Sağlıklı Beslenmede Sütün Yeri

Yeni doğan bir bebek sadece anne sütüyle beslenir. Demek ki süt bir yavrunun gereksinimi olan bütün besin maddelerini yeterli ve dengeli bir şekilde içerir.

Yeni doğan bir bebek sadece elma yiyerek, sadece patates yiyerek beslenemez. Yeni doğan bir bebek sadece anne sütüyle beslenir. Demek ki süt bir yavrunun gereksinimi olan bütün besin maddelerini yeterli ve dengeli bir şekilde içerir. Dünyada böyle bir gıda maddesi yoktur. Bu nedenle süt, dünyanın en mükemmel gıda maddesi olarak bilinir. 

Süt içme alışkanlığı ülkelere göre değişir. Yapılan araştırmalarda süt içen toplumların bireylerinin daha güçlü olduğu ortaya konmuş. Örneğin Portekizli çocuklara uygulanan okul sütü programı sonucunda topluma süt içme alışkanlığı kazandırılmış ve on yıl içerisinde boy ortalamasının 3 cm arttığı belirlenmiş.

Bir bardak (200 gram) sütte yaklaşık 9,5 gram süt şekeri, 7 gram yağ, 7 gram protein ve 1,5 gram kalsiyum, fosfor gibi mineral maddeler bulunur. İnsan beslenmesinde yağlar ve şekerler alınmadığı taktirde çok önemli sorunlarla karşılaşılmadığı halde, proteinler alınmazsa büyük sorunlar meydana gelir. Özellikle lor proteinlerinin biyolojik değerleri oldukça yüksektir. Dört- altı yaş aralığındaki bir çocuk günde 1 kg vücut ağırlığı başına 2 gram, 7-9 yaşındaki bir çocuk 1,8 gram, 10-15 yaşındaki çocuk 1,5 gram, yetişkinler ise 0,9 gram proteini dengeli beslenmek için almak zorundadır. Günde yarım litre süt içen bir çocuk gereksinimi olan günlük proteinin üçte birini almış olur. Alınan proteinlerin yarısının hayvansal kaynaklı olması gerekir. Yarım litre süt içildiğinde hayvansal protein ihtiyacının yarıdan fazlası alınmış olur. 

Süt özellikle kalsiyum açısından son derece zengindir. Örneğin yarım litre sütten alınan kalsiyumu ya 5 kilo et, ya 8 ekmek, ya 6,3 kilo patates, ya 8,5 kilo elma ya da 1,7 kilo havuç yenerek alınabilir. Yarım litre süt içen bir çocuk günlük gereksinimi olan kalsiyumun yarısını karşılamış olur. 

Süt sadece çocukların değil, yetişkinlerin de tüketmesi gereken önemli bir besin maddesidir. Özellikle kadınlar genç yaşta yeterince kalsiyum almamışlarsa menopoz döneminden sonra osteoporozis adı verilen kemik erimesi rahatsızlığına yakalanırlar

Yazmadan da geçemeyeceğim, süt şekeri (laktoz), şeker olmasına rağmen önemli bir karbonhidrat kaynağı değildir. Bu nedenle belli ölçüde zayıflama diyetinde kullanılır.

 

Bu nedenle diyoruz ki” Süt İçin, Süt İçirin”.