İzmir Ticaret Borsası Dünya Tarımının Geleceğini Yönlendirmekte Kararlı

İzmir Ticaret Borsası

Dünya Tarımının Geleceğini Yönlendirmekte Kararlı

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ile Yönetim Kurulu ev sahipliğinde düzenlenen ve İzmir Ticaret Borsanın 130. Yıl özel projeleri olan; Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip İzmir Tarım Teknoloji Merkezi (İTTM) ve Ege gastronomisi ile ilgili yürüttükleri projelere ilişkin bilgi paylaşımında bulundukları Geleneksel Yeni Yıl Basın Yemeği yapıldı.

Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ile Genel Sekreter Erçin Güdücü’nün sunumları ardından gece soru cevap şeklinde ilerledi.

 

 

 

1891 Yılında Türkiye'nin ilk borsası olarak kurulan İTB’nin pamuk,  kuru üzüm ve yağlı tohumlar fiyatları dünyada referans fiyat olarak kullanılmakta

 

İzmir Ticaret Borsası pamuk İşlemleri ve “Korbey” Sistemi ve Kuru Üzüm İşlem Salonu ile dünyada tek diyebiliriz. 2005 yılında önderliklerinde Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası A.Ş.’yi, 2011 yılında önderliklerinde Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. yi, 2013 yılında yüzde yüz kendi sermayesi ile İzmir Ticaret Borsası Laboratuvar, Arge ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. (İZLADAŞ) yi kurmuşlardır. Yıllarca Kuru üzüm, Pamuk, Kuru İncir ve zeytin&zeytinyağı ürün tahmin rekoltelerini yapmışlar, “GMO FREE” Etiketleme Projesi ile pamuk sektörüne damga vurmuşlardır. Çıkış noktası olduğu ve  2009 yılından beri  Ege İhracatçı Birlikleri ve Alaşehir Ticaret Borsası ile ortaklaşa yürüttükleri Çekirdeksiz Kuru Üzümde Verim, Kalite ve Gıda Güvenliğinin Artırılması Projesi ile tüm dünyada adından söz ettirmiş, fikir sahibi olarak Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde yürüttükleri İzmir ve Manisa İli Sultani Çekirdeksiz Bağlarında Sürgün Kurumaları, Uyanma Bozukluğu ve Ölümlere Yol Açan Fungal Nedenlerin Araştırılması Projesi ile dünya bağcılık literatüründe bile yerlerini almıştır. Tanınırlığı kabul edilmiş bir Zeytinyağı Tadım Paneli ile ilkler arasında olan, coğrafi işaretli ürünlerle ilgili olarak yürüttükleri çalışmalarla önderlik yapan İzmir Ticaret Borsası iki yeni projesi ile yine ilklerin Borsası olduğunu gösterdi.

 

Kuru incir, zeytin&zeytinyağı, tıbbi aromatik bitkiler, süt, yumurta, et sektörlerinde de önemli bir referans kaynakları arasında olan İzmir Ticaret Borsası tarafından hayata geçirilecek olan İzmir Tarım Teknoloji Merkezi (İTTM) yürüttüğü çalışmalarla “Tarımın Silikon Vadisi” olmayı hedefliyor.

İTTM Projesi için İzmir Kalkınma Ajansı, Gastronomi Projesi kapsamında da İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çok önemli iş birliklerine gidildiğini vurgulayan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Kestelli, her iki projenin de Borsa'nın 130'uncu yıl mottosu olan "Tarımın Servetini Dönüştürmek" hedeflerine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

AB yeşil mutabakatı kapsamında üretilen ürünlerin standardizasyonu, gerekli standartlarda üretim yapma, sertifikasyon, dijital ürün pasaportu, izlenebilirlik konularının artık dünyayı sardığı ve sınırda karbon düzenlemesi, kurumsal ayak izi, yeşil finans, tarladan çatala, kuraklık ile adil ve eşit gıda konularının da iyice öne çıktığı günümüzde geleceğin tarım ve gıda sektöründe olduğunu en iyi bilen kurumlardan olan  İzmir Ticaret Borsası Tarım Teknoloji Merkezi ve Gastronomi Projeleri ile tarım ve gıda sektörün en önemli aktörleri arasındaki yerini sağlamlaştıracak.