Editörlerden - Sahte Gıda, Sahte Umut Tacirleri...

Yazar: Bilge Keykubat ve Argun Tanrıverdi
 
Bir sayımız daha yayında. Tarım ve gıda sektörü o kadar hızlı bir sektör ki her geçen gün yeni bir olay, her geçen gün yeni bir değişiklik. Hissizlik yaşamın olağan bir halini almış durumda. Sektörde olan hiçbir şey bizleri etkilemiyor artık sanki. Birileri çıkmış binlerce kişiyi dolandırmış, birileri hileli ürünleri tüm ülkeye satmış, bunların hepsi olağan oldu maalesef günümüzde.
 
Gündem yine sahte gıdalarıyla insanları zehirleyenler, sahte umut tacirliğiyle insanları soyanlar... Yani değişen çok da bir şey yok! Dergimizin yeni yazıları dururken nereden geldik bu konulara diyebilirsiniz. İşte sebepleri:
  • Tarım Bakanlığının sayfasında yeni yayınlanan hileli gıda listesini ayrıntılı inceleyeniz var mı? Buyurun tıklayın da görün rezilliğin listesini (59 sayfa olduğunu önceden söyleyelim de şoka uğramayın).
Biz inceledik! Ve durum biraz vahim… Bu listeden biz birkaç konu başlığının altını çizmek istiyoruz.
 
Takviye edici gıda ve bitkisel çözümlerdeki hileli ürün artışı biraz ilginç. İnsanların yaşam standardı düştükçe, hastalıklar arttıkça ve hastalıklara karşı ilaçların insanlara erişimini sağlayamadıkça da bu ürünler her geçen gün artmaya devam edecek. Böyle durumda da yeni yeni yatırımcılar yeni yeni ürünlerle karşımıza devamlı çıkacak. Bu tarz ürünlerde çare arayan insanların sayısı gittikçe artıyor maalesef! Hal böyle olunca da patlayıveriyor takviye edici gıda ve bitkisel çözümler. Ne de güzel bir pazar!
Bir diğer grup et ve et sektörü. Et fiyatları durdurulamıyor. İthal et bile çözemedi pahalılık durumunu. Niye diye düşünmüyor asıl düşünmesi gerekenler (ya da nedenden çok kısa vadeli çözümler daha ilgilerini çekiyor!) maalesef. Hayvancılığın olmazsa olmazı yem üretimimizi merak eden yok mesela. Yem hammadde üretimini merak eden yok. Vurun yerli çeşitlerimize. Ne de olsa 'Angus’larımız var. İnsanların en önemli besin kaynakları arasında et ve et ürünleri var. Kaçarı yok yiyeceğiz bu eti. Ne olursa olsun satan bir ürün gurubunda da hileli ürün yapan maalesef çok oluveriyor. İşin ucunda kolay para kazanmak var. Olan yine gariban insanlarımıza…
 
Süt ve süt ürünleri ile bitkisel yağ sektörleri de hileli ürünlerden payını almış durumda.  Sorunlar aynı.
 
Hileli ürün yapıp satanlar mı, ekonomik sıkıntıları yüzünden o hileli ürünleri alanlar mı suçlu anlayamıyoruz.
 


Gündem bitmek bilmiyor. Çiftlik Bank, Farmbank, Sütbank, Anadolu Farm… Her geçen gün bu (…)bank sayısında artmalar başladı. Vahim olan; bu (…)bankların sayısının artması mı, sevgili halkımızın bunlara hala daha umut bağlaması mı, ya da bu (…)banklara izin verilmesi mi? Kuran mı, parasını veren mi, kurulmasına izin veren mi daha suçlu biz bilemedik!
 

 
Güzel şeyler de olmakta. Örneğin genç çiftçilere verilen hibeler, proje destekleri. Ancak hala daha gençleri bu desteklerle köylere kırsala gönderemeyeceğimizi anlayamadık! Köylerimiz de sosyal yaşam standardı diye bir şey yok. Gençleri orada tutamazsanız eğer köylerdeki yaşam standardını sağlayamazsanız.
 

 
Doğa tekrar canlanmaya başladı. Ancak canlanma sadece doğada değil, evlerimizdeki bahçelerimizdeki bitkilerimiz de yenileniyor. Bu dönemde ev ve bahçelerimizdeki bitkilerimizi de ihmal etmeyelim.
 
Biraz da bakalım neler var Apelasyon E-Dergi Nisan'da...
 
  • Hem aromatik bitkiler, hem de zararlı bitkilere değinildi bu ay. Topraklar geniş, topraklar zengin, memleket tam bir cennet tabii, her şeyden bolca olması kadar doğal ne olabilir! 
  • Sağlık her şeyden önemli... Sağlık diyince en birinci sevdiceğimiz zeytinyağı yine eksik değil bu sayımızda. Sabun da yine var yanlış bilinenleriyle.
  • Apelasyon ailesi olarak isyankar yanımızı yansıttığımız yazılar da var her zamanki gibi. Serpme kahvaltı ve Tenhalar menhalar mesela...
  • Tarım bolca... Aşılama konusu açılıyor ve kapanıyor adeta. Yenilikçi yaklaşımlar ve teknolojiler de cabası. Ve pek de düşünülmeyen bir konu olarak çiftçinin hakkı!
  • Ve elbet daha fazlası...
 
İyi okumalarınız olmasını dileriz!
 
Görseller:
  1. Thetimes.co.uk
  2. Muhtelif kaynak

 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.