Süleyman GÖNÜLKIRMAZ - Ziraat Mühendisi

Manisa’nın Sarıgöl ilçesine bağlı Yörük köyü olan Ahmetağa’da 1961 yılında, Ege’de doğanın içinde doğdu. Üniversite yaşına gelene kadar kâh hafta sonları kâh yazları doğada hep hayvan otlattı.

1984 yılında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu. DSİ Genel Müdürlüğü’nün burslu öğrencilerindendi. 1984-Ağustos’ta, DSİ Isparta Bölge Müdürlüğüne atandı. Göller Bölgesinde 12 yıl etüt ve planlama mühendisi olarak görev yaptı. Isparta Valiliğinin kurmuş olduğu, Eğirdir Gölü Koruma Komisyonu’nda da aktif görev aldı.

1994 Yılında, Afyon İli sınırları içinde yer alan Dinar-Karakuyu’nun Sulak Alan olması için Orman Bakanlığı’na, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’ne, Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nu, Afyon Zafer Gazetesi’ne dilekçe ve mektuplar yazdı. ‘Karakuyu’Gölünün Orman Bakanlığı'nca tescilli "Yaban Hayatı Geliştirme Sahası" statüsüne dönüşmesini ve bu gölün “Birinci Derecede Doğal Sit Alanı” olmasını sağladı. Kuşların özgürce kanat çırpmalarına yaptığı bu küçük katkıyı yaşamının en güzel anılarından birisi olarak görmekte.

1998-Ocak’ta, DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü’ne atandı.  

2006-Yılında, Ailesi ve çevresinde kanserin yaygın olması nedeniyle kendini doğa ve bitki kimyasına verdi. 

2007-Ağustos’ta, Azerbaycan halkının geleneksel doğal bitki kullanımını görmek ve bu coğrafyadaki bitkileri doğal ortamlarında incelemek için bir doğa seyahatine çıktı. Doğa seyahatinden elde ettiği bilgileri, Bakü kütüphanesinde bulunan araştırmalarla karşılaştırarak seyahatini tamamladı.

2012 Yılında, TV8’de yayınlanan “Bir Fikrin Mi Var?” Yarışmasına, ‘fonksiyonlu çayları doğru oluşturma ve etkili harmanlama sistemi’ olan “Herbal ATM Projesi” ile katıldı. Yüzlerce proje içinden finale kaldı. 13. Hafta sonunda dört kategori birinciliğinden birini elde etti. Bitki çaylarını etkili harmanlama ve sunma konularında patentleri bulunmaktadır.

2014-Ekim’de, Düsseldorf, Köln, Brüksel, Amsterdam ve Berlin’i sırt çantasıyla dolaştı. Gezisinin en anlamlı bölümünün, Hollanda Tarımı ve Almanya Berlin Humboldt Üniversitesi Kütüphanesi olduğunu belirtmektedir. 

• Bitkisel ilaç ve tarihine ilişkin kitapları topluyor.

• Her yıl doğal alanlara "ot yürüyüşü" yapıyor.

• Sinerjik etkili bitki karışımları üzerinde  çalışıyor.

• Doğada gözlem ve deneyler yapıyor.

• Hayata, sağlığa ve tarıma dokunan köşe yazıları yazıyor.

www.otevi.com