Editörlerden - Yıllar Sonra Yeniden

Belki dışarıdan bakıldığında kolay gözüküyor olabilir lakin bir dergi, bir gazete ya da her hangi bir yayını çıkarmak ve bunu düzenli olarak belirli aralıkta tekrarlamak o kadar zor ki! Konuları belirlemek, konuları yazacak uzmanı bulmak, yazının kaleme alınması, yazıda kullanılacak görsellerin belirlenmesi, sayfa tasarımlarının yapılması, yayına sunulması, tanıtımının yapılması…. Saymakla bitmiyor zorluklar ve bu zorlukları alt etmek, bu işe gönül vermeden olmuyor. Biz seviyoruz bu işleri diyoruz ve sayfalarımız arasında yolculuğa çıkıp, tadını çıkarın diyerek başlıyoruz Apelasyon E-Dergimiz’in yeni sayısına.

Sene 2014 ve adını yeni yeni duyurmaya başlayan bir Apelasyon E-Dergi... Ekim ayında İzmir Ticaret Borsamız’ın değerli Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ ile epey derinlemesine bir röportaj yapmıştık. Şöyle baktığımızda o röportajda tarım ve gıda sektörü için o kadar önemli konuları konuşmuşuz ki, o röportaj o tarihten itibaren halen gündemde. O günün üzerinden yıllar geçti. Bizi mutlu eden gelişmelerin arasında, günümüzün en önemli mecrası olan internet dünyasının en önemli kıstaslarından olan “Google arama motorunda” Işınsu KESTELLİ adını arattırdığımızda ilk sırada Apelasyon E-Dergi çıkıveriyor örneğin.

Bu önemli ayrıntıyı farkedip eski günleri yad edince, bir kez daha sevgili Başkanımız’ın kapısı çalalım ve kendisiyle sohbet edelim istedik. Bu seferki sohbetimizde okuyucularımıza biraz farklı bakış açısı sunalım diye sorularımızda tarım ve gıdadan uzak durmaya çalıştık.

Bir yandan da yüzyılda bir gerçekleşme ihtiamli olan bir tropik fırtına olan (Medicane) ‘Kırbaç’ Kasırgası’nın 30 Eylül 2018 Pazar günü ve 01 Ekim 2018 Pazartesi günü ve Ege Bölgesi kıyılarını vurmasının beklendiği özel zamanda dergimizi yayımlıyoruz. Neyse ki şanslı çıktık (şimdilik) ve  kasırga son gecede yön değiştirdi de korktuklarımız başımıza bir süre gelmeyecek gibi görünüyor. Yunanistan'da verdiği hasarı gördüğümüzde ne kadar şanslı olduğumuzu bir kez daha anlıyoruz. Bir yandan da böyle bir ciddi doğa olayının tüm resmi birimlerce (en azından İzmir'de) ciddiye alınıp, birçok kanaldan halkın da uyarılmış olması sevindirici. Tabii uyarmanın haricinde bu felaketi yaşamamız durumunda ne kadar hazırlıklı olup olmadığımızı hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

Apelasyon ailesi olarak şu yanlış bu yanlış demektense, okuyucularımızı okumaya, düşünmeye, yorumlamaya ve yorumladıklarını ifade etmeye yönlendirmeye çalışıyoruz. Derdimiz düşünüp yorumlayabilen insanların üretime geçerek, dünyanın en önemli sanayi hammaddesi olan tarımsal ürünlerimizi sanayide kullanabilmesi. Yerel ürünlerimizi kullanarak dünyanın en önemli markalarını oluşturmamız lazım. Bizce gelecek; düşünebilen ve yorumlayabilen insanların güncel verileri iyi etüt ederek yaptıkları üretimleri iyi pazarlayabilmesinde.

Bu bakımdan baktığımızda biraz iddialı bir ifadeyle Apelasyon E-Dergi, son beş yılın Türk tarım ve gıda sektörüne kendi özel benzersiz kimliği ile damgasını vurmuş, taklitlerinin oluşturulmasına neden olmuş, hatta o taklitlerine bile özgür düşünce kapsamında destek vermiş bir Türk Markası olarak karşımıza çıkıyor.

Bu kadar laf kalabalığı yeter deyip sizlere Apelasyon E-Dergimiz’in sosyal medya hesaplarını da takip etmeyi unutmadan ekim sayımızın keyfini çıkarmaya davet ediyoruz.
 
         

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.