ZEYTİN PAMUKLUBİTİ

Yazar : Abidin TATLI
Konu : Tarım

Erginleri 2-3 mm boyunda ve baş büyükçedir. Vücudu küçük bir ağustos böceğini andırır. Erginlerde gözler kırmızı renkte ve hortumu gelişmiştir. Kanatlar kirli sarı, karnı ise yeşil renklidir.

Tanımı
 
Erginleri 2-3 mm boyunda ve baş büyükçedir. Vücudu küçük bir ağustos böceğini andırır. Erginlerde gözler kırmızı renkte ve hortumu gelişmiştir. Kanatlar kirli sarı, karnı ise yeşil renklidir.
 
Zeytin pamuklu bitinin genç nimfleri sarı veya açık yeşil renklidir. Nimfler olgunlaştığında 2 mm boyunda olur ve renkleri yeşilimsidir. Genç nimfler genel olarak sarı veya açık yeşildir.  Nimfler çok ince iplikçiklerden meydana gelen balımsı bir madde salgılar. Bu iplikçikler bir pamuk yığını gibi toplanarak kümelenir.

Yaşayışı
 
Pamuklu bitler kışı ergin olarak ağaçların kabuk altlarında, yarık ve çatlaklarda ve hatta sürgün ve koltuklarda geçirir. Erginler şubat ayı ortalarından itibaren aktif duruma geçmeye başlar. Çiçek tomurcuklarının oluşmasıyla birlikte yumurta tomurcuk sapına bırakılır. Yumurtalar 4-6 günde açılır. Çıkan nimfler yassı görünümdedir. Çıkardıkları tatlımsı pamuk gibi bir madde ile vücutlarını örterler. Euphyllura phillyreae yılda 1 döl, Eupyllura olivina ise yılda 3-4 döl verir.
 
Zarar Şekli
 
Zeytin pamuklubiti genellikle ilkbahar aylarının yağışlı geçtiği nemli havalarda, budama yapılmamış zeytinliklerde ve zeytinin çiçeklenme döneminde zararlıdır. Larvalar zeytin somaklarında tomurcuk sapları ve sürgün uçlarında bitkinin öz suyunu emerek zararlı olur. Ağaç ve sürgünlerin zayıflamasına, çiçek ve tomurcukların dökülmesine neden olarak, ergin öncