Saç Dökülmesinde Beslenme ve Örnek Diyet

Yazar: Murat Gökçen
 
Saçların dökülmesi, yetersiz ve dengesiz beslenme ile oluşabilecek vitamin ve mineral yetersizlikleri, kansızlık, hormonal dengesizlikler, alerji ve mantar enfeksiyonları, epilepsi, kanser gibi hastalıklarında kullanılan bazı ilaçlar, ailesel-kalıtsal yatkınlık, hiper ya da hipo tiroid, doğum, uzun anestezi ile birlikte büyük cerrahi ameliyatlar, stres, saçlara sıkça yapılan perma, düzleştirme, renk açma ve boya işlemleri, kalitesiz bakım ürünleri, saçı sürekli gergin tutan saç örgüsü, atkuyruğu gibi sıkı sıkı toplama şekilleri, saçı çektirerek sık aralıklı taraklarla taramak veya fırçalamak, havuzlardaki klor, her gün bir iki kez yıkamak vs. gibi saymakla bitmeyen nedenlerden dolayı oluşmaktadır.

Ancak, saç dökülmesi hangi nedene bağlı olursa olsun; yeterli ve dengeli beslenmeyi bir ömür boyu sürdürebildiğiniz takdirde, saçlarınızın büyük bir çoğunluğunu muhafaza edebilirsiniz. Bilindiği gibi saçlar, kan yolu ile ihtiyaç duyduğu minerallere ve besinlere ulaşırlar. İyi beslenen saç kalınlaşır. Yani saçlarınızın kalınlaştığını hissettiğinizde, saçlarınızı doğru beslediğinizi anlayabilirsiniz.
Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler
 
Tiroid Hormonlarının Dengesi
 
Tiroid bezinin az ya da çok çalışmasının, saç dökülmesinde önemli rol oynadığı rapor edilmektedir. Bu nedenle, saç dökülmesi var ise ilk olarak tiroid muayenesinden geçmeniz gerekir. Tiroid hormonlarınızın dengelenmesinden sonra işiniz daha kolay olacaktır. İyotlu tuz kullanımı her zaman sağlıklı bir yoldur ve tiroidler açısından önemlidir. Sofra tuzu alırken özellikle “ iyotlu “ ibaresi olanları tercih etmelisiniz.
 
Kansızlık, Demir ve C Vitamini
 
Kansızlık, saç dökülmelerinde önemli bir nedendir. Bu nedenle kan yapıcı bir mineral olan demir, beslenmemizde önemli yer tutmalıdır. Demir içeren besinlerin sık ve bolca tüketilmesi, demir yetersizliğini büyük oranda azaltır. Böylelikle kansızlık sorunu aşılır ve saç dökülmesi durur.
 
En Fazla Demir İçeren Besinler:

Kekik, nane, fesleğen, kakule, karabiber, susam, keten tohumu
Çam fıstığı, Antep fıstığı, kabak çekirdeği
Kırmızı et (bonfile, biftek, pirzola, şiş vs.)
Tahin, pekmez
Kuru fasulye, barbunya, nohut
Yumurta

Demirin  tamamının bağırsaklardan emilebilmesi için bir taşıyıcıya ihtiyacı vardır. Bu taşıyıcı C vitaminidir. C vitamini demirin kana geçmesini sağlar. Yani demirin bağırsaklardan kana geçiş yolculuğunun başlayabilmesi için C vitamininin ortamda olması gerekir. Bu nedenle demir ihtiva eden besinler; özellikle de kırmızı et, yumurta, tahin, pekmez gibi besinler alındığında yanında mutlaka C vitaminini bolca içeren besinler tüketmek gerekir.

Demir içeriği yüksek olan besinlerle birlikte kepek ekmeği yemek doğru değildir. Çünkü kepekte bulunan yüksek fitat oranı demir emilimini engellemektedir. Bu nedenle, kepek ekmeğini gelişi güzel her öğünde yemek pek doğru olmayabilmektedir.

En Fazla C Vitamini İçeren Besinler:

Kuşburnu, maydanoz, dereotu,
Sivri biber, kırmızı biber, çarliston biber, brokoli, Bürüksel lahanası, kırmızı lahana, karnabahar, ıspanak, bamya, taze fasulye, taze bezelye, patates
Kivi, çilek, portakal, mandalina, limon, karpuz, kavun, elma, armut

Bağırsak Parazitleri ve Çinko

Demirin bağırsaklardan yetersiz emiliminin bir başka nedeni de bağırsak parazitleridir. Bağırsaklara yemekle alınan her demire ortak olacakları ve böylece de kansız kalmaya neden olacakları için, parazitlerden kurtulmak gerekmektedir.

