Papaya

Yazar: Nevin Tükel
 
Günde 7 defa 7 tane tüketirseniz...

Papaya meyvesi, meyveleri küçük bir kavunu andırdığından kavun ağacı olarak da tanınmakta olup, yapraklarını hiç dökmeyen ve tropik bölgelerde yetişen, meyve veren bir ağaç türüdür. Hem meyve hem de sebze olarak tüketilebilen bir bitkidir. Bu meyve ilk olarak Meksika’da yetiştirilmekle beraber, faydaları öğrenildikçe dünyanın her yerindeki tropik iklim ve bu iklime yakın iklime sahip bölgelerinde yetiştirilmektedir.
Christopher Columbus, papayaya “meleklerin meyvesi” adını vermiştir. Papaya hem meyve hem de sebze olarak yenilebilen çok yönlü bir meyvedir. İnsan sağlığına birçok faydası vardır.
 
Papayanın soğuk iklimlere kesinlikle toleransı yoktur ve yetiştirilebilmesi için nemli ve tropikal bir iklime ihtiyacı olduğundan ülkemizin güneyinde Antalya ve çevresinde ve son dönemlerde Muğla-Datça civarlarında üretimine başlanmıştır. Meyve vermesi 3 yıl sürdüğünden oldukça meşakkatli bir süreçle yetişmekte ve zor bulunmaktadır. Bu sebeple Türkiye’de, her ilimizde tanınan ve sık tüketilebilen bir meyve olma şansını bulamamıştır.
 
Papaya Faydaları Nelerdir?
 
Bu meyve A, B1, B2, B5 ve C vitaminleri bakımından zengin bir meyvedir. Özellikle A vitamini açısından zengindir. İçerdiği likopen sayesinde karaciğer kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmesi, faydaları arasında önemli bir yere sahiptir. Meyvesi kadar tohumları da antibakteriyel özellikler taşımakta ve böbrekler için oldukça yararlı olduğu dile getirilmiştir. Ayrıca bazı kaynaklarda papaya çekirdeklerinin bağırsak parazitlerini düşürücü etkisinin olduğu, karaciğere iyi geldiği, salmonella ve stafilokok gibi bulaşıcı bakterilere karşı savaştığından sindirim sisteminin sağlığı için faydalı olduğu belirtilmiştir.
Papaya çekirdeklerinin faydaları arasında ayrıca, yağ yakıcı etkisi nedeniyle zayıflamaya yardımcı olduğu iddia edilmiştir.
 
Yüksek sindirim enzimlerine sahip olan papaya meyvesi bu özelliği ile sindirim sistemine yardımcı bir yapıya sahip. Bakterilerin çoğalmasını önleyici anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle mide ekşimesi sorununa iyi gelen papaya çekirdeklerini günde 7 kez 7 adet biçiminde tüketerek sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Antiparazit enzimleri sayesinde bağırsak parazitlerini etkili bir biçimde temizleyen papaya çekirdeklerini düzenli bir biçimde tüketerek bağırsaklarınızı zararlı maddelere karşı koruyabilirsiniz. Etkili koruma için en ideal kullanım önerisi günde 2 ile 3 adet kullanımdır. Dilerseniz meyve suyu ya da bal ile birlikte tüketebilirsiniz.

Asetogenin isimli bir maddenin üretilmesini sağlayan özsu içeren papaya çekirdeklerinin en önemli faydalarından birisi de kanser riskini önlemesidir. Kanser hücrelerinin büyümesini önleyen bir özelliğe sahip olan papaya çekirdekleri bu özelliği ile birlikte dünyanın birçok farklı bölgesinde doğal bir ilaç işlevi görüyor
Kaynaklar:
  1. Buzzle.com
Görseller:
  1. Magra Blog
  2. 123RF
  3. Dreamstime

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.