Merhaba, Kanalıma Hoşgeldiniz!

Yazar: Çağlar Kuzlukluoğlu
 
Uluslararası yardım kuruluşu “Save The Children” raporuna göre dünyada her altı çocuktan biri savaş ve çatışma tehdidi altında. Modern (!) Çağ’da suyu biten ilk şehir Cape Town’dan sonra kısa vadede suyu bitme tehlikesi olan şehirler “Sao Paulo, Bangalore, Pekin, Kahire, Cakarta, Moskova, İstanbul, Meksiko, Londra, Tokyo ve Miami”. İşlenen tarım alanları Türkiye’nin toplam büyüklüğünün %30’larına kadar geriledi. Bu rakam yaklaşık son 30 yılda 40 milyon dekar tarım alanının yapılaşmaya döndüğü anlamına geliyor.

Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine göre, Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düştü. TÜİK verilerine göre, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. Kitap okumaya ayırdığımız süre günde ortalama sadece 1 dakika. Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolarken, Türkiye’de ise bu rakam 25 sent! Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında Türkiye 180 ülke içerisinde 140. Sırada.

Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması verilerine göre “Sinemaya hiç gitmem” diyenlerin oranı %40. “Yılda 1-2 kere sinemaya giderim” diyenler de eklenince sinemayla neredeyse hiç ilgilenmeyenlerin oranı %65. “Tiyatroya hiç gitmem” diyenlerin oranı ise %70, “Yılda bir iki kez giderim” diyenler de bu istatistiğe eklendiğinde %80.

Açlıkla Mücadele Örgütü ve Uluslararası Gıda Araştırma Enstitüsü (IFPRI) tarafından açıklanan rapora göre, Dünya’da 2016’da açlık çeken insan sayısının 2015’e oranla 38 milyon artarak 815 milyona ulaştığı belirtiliyor.

Oxfam’ın 2017 araştırmasına göre küresel servetin %82'lik bölümü en zengin %1'lik kesimin elinde.
Birleşik Kamu İş tarafından yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre; Türkiye’de dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırı ocakta 1.878 Lira’dan 1.907 Lira’ya yükseldi. Açlık sınırında yaşanan artış büyük ölçüde taze meyve, sebze,  süt-yoğurt, , makarna-şehriye, un, ekmek, et gibi besin gruplarından kaynaklandı.

Türkiye’de internet kullanım oranı 2007 yılında %30 iken 2017 yılına gelindiğinde bu oran %67’ye çıktı. Dünya genelinde, 2017’de toplam nüfusun %53’ü internet, %42’si sosyal medya kullanıcısı.

Merhaba,

Kanalıma hoşgeldiniz.
Bugün Dünyanın En Zor Savaş Oyunu’nda bölüm geçip, Mutlu Son Maskaraları’nı sizin için deneyeceğim.
Kahvaltıda bitcoin yedim, akşam Survivor’da şansımın yüksek olduğunu düşünüyorum.
Günlük hayatın stresinden “follow” ile kurtuluyorum.
4 milyar takipçim var; en yakın arkadaşım yoğun bakımda “üzüntü selfie”miz 3 milyar “like” aldı.
İntihar Canlı Yayınım çok yakında sizlerle !
En az 7 milyar ile izlenme rekoru bekliyorum.
Aranızdan bir çok şanslı kişi “Başka bir Alem’e Yolculuk” şansına erişecek. Ve biliyorum ki bunları hiçbir yerde okumadınız ya da izlemediniz; okuyup izlediyseniz de elinizden düşünmekten başka bir şey gelmedi.

 
Bu kaçınılmaz son için #takiptekal ‘ın !
 
Görseller:
  1. http://bit.ly/2oqWSjR
  2. http://bit.ly/2GNu3Vj

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.