Erasmus+ ile Yurt Dışında Okumaya, Gezmeye, Yemeye Ne Dersiniz?

Yazar: Şule Ercan
 
Merhabalar genç insanlar ve kendisini genç hissedenler!
 
Bugün bu yazım, küçük büyük demeksizin hepinizi kapsar nitelikte. Amacım didaktik bir eser vermek değil, biraz kulağınıza su kaçırmak. Öncelikle şöyle başlamak istiyorum… Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Gezgin? Öğrenci? Öğreten? Araştıran? Eğlenceli? “Ne olursan ol yine gel” diyen bir fırsatlar yumağından söz edeceğim size!
 
Şu an Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Eurodesk İrtibat Kişisi olarak gençlere, genç hissedenlere, bilgiyi isteyenlere Avrupa fırsatları konusunda bilgi vermekle görevliyim ve bunu cidden seviyorum. Umarım siz de seversiniz. Hadi başlayalım!
Hiçbir not ortalamasının istenmediği, yabancı dil yeterliliğinin önem arz etmediği, ücretsiz Avrupa’nın hayal olmadığını size söylesem? Türk Ulusal Ajansı tarafından 2014-2020 yılları arasındaki uygulama programı kapsamında Erasmus+ programından “Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları” şeklinde yeniden karşımıza çıktı. Bu programlar bize ne sağlayacak? Ulusal ajansın kendi sitesinde de bahsettiği gibi:
  • Kişilere yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması,
  • Kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi,
  • İstihdam olanaklarının arttırılması
gibi katkıları olacak. İş hayatınız için sadece diplomanız ve CV'niz yeterli mi sizce? Biraz daha yakından inceleyelim bu programları.

Gençlik Değişimleri
 
Bu programdan, 17-30 yaş aralığına kadar gençler yararlanabilir gibi gözükse de grup lideri için yaş sınırlaması yoktur. 5 ila 21 gün arasında değişen bu programda, proje içeriğine bağlı olarak vize masrafınız, uçak biletiniz, 3 öğün yemeğiniz ve konaklamanız proje dahilinde karşılanır. Bu projelere başvurmanız için tek ihtiyacınız olan şey: Motivasyon!
 
Ayrıntılı bilgi için: Gençlik Değişimleri
 
Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği
 
Nedir bu gençlik çalışanı? Gençlik faaliyetlerinde aktif kurum veya kuruluşlarda gönüllü veya profesyonel olarak çalışan kişilerin, sosyal, kültürel, kalkınma, sürdürülebilirlik vb. kısıtlanamayacak kadar geniş konularda gençleri destekleyen kişi şeklinde açıklayabiliriz. Bu faaliyet çeşidinde yaş sınırı bulunmaz. Ama ilk cümlede söylediğim gibi, bu ve bunun gibi projelere katılmak için projeye ilişkin bir yeterlik sahibi olmanız ve “yeterli”nin bir tık veya birkaç tık üstünde olmanız istenebilir. Yani motivasyon tek başına yeterli değil gibi, biraz bilgi, biraz çaba da üstüne koymak lazım.
 
Avrupa Gönüllü Hizmeti

Aslında bu üç kelime derya deniz bir konudur ama en başta dediğim gibi derdim sadece biraz ilginizi çekmek, “comfort zone” dışına çıkarmak! Hadi çıkalım.
 
Avrupa Gönüllü Hizmeti diyince kısa dönem ve uzun dönem olmak üzere ikiye ayrıldığını bilmek gerekiyor. Kısa dönem (2 aya kadar) faaliyette bulunan katılımcılar, 12 aya tamamlayacak şekilde bir tane daha gönüllülük faaliyetinde bulunabilirler. Lakin uzun dönem faaliyette bulunduysanız (2 aydan 12 aya kadar) tekrar yararlanamamaktasınız. Bir örnekle açıklayayım; 2 aylık kısa dönem AGH programından yararlandım, maksimum 10 aya kadar olan bir uzun dönem AGH projesinden daha yararlanabilirim. Başka bir örnek; 4 aylık AGH programından yararlandım, bir daha yararlanamam.
 
Avrupa Gönüllü Hizmeti programında, az önce bahsettiklerimin yanı sıra size yemek parası, cep harçlığı ve temel seviyede dil eğitimi verilir. Size bağlı olarak yaşadığınız yerin dilini konuşur bir şekilde dönebilirsiniz de, var olan yabancı dilinizin pratiğini yapabilirsiniz de, size kalmış!
 
Başvuru aşaması için, 17-30 yaşları arasında olmak, EuropassCV’ye sahip olmak ve Motivasyon mektubuna ihtiyacınız olacak. Unutmadan, engelli bir bireyseniz bu programdan yararlanmak için 30 yaş sınırınız yok.
 
Ayrıntılı bilgi için: Avrupa Gönüllü Hizmeti
 
Europass CV nedir?
Motivasyon Mektubu nedir?
Projelere nereden başvuracağım?

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere!
 
Beni ve Apelasyon E-Dergi’yi takipte kalın, bütün bu ilgi çekici konuları öğrenin!
 
Görseller:
  1. http://Erasmusplus.ie
  2. Yazara aittir.
  3. Yazara aittir.
  4. Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.