Bilge KEYKUBAT - Ziraat Mühendisi/Apelasyon Ortak Kurucusu

1974 Yılında Tarihçi bir baba ve Edebiyaçı bir annenin ilk oğlu olarak Aydın'da doğdu. Aydın Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1997 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden mezun oldu. 2010 yılına kadar Tariş Genel Müdürlüğü Pamuk Ürün Koordinatörlüğü personelli olarak görev aldı. 2010 yılında göreve başladığı  İzmir Ticaret Borsası 'nda Araştırma ve Piyasa Geliştirme Müdürlüğünde Sektör Geliştirme Yönetmeni olarak ve ayrıca İzmir Ticaret Borsası Tarımsal İletişim Danışmanı olarak çalışmaktadır. Bir süredir İzmir Ticaret Borsası adına İzmir ve Manisa bölgesindeki bağcılara kalıntısız ürün elde etmek için çiftçi eğitimleri vermektedir. Ürünler bazında Rekolte Tespit çalışmalarına katılmaktadır. İyi Tarım Uygulamaları Kontrolörüdür.

Amatör olarak; bağcılık ve tadım, Zeytinyağı tadımı, fotoğrafçılık, tarih, felsefe, deniz ve kalite standartları  ile ilgilenmektedir. Evli ve Emre ile Ege Beylerin bir tanecik babasıdır.

Amatör ruhla yazdığı yazıları; Aylık olarak yayınlanan Tarım ve Gastronomi e dergisi Apelasyon'da (http://www.apelasyon.com), Günlük olarak yayınlanan Gazete Yenigün'de (https://www.gazeteyenigun.com.tr/bilge-keykubat), Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama bünyesinde yer alan LEZZET Derigi'sinde (https://www.lezzet.com.tr/yazarlar/bilgekeykubat)  Felsefe Taşı Düşünce Platformu 'nda (http://felsefetasi.org), Günlük olarak yayınlanan Yeni Bakış Gazetesinde ( https://www.yenibakis.com.tr/yazar/bilge-keykubat/ ) Seferi Keçi Kültür ve Yaşam Dergisinde ( http://seferikeci.com/ ) ve İzmir Ticaret Borsası Dergisinde (http://itb.org.tr) yayınlanmaya devam etmektedir.

Kısaca Tarım ve Gıda Araştırmacısı, Tarım ve Gıda Yazarı, Tarım ve Gıda Marka Uzmanı, Zeytinyağı ve Şarap tadımı yapan, Projeler üreten, bol bol gezen ve amatörce fotoğraf çeken biri diyebiliriz.

Tarım ve gıda sektörünü desteklemek adına yerel firmalara, yerel üreticilere, genç girişimcilere, kadın girişimcilere, kooperatiflere destek olmak amacıyla onları tanıtmak için bir İnstagram canlı sohbetleri yapmaktadır.

WSET Şarap 1. Seviye Yeterlilik Sertifikası, İTB Zeytinyağı Tadım Paneli Projesi kapsamında Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden 75 saatlik Temel Tadım Eğitimi, Dünyada zeytinyağı tadımı konusunda önemli bir yere sahip İspanyol Dr. Luz Maria Martinez Cuevas’dan zeytinyağı tadımı konusunda 40 saatlik ileri düzey zeytinyağı tadım eğitimi ve İzmir Ticaret Borsası Zeytinyağı Tadım Paneli Panelistliği ile uzun süredir şarap ve zeytinyağı tadımları yapmaktadır. Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen 2. (2021)  ve 3.(2022) Muğla Zeytinyağı Duyusal Analiz Yarışması Jüri Üyeliği ve yine Zeytindostu Derneği tarafından  2021  yılı 14., 2022 yılı 15. Ulusal Naturel Duyusal Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması Jüri Üyeliği yapmıştır.  Sosyal medya platformlarında "Tarım ve Gıda İnfluencer"'ı olarak da anılmaktadır.

Instagram : https://www.instagram.com/bilgekeykubat/

Twitter : https://twitter.com/bilgekeykubat

Lİnkedin : https://www.linkedin.com/in/bilge-keykubat-49351117/

Youtube: https://lnkd.in/dwYNCFu

http://bilgekeykubat.blogspot.com/

https://bilgekeykubat.wordpress.com/

Kısaca bana "Tarım Düşünürü" diyebiliriz. Gezer, yer, içer, yazar ve fotoğraf çekerim.

Bilge Keykubat: Agriculture Engineer. İzmir Commodity Exchange Research and Development Department Specialist. Editör in Chief & Co Founder Apelasyon E Journal. Freelance writer. Sosyal Media Account Manager.Wine Coffee and of olive oil tasters. WSET. Food, farming, travel, viticulture, oenology. Think-Tanks. Take photo. Agripreneur. Community Supported Agriculture (CSA). Agriculture and food influencer.