BİR EFSANE: RIEDEL

1756 yılından günümüze aynı aile tarafından yönetilen, 250 yıllık geçmişe sahip, dünyaca ünlü Avusturya'lı Riedel kadeh ve karaflarını, yeme ve içmeye meraklı olup da bilmeyen yoktur sanırım. Günümüzde 10.Jenerasyon Georg Riedel ve oğlu 11.jenerasyon Maximillian Riedel tarafından yönetilen marka, dünyanın en prestijli ve saygın restoranlarında ve otellerinde tek tercih edilen kadehler ve karaflar olma özelliğini taşımaktadır.
1950'li yılların sonlarında Claus Riedel, üzüm cinslerine göre özel kadeh tasarlayarak şarap dünyasında bir devrim yarattı. Her üzümün, dolayısıyla şarabın aroması, yapısı, tadı, dokusu, bitişi farklı olduğuna göre, bu farklılıları ve tatları algılamamızı sağlayan kadehlerin de şekilleri, birbirinden farklı olmalıydı.
 
Bu fikir sonrası, mühendisler, someliyeler ve ünlü Şatolarla yapılan işbirlikleri sonrası üzüm cinsine göre kadeh tasarlanmaya başlandı.
Kadehlerin sap uzunlukları, gövdelerinin biçimi, ağızlarının açık ya da kapalı oluşu bir şarabın aromatik özelliklerini buruna ve damağa doğru biçimde aktarmayı sağlıyor. Üzüme ve şarap stiline göre tasarlanmış kadehler, şarabın ağızda bıraktığı dokuların daha iyi algılanmasını sağlıyor. Kadehlerin biçimleri tadım ve içme deneyimini doğrudan etkileyerek şarabın tat algısını ve bitişini etkiliyor.
Üzüm çeşidine göre tasarlanan kadehleri hala denemediyseniz, emin olun çok şey kaçırıyorsunuz.
 
Notlar:
 
-  Riedel Kadeh ve Dekanterler Lead Kristalden yapılıyor. Lead Kristal, kurşun içermeyen bir kristal türü. Sağlığa hiçbir zararı olmayan lead kristal, mikroskobik pürüzler içerdiği için şarabın yoğunluğunu arttırıyor.
-    El yapımı olanlar dahil tüm Riedel kadehler bulaşık makinesinde yıkanabiliyor.
-    Günümüzde en çok satılan sapsız "O" serisi kadehler Maximillian Riedel tarafından tasarlandı.
-    Günümüzde Riedel "Bauhaus" akımını temel almaktadır.
-    Riedel kişiye özel karaf tasarlayabiliyor.
-    Maximillian Riedel'e göre şampanyayı flüt kadehte içmektense şişeden için daha iyi.
-    Riedel ve Coca- Cola işbirliği ile Coca-Cola'ya özel bardak tasarlandı.
*Tüm fotoğraflar yazarın şahsi çekimleri olup, kullanım hakları kendisine aittir.

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.