Editörlerden - Şeker ve Değerlerimiz

Yazar: Argun Tanrıverdi ve Bilge Keykubat 
 
Nereden başlamak gerek bilemeyeceğimiz, adeta seçemeyeceğimiz bir ülkenin vatandaşlarıyız biz. Lakin her şeye rağmen gündem bizlere onlarca, yüzlerce gündem arasından seçme imkanı verebiliyor bazı zamanlar.
Mesela şeker desek bu aylık; ne yazık ki sizce de güzel bir başlangıç olmaz mı?! Güzel dediğimize bakmayınız, aslında konu keyifli değil hatta büsbütün iç karartıcı. Ülkedeki değerlerini elden çıkarmaya devam ediyoruz bir bir. Yakında elimizde kalacak da birşey olmayacak çıkarılacak ki konuşalım. Ülkemizin OVP (orta vadeli programı) 'na zaten önceden dahil edilmiş bu dahiyane fikir artık gerçekleştirilme noktasında. Ne yazık ki her iki laftan birinde 'milli' kelimesi havada uçuşurken, bunların yaşanması size de gayet ironik gelmiyor mu? Kötü niyetle ve bilmeden ve düşünmeden taraf almak istememekle birlikte olayı inada bindirir gibi gerçekleştirmeyi kafaya koymak ne kadar acı! Taraflar yeterince konuşamadan ya da tek taraf kulaklarını konuşmak isteyen tarafa olanca gücüyle tıkarken nereye varılabileceğini birlikte göreceğiz.
 
Bu konunun detayları bir 'Editörlerden'e sığmanın çok ötesinde olduğundan en iyisi bu konuyu fazla da uzatmadan önümüzdeki sayılara bırakalım. Layıkıyla deşilmeyi hakeden şeker ve hatta şeker kadar değerli varlıklarımızın milli olmaktan çıkarılışının üzerinde belki de yeterince durmamışızdır. 
 

 
Ülkede iç karartıcı gelişmeler olduğu kadar aslında çok güzel şeyler de olmakta. Tabii bazılarını ne yazık ki duyurmak, coşkuyla paylaşmak da mümkün olmuyor. Çünkü yasak! Yine de olabildiğince kanunlara saygılı bir şekilde de olsa Apelasyon sayfalarında ve Instagram hesabımızda ucundan paylaşabilmiştik, takipteyseniz eminiz sizin de gözünüze ilişmiştir.
 
17-18 Şubat tarihlerinde ülkemizin gizli kalmış gururlarından, bir Master Sommelier (2008 Avrupa birincisi) İsa Bal MS ve the Court of Master Sommeliers Europe Yönetim Kurulu üyesi Frank Kämmer MS'in de katılımıyla müthiş bir organizasyon düzenlendi Sommeliers' Selection 2018 adıyla ve ne yazık ki bu etkinlik eski güzel günlerdeki etkinlikler gibi herkesin katılımına açık olamadı. Ama bizler pozitif yanından bakmaya çalışarak bu etkinlikte ülkemizin gizlenmeye ve baskılanmaya çalışılan değerlerinden bir diğeri olan Şarap'ın 2 gün boyunca değerlendirildiği, paneller ve oturumlarla bilginin paylaşıldığı, tartışma ortamında daha iyiye ve güzele ulaşma uğruna keyifli saatler geçirildiğini belirtelim.
 
Emeği geçen herkese sonsuz saygılarımızı sunuyoruz. Varsak birlikte varız, birliğimiz yok olduğunda biz de yok oluruz!
 

 
Biraz da Mart sayımıza değinelim.
 
Sayımızda yine herşeyden biraz bulabileceksiniz (umarız). Tarım değişmeyenimiz... Biyo-dinamik tarıma bu ay 'şimdilik' bir nokta koyuyoruz. Sanıyoruz ki referans kaynaklık bir makale dizisi yaratıldı bu konu üzerine. Sonrasında tarımda sulamaya da değinildi, pamuğa da, tohum takas konusuna da. Bu konu daha çok yönden incelenecek bize kalırsa. Her türlü fikre açık olmak bizim doğamızda var, gücümüzü çeşitlilikten ve karşıtlıklardan alıyoruz Apelasyon ailesi olarak bizler. Gastronomi ve gastronominin hazımsız ve doyumsuz paylaşımcılığı üzerine de takığız haklı olarak. Garip dönemleri yaşıyoruz, bir bakıyor arada biz bile içine çekiliyoruz şu 'sosyal medyacılık' meretinin dayanılmaz şuursuzlaştırıcılığına. Bir de endüstri 4.0 hayatımızda, ülkece halen 2,5-3'lerinde de olsak 4'ü yakalamak için en azından bilmek önemli. 
 
Umarız yine okumaktan keyif alacağınız bir sayı sunabilmiştir ailemiz sizlere. Olumlu ya da olumsuz hiç farketmez; tüm fikirlerinizi, düşüncelerinizi, yorumlarınızı ister iletisim@apelasyon.com adresimize, ister sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaştırınız. Yarını ancak fikirleri ve bilgiyi paylaşarak inşa edebileceğimizin bilincindeyiz. Lütfen bu yolculuğumuza siz de katılınız.
 
Saygılarımızla,
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.