunun içinde psikolojin var, duyguların var, geçmişin var, bunları da görmen lazım. Ancak ne var ki yalan söylemeyen tek şey bedendir. Duygularını yorumlamayı bilmiyorsun, kontrol etmeyi de bilmiyorsun ama beden çok gerçek, çok somut. Hastalanarak, tutularak, kaşınarak, kusarak, ishal olarak sana bir şeyler söylüyor. O kadar gerçek bir şey var ki orda, diğerlerini ancak bu gerçeklik üzerinden anlayabilirsin. Benim inancım ve çıkış noktam budur.
 
Peki hedefiniz nedir?

İnsanların olabildiğince bedenleri ile ilişki kurmasına yardımcı olmak istiyorum. Kişi zaten bunu kendi yapacak, her zaman her şeyi kişi kendi yapması gerektiği gibi. Onlarla tecrübelerimi paylaşarak yardımcı olmak istiyorum. İnsanlara kendilerinin ne kadar güçlü olduklarını hissetmelerini ve kendilerini keşfetmelerini sağlamak benim hedefim. O gücü hissetmek, kabul etmek, kullanabilmek... Bunların hepsi ayrı bir yolculuk. O yolculukta ellerinden tutup, onlara yardımcı olmak istiyorum.
 
Görseller:
Yazara ait.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.