Pelin Omuroğlu BALCIOĞLU - Girişimci

1994 Yılında Ege Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Seracılık bölümünden mezun olmuştur. 1996-1997 Yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde,  UCDavis’te botanik ve bahçe bitkileri bölümlerinden dersler alıp, Orkide Botanik Serasında bir dönem staj yapmıştır. Organik tarım konusunu üniversitede ve Kaliforniya bölgesinde organik tarım yapan çiftlikleri ziyaret edip araştırmalar yaparak öğrenmiş ve 2000-2001 yılları arasında Pre MBA - PROCADE eğitimi almıştır.

1998 yılında Türkiye’ye dönmüş ve babası Erdinç Omuroğlu ile Urla – Yağcılar köyünde Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği’nde zeytinliklerini kurmaya başlamışlardır. 2003 yılında organik tarım sertifikası alarak  Türkiye’nin ilk sertifikalı organik küçük baş hayvancılığını yapmıştır.  Halen organik zeytin ve bahçe bitkileri ile iç mekan orkide üretimini sürdürmektedir.

2002-2003 Alsancak Rotarakt Kulübü Başkanlığı’nı yürütmüştür.

2009-2015 yılları arasında Urla Birliği - Slow Food grubunun etkin bir üyesi  olmuş, 2010 yılında seçilerek, 9 delege ile birlikte, Türkiye’yi temsilen, İtalya’da, Torino’da düzenlenen Terra Madre toplantısına katılmıştır.

Ayerya’da 12.000 adet zeytin ağacından elde edilen ürünleri, Olivurla markası ile piyasada yer almaktadır.  2013 yılında İZKA desteği alarak Türkiye’nin ilk  güneş enerjisi ile çalışan Turla Organik Zeytin ve Zeytinyağı Tesisi’ni kuran Omuroğlu Ailesi ürünlerini burada organik zeytin ve zeytinyağına dönüştürmektedir.  İşletmelerinde, Urla Yarımadası zeytinyağı kalite kriterlerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Turla Şirketi’nin, Urla’da, Ayerya Organik Ürünler Dükkanı ve bir Café’si bulunmaktadır. Pelin Omuroğlu bu mekanda,  gastronomi turizmi çerçevesinde etkinlikler düzenlemekte, zeytin ve zeytinyağı tadımları yaptırmaktadır.

Pelin Omuroğlu, 10 Nisan 2014’de Slow Food International, "Ark of Taste”e, kaybolmaya yüz tutmuş gıdalardan ‘Erkence Varyetesi’ zeytinyağının duyusal özelliklerini kayıt altına aldırmıştır.

Mayıs 2015’ten itibaren, akredite edilmek üzere oluşturulan, Izmir Ticaret Borsası Zeytinyağı Tadım Paneli, Panelist eğitimlerine devam etmektedir.

2-3 Mayıs 2015, 1. Uluslararası Urla Enginar Festivali’nin organizatörlerinden olup,  29 Nisan - 1 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenecek 2. Uluslararası Urla Enginar Festival Komitesi’nde de görev yapmaktadır.

OLIVURLA Organik Naturel Sızma Zeytinyağı,  Domat varyetesi ile İtalya - Bari’de yapılan Organik Zeytinyağı yarışmasında 2015 BIOL SILVER MEDAL ödülüne layık görülerek bölgeye kıymetli bir ödül kazandırmıştır.

Pelin Omuroğlu, Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu ile evli ve bir çocuk annesidir.