Soğuk Yöntem Zeytinyağlı Sabun Yapalım Mı?

Yazar: İpek Somer - Edremit MYO Zeytincilik Bölümü Öğrencisi
 
Ne zengin bir coğrafyada yaşıyoruz, şükürler olsun. Sınırsızı sunuyor cömert doğamız, yeter ki üretmek isteyelim.
 
Zeytin ağacı ve nimetleri ile tanışmam çok da eskilere dayanmıyor ama Edremit Körfezi ve ülkemizin zeytin yetişen bir çok bölgesinde halen yapılan geleneksel kaynatma sabunların haricinde son zamanlarda yapmaktan ve kullanmaktan keyif aldığım soğuk yöntem zeytinyağlı sabunlardan bahsetmek isterim sizlere.
Geleneksel kaynatma yöntem sabun yapımı aslında, artık yağları değerlendirme yöntemidir ve büyük ustalık ister; en az 50-100 kg yağlarla büyük kazanlarda yapılmalıdır ki bu uğraşa değsin.
 
Soğuk yöntem sabunlarda durum daha farklı. 1 kg zeytinyağı ile 370 gr saf su ve 140 gr pul kostik (NaOH) karışımı ile evde de butik olarak yapabileceğimiz karışımlardır. Bu üç malzeme hassas ölçümler ile hazırlanır ve suyun içerisine yağ konur. Karışıma kostikli su verilmeye başlanır. Çırpıcı ile karıştırılır. Sabunlaşma başlar ve biraz daha karıştırılır. Bu üç malzeme puding kıvamına gelince kalıplara dökülür ve 24 saat sonra kesilir, kalıptan çıkarılıp, kurumaya alınır. Yaklaşık 6 hafta serin ve gölge bir yerde kuruması beklenir, sonrasında kullanıma hazırdır.

Zeytinyağının yemeklik olması ve kalitesi önemlidir. Çünkü bu detay sabununuzun kalitesini de belirler. Üretici değilseniz, aynı yerden tedarik etmeye çalışınız. Çok yüksek asitli zeytinyağını (20 FFA) sıcak sabun yaparsınız, 5 asitleri de soğuk sabun olarak değerlendirirsiniz. Ben Adatepe Zeus butik zeytinyağı kullanıyorum ya da kendi okulumdan… Edremit M.Y.O Zeytincilik Bölümü ürünlerinin halka da satışı söz konusu, hatta kargo da yapılabiliyor.

Neden Zeytinyağlı Soğuk Sabun?
 
İçinde ne olduğunu biliyoruz ve kozmetik ürünlere göre çok daha ekonomik, güvenilir ve harika bir cilt temizleyici. Ekleyebileceğimiz katkılara göre bu sabunlara ekstra nemlendirme, peeling, beyazlatma etkileri kazandırmamız da mümkün üstelik.
 
Soğuk sabun yönteminde zeytinyağı kaynatılmadığı, dolayısıyla ısıya maruz kalmadığı için, yağın içerisindeki değerli bileşenler de sabuna geçmiş oluyor. E zeytinyağı zaten bir mucize değil mi?
1 kg zeytinyağı ile 9-10 kalıp sabun elde etmek mümkün, hem de istediğiniz özelliklerde. Sabun yapımında diğer yağlarla da karışım yapılabiliyor, ancak benim tercihim sadece iyi zeytinyağı kullanmaktan yana.
 
Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta NaOH yani kostik; miktarı ve kullanım şekli. Kostik olmadan sabunlaşma olmuyor maalesef. 'Meşe külü' diyenleri duyar gibiyim, ama o da kostik ve sudaki konsantrasyonu ölçme zorluğu sebebiyle dertli ve tabii en önemlisi meşe külünden kostik elde edebilmek için onca ağacı yok edemeyiz. Kostiği su ile buluştururken, açık havada ve eldivenli, gözlüklü çalışmamız gerekiyor. Çıkan gazı solumak, çıplak elle temas etmek yakıcı ve zararlı.
 
Bu işin püf noktalarını çözdükten sonra, hem kendi sabununuzu kullanmanın zevkini yaşıyorsunuz, hem çok keyifli bir hobi... 
 
Benim denediğim sabunlar aktif karbonlu, portakallı, kekikli, zerdeçallı, keçi sütlü, havuçlu, ardıç katranlı, naneli, damla sakızlı, pirinç unlu ve yoğurtlu vs. vs.

Yani bu iş tamamen hayal gücümüze kalmış…

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

Baris Dogan - 24.11.2020 17:45
Iyi gunler , sabun listenizi ve fiyat listenizi ogrenebilirmiyim? Iskocyadan yaziyorum ve yurtdisina toplu satis yapiyormusunuz? Cok Tesekkurler
Şirzat Erdem - 10.11.2020 17:55
Merhaba, asidi yüksek z.yağının sabunu daha mı iyi olur?
aykut - 04.05.2020 10:58
zeytinyağı ve kostik 38-40 derecede karıştırıyorum ,karıştırdıktan sonra ikisinin derecesi 60 oluyor bunun sebebi nedir acaba öğrenebilirmiyim.payet kostikkulanıyorum.
SEVDA ERDAL - 30.01.2020 14:05
Eklenecek katkı malzemeleri ,tarifte belirttiğiniz kullanılacak su, zeytinyağ ve kostik miktarını değiştiriyor mu? Örneğin içine defne tohumu yağı eklemek istesek, aromatik yaglar eklemek istesek ... gibi