ETO, Türkiye Organik Sektörünün Ulusal ve Uluslararası Fuarlarda Tanıtıyor

Yazar: Özge Çiçekli
 
ALMANYA /  BİOFACH ORGANİK ÜRÜNLER FUARI-12-15 Şubat 2019

Bu yıl 15 Subat’ta Almanya Nurnberg’de düzenlenen Biofach’da Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy’un moderatörlüğünde bir seminer düzenlendi. Seminerde “Türkiye’de organik sektörünün geldiği nokta ve bundan sonraki süreçte hedeflerin neler olduğu anlatıldı. Seminere T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Fatma Mamak, Ege İhracatci Birlikleri'nden Can ERİM, Tarımsal Ürün Kontrol ve Sertifikasyon Derneği'nden Tuğçe Çerçi konuşmacı olarak katıldı. Ege İhracatçı Birlikleri Organik Ürünler Çalışma Komitesi Başkanı Mehmet Ali Işık’ın da konuşmacı olduğu seminerde, organik üretimin Türkiye’de hem ürün çeşitliliği, hem de organik üretim yapılan alanlar anlamında sürekli geliştiği bilgisi verildi. “Ülkemizde organik tarımın ve ihracatın gelişimi için Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında kurulmuş olan Organik Ürünler Çalışma Komitesi’ni genişletme kararı alındığı bildirildi. Bu kapsamda Türkiye’de faaliyet gösteren tüm ihracatçı birliklerine Komitede yer almaları için davete çıktıkları; TİM, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği ve KSKDER gibi STK’ların temsilcilerini de Komiteye davet edecekleri bildirildi. 

Türkiye’de çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı, fındık, zeytin, zeytinyağı, yumurta, bal, pamuk, ürünleri başta olmak üzere 200’den fazla çeşit organik ürün üretiliyor. Türkiye’de 1980’li yıllarda başlayan organik üretim bugün, 543 bin hektar alanda 2.4 milyon ton üretim rakamına ulaşıldı.

İnsan sağlığı ve çevre duyarlılığının dünya genelinde yükselen değer olmakla birlikte organik ürüne hak ettiği değeri en fazla ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve Japonya’nın verdiği bilgisini paylaşıldı. “Türkiye’nin organik ürünler üretim ve ihracat potansiyelinin artması için bu üç pazara yoğunlaşılacağı. Almanya’da Biofach Organik Ürünler, Japonya’da Foodex ve ABD’de Fancy Food gıda fuarlarını uzun yıllardır başarıyla düzenlendiği, Türkiye’nin bu organik pazarlardaki yetkinliği hedeflenen proje ile hızla başarıya ulaşmasına katkı sağlayacağı ve böylece organik ürün ihracat hedeflerine ulaşılacağı bildirildi.
EKOLOJİ İZMİR FUARI  / 12-15 MAYIS 2019

10. Ekoloji-İZMİR fuarında, ülkemizde 1999 yılından beri Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) öncülüğünde aralıklarla düzenlenmiş olan 6. Organik Tarım Sempozyumu 15-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında İzmir’de uluslararası katılımlı olarak düzenlenecektir.
ETO tarafından ilki 1999 yılında İzmir’de düzenlenen Organik Tarım Ulusal Sempozyumu, daha sonrasında farklı illerde yerel paydaşlarla birlikte yürütülmüş ancak 2013 yılından sonra uzun süre ara verilmiştir. Organik hayvancılık alanında ise ayrı bir Organik Hayvancılık Kongresi düzenlenmiş olmakla birlikte bir süredir ara verilmiştir. ETO, ülkemizde organik tarımı daha sağlıklı geliştirecek ve daha ileri taşıyacak olan 6. Sempozyum’un, 10. Ekoloji Fuarı sırasında düzenlenmesi ile sektörde sinerji yaratılacağı düşüncesindedir.
 
Sempozyumun amacı, organik tarım konusundaki bilimsel ve yenilikçi araştırmaları, girişimleri ve işbirliklerini teşvik etmek, elde edilen sonuçları paydaşlarla tartışmak, iyi uygulamaları yaygınlaştırmak ve çözüm gerektiren konuları karar vericiler ve araştırıcılarla paylaşmaktır.

Organik Tarım Sempozyumu’nda önerilen oturum başlıkları kapsamına giren ve/veya organik tarımla ilgili konularda çağrılı bildiriler, sözlü ve poster sunumları ile katılımcıların tartışma olanağı bulacağı paneller yer alacaktır. Başvurular ilgili tüm kişi ve kuruluşlara açıktır. Sempozyum’da sunulan ve koşulları karşılayan sözlü ve poster olarak sunulan bildiriler, Bildiri Kitabı’nda bir araya getirilecektir. Bildiri hazırlama kılavuzu kabul yazısı ile birlikte katılımcılara gönderilecektir.
 
15-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Organik Tarım Sempozyumu’nun Türkiye’nin bölge ülkeleri arasındaki konumu, gelen talepler ve bölgesel işbirliklerinin geliştirilme ihtiyacı göz önüne alınarak uluslararası katılımlı olarak düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede başvurular başlamıştır.

Bilgi için sempozyum web sayfası: https://sites.google.com/view/ots6
 
Görseller:
Yazara aittir.
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan apelasyon.com sorumlu tutulamaz.