Hios Adası'nda Apokries veya Karnaval Eğlenceleri

Paskalya’dan önceki döneme APOKRIES dönemi denir ve bu dönemde eğlence, iyi vakit geçirme, kılık değiştirme gibi adetler yerine getirilir. Bu adetler Roma dönemine, hatta daha eskiye, Yunan dünyasının Dionisios Kutlamaları'na kadar gider. Bahsi geçen antik dönemde insanlar tanrı Dionisos şerefine kılık değiştirir, dans eder, şarkılar söylerlerdi. Kılık değiştirmiş maskeli insanlar grup halinde eğlenirler, yergiler yaparlardı. Adetler yer-yer değişir ancak şarap, şaka ve eğlence her adetin temel şartı olurdu.
 
Hios Adası'nda farklı şekillerde kutlanan APOKRIES bu yıl, kutlamaların son Pazar günü olan 10 Mart 2019 tarihinde ve bir sonraki gün 11 Mart 2019 pazartesi ('temiz pazartesi' olarak anılan) günü kutlanacaktır. Hios’ta bulunmanız ve bizlerle eğlenmeniz için sizleri davet ediyoruz.

Timiana’da MOSTRA adeti

Hios Adası'nın Timiana Köyü'nde APOKRIES döneminde; bu yıl 10 Mart 2019 tarihinde; Mostra adeti yaşatılacak. Bu adetin kökleri ortaçağa uzanır; kutlamalar cuma akşamından başlar, KUDUNATI’lere (Çanlılar) dönüşmek üzere köyün gençleri eski elbiseler giyer, yüzlerini maskelerle gizler ve yaptıkları komik hareketlerle etrafa keyif saçar, insanları güldürür, neşelendirirler. Pazar günü ise köyün merkez meydanında saat 11:00'de Talimi adında bir dans gösterisi yapılır. Talimi dansı, Hios halkının korsanlara karşı mücadelelerini tasvir eder. Bir sonraki dansın adı Detos’tur yani Bağlı; tumbia ve payavla müzik aletleriyle çalınan müzik eşliğinde dansedilir. Dansçılar omuzlarından birbiriyle bağlanır, bir çember halinde dansederler.
Saat 12.00 oldu mu, gençler satirik temalarla gösteriler ve müzik eşliğinde eğlencelerle günü kapatırlar.
 
AĞA adeti
 
Kadı Ağa’nın adeti her yıl Mesta, Olimbi, Pitios, Elata ve Liti’de kutlanır. Kadı Ağa 1830’lardan beri her yıl 11 Mart 2019 suçluları ve suçsuzları gülerek yargılar. Köylerden geçmekte olan kişiler yargılanacak ve suçlarına uygun bir şekilde para cezası ödeyecekler (bu cezalar köyün Kültür Cemiyeti'ne yatırılacak), akabinde de danslar edilecektir.
Kardamila’da Düğün ve APOKRIES adetleri

10 Mart 2019 gününün öğle saatlerinde Hios Adası'nın kuzey taraflarında bulunan Kardamila’da müzik aletleri ve maskeliler eşliğinde geleneksel düğün canlandırılacak, hemen sonra da eğlence başlayacaktır.
Agios Georgios Sikusis Köyü'nde Cenaze Temsili

Son yıllarda Agios Georgios Sikusis Köyü, köklerinin Antik Yunan dünyasında tanrı Dionisos şerefine yapılan törenlerde bulunduğu 'Cenaze Temsili’yle APOKRIES kutlamalarına katılmakta ve ilgi çekmektedir. Köy sakinleri vefat edeni son yerleşimine doğru uğurlarlarken, etraftaki insanlara mezelerle bol şarap ikram ederler, şakalar yaparlar.
Volisos Köyünde Çifte Adeti

Çifte adeti her yıl Volisos Kültür Cemiyeti tarafından Volisos’ta kutlanır. APOKRIES’in son pazar günü olan 10 Mart tarihinde köyün gençleri köyün meydanında bir Volisos dansı olan DİPLOS yani Çifte’nin ritiminde şarkı söyler, dans ederler.

Köyün meydanında eğlenceyle devam edilir, davetlilere yerel ürünler ikram edilir.
Photo: Tolis Flioukas
 
Nehori’de APOKRIES

10 Mart 2019 Pazar günü Nehori’de APOKRIES eğlenceleri geleneksel düğün, dans ve müzik gösterileriyle yaşanacaktır.
Pyrgi’de APOKRIES

10 ve 11 Mart 2019 günleri Pyrgi’de Karkaluses Dansı izlenebilir.
Nenita
 
10 Mart 2019 Pazar  günü, Karnaval eglenceleri.
 
Kalamoti
 
11 Mart 2019, pazartesi günü (Temiz Pazartesi), Karnaval kutlaması.
Pispilunda
 
11 Mart 2019 pazar günü, Karnaval eğlenceleri...
 


HİOS BELEDİYESİ
HİOS’TA APOKRİES
veya Karnaval Eğlenceleri
 
Timiana / Nehori / Agios Georgios Sikusis / Mesta / Olimbi / Pirgi / Elata / Liti / Kardamila / Volissos / Nenita / Kalamoti / Pispilunda
 
9 Mart Cumartesi
10 Mart Pazar
11 Mart (Temiz) Pazartesi
 
Turizmi Geliştirme Komitesi
Dimokratia Cad. no 2
Halkla İlişkiler Dairesi
Tel no 00 30 22 713 51726
e-mail: damigou@chios.gov.gr
http:www.chioscity.gr
 
Görseller:
Rena Pagoudi-Damigou
 
Chios'ta Etkinlik Takvimi
Yazar :
Apelasyon
Konu :
Turizm

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.