Saç dökülmesinde rol oynayan başka bir mineral de çinkodur. Çinko yetersizliğinin üst düzeyde olduğu durumlarda saç dökülmesi görülebilmektedir. Bu nedenle günlük beslenmede çinko ihtiva eden besinlere yer verilmesi önemlidir. Bağırsak parazitleri, tıpkı yediğimiz her demire ortak oldukları gibi çinkoya da ortak olmaktadırlar. Böylece bağırsakların parazitlerden temizlenmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Tıpkı demirde olduğu gibi çinko içeriği yüksek olan besinlerle de birlikte kepek ekmeği yemek doğru değildir.
Kepekte bulunan yüksek fitat oranı çinko emilimini de engellemektedir.
En Fazla Çinko İçeren Besinler:

Balık, midye, mantar, badem, ceviz

Biotin

B grubu vitaminlerinden olan biotin saç dökülmesinde ve hatta erken saç beyazlaşmasında ve de tırnak kırılmalarında önemli rol oynamaktadır.

Çok sık ve fazlaca alkol kullanan bireylerde biotin yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Yani, alkol kullanımı yüksek olan bireylerde saçların dökülmesi ve seyrelme; alkol kullanmayan ya da çok az kullanan bireylere göre çok daha fazladır. Bunun yanı sıra uzun süre antibiyotik kullanan bireylerde de biotin yetersizlikleri gözlenebilmektedir.

Biotini içeriğinde en fazla barındıran besin yumurtadır. Ancak yumurtanın özellikle beyazının tam pişmiş olması önemlidir. Çünkü beyazı katılaşana kadar pişmez ise, yumurta akının içinde bulunan avidin proteini gerekli olan biotini bağlayarak engellemekte ve metabolizma biotini kullanamamaktadır. Bu ayrıntıya özen gösterilmesi önemlidir. Ne kendiniz ne de çocuklarınıza çiğ yumurta asla içirmeyin. Sarısının yumuşak olması önemli olmasa da, akı (beyazı) mutlaka katılaşmış olmalıdır.

Biotin bağırsakların iyi bildiği bir vitamindir, çünkü bu madde vücudun kendisi tarafında bir miktar üretilmektedir. Fakat vücudun üretimi bazen yeterli olmamaktadır; bu durumda da saç dökülmesini engelleyebilmek için dışarıdan yapılacak küçük bir takviye de biotin gereksinmesi için yeterli olacaktır.
 
Protein
 
Saç dökülmesinin en önemli besinsel etkenlerinden biri de proteindir. Proteinden yetersiz beslenme saç tellerinin bir nebze cansızlaşmasına neden olmaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme devam ettiği sürece bu cansızlaşan saç telleri tekrar canlanamayıp dökülmeye başlar. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenmede proteine ayrı bir özen gösterilmesinde sonsuz yarar  vardır.

En Fazla Protein İçeren Besinler:
 
Kırmızı et, tavuk, balık
Peynir, yoğurt, süt, yumurta, havyar
Nohut, mercimek, soya fasulyesi, mantar
Yerfıstığı, kabak çekirdeği
Kimyon

Yağlar

Saç dökülmesi, pullanma, kepeklenme gibi etkiler, aşırı yağsız beslenen bireylerde de gözlenmektedir. Bu nedenle günlük diyetinizde aşırı yağsız beslenmemeye özen göstermeniz gerekir. En sağlıklı yağlar olan zeytinyağı ve kanola yağının kullanılması uygundur.
 
Örnek Diyet

Sabah

Yumurta (tam pişmiş)
Peynir
Söğüş (domates, salatalık, yeşillik )
Yulaf ya da çavdar ekmeği

Öğleden Önce

Badem, ceviz
Elma

Öğle

Mantar çorbası
Etli nohut veya mercimek
Mevsim salata (zeytinyağı + limon )
Yulaf ya da çavdar ekmeği

Öğleden  Sonra

Tahin, pekmez
Yoğurt
Yulaf ya da çavdar ekmeği

Akşam
 
Izgara balık
Midye
Mevsim salata (zeytinyağı + limon )
Yulaf ya da çavdar ekmeği

Akşamdan Sonra

Kabak çekirdeği
Yerfıstığı
Kivi, Muz
 
Görseller:
  1. Tedavievde.com
  2. https://bit.ly/2GOrMyh

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.