Editörlerden - Battis Sovayn

Yazar: Bilge Keykubat ve Argun Tanrıverdi
 
Seçimlerle geçen ömürlerimizden bir seçimi daha geride bıraktık. Artık tamamen tarım ve gıdaya odaklanma zamanı. Beslenmek zorundayız. Beslenmek için üretmek zorundayız. Üretmek için bilmek ve yorumlamak zorundayız.
 
"Patetes Soğan"dan başlasak mı? Niye çıktı, nasıl çıktı, ne oldu da çıktı bu fiyatlar, kimse ya bilmiyorum ya da bilmemezliğe geliyor. Patetes ve soğan üretimimiz yok mu, yetmiyor mu bizlere? Sokakların dilinde patetes-soğan eksik olmuyor. Cep yakıyor fakir halkın sofra dostu soğan ve patates. Artık hiç bir şey bulamazsak bir soğan alır kırar ekmekle yeriz dönemi de bitti. Öncesinde ekmek zeytin bitmişti zaten. Yakında ekmek de elimizden alınırsa şaşırmayın.
Mahalle aralarının yeni söylencesi, düğünlerde sünnetlerde "beşi bir yerde soğan" tabiri ile soğan patates hediye etmek :)
 
Artık siyaseti, ekonomisi, tarımı, hatta insanı bile bitmiş bir ülke olarak gösterilen komşumuz Suriye'den patates ithal eden bir ülkeyiz! Şu an için patates fiyatlarının düşmesini neredeyse insanı bile kalmamış denilen Suriye'ye borçluyuz. Ne de olsa ülkemiz bir Suriye cenneti! Patatesi de varsın olsun.
 
Bütün bu gelişmeler de aslında ne üretici ne tüketici suçlu! Çok uzun yıllardır ülkemizi yönetmek üzere başa geçen bütün iktidarlar, tarım ve gıda sektörünü ülkenin kamburu olarak gördüler! Tarım politikamız Atatürk döneminden sonra maalesef hiç bir zaman tam olarak olmadı. Gelen değiştirdi, giden değiştirdi.
 
Bazılarımız biliyordur ancak yine de söyleyelim bizim ülkemizde patates ve soğan fiyatları belirli yıllarda artar, belirli yıllarda düşer. Bu ülkemiz için olağan bir durum. Kimse şaşırmasın! İnanın seneye de patates ve soğan fiyatları dip yapar. Çünkü tarım politikamız olmadığı için, fiyatlar çıktığından ötürü üreticiler patates ve soğan üretimine hücum edecek! Sonra aşırı arzdan fiyatlar kuruşları görecek, bu sefer de şuan kıymete binen patates-soğan, ellerde kalacak, çöp olacak!
 
Çiftçiliğin ağır koşullarını bilenler olarak aslında onlara da hak vermiyor değiliz.
 
Bilimsel verilere ve tarihi kayıtlara baktığımızda bir ülkeyi batırmanın ve yok etmenin en etkili yolunun tarım ve gıdadan geçtiğini biliyor muydunuz? Tarım ve gıdada dışarıya bağımlı ülkeler özgür ve hür ülkeler değildir. Bizim şu aşamada merak ettiğimiz, tarım ve gıda ürünleri ithalatında şimdi sırada hangi ürün olduğu. 
 
Patates soğanla başladık, başka bir konuya gerek kalmadı. 
Tüm dostlara iyi okumalar dileyelim bari.
 
Görseller:
Arşiv

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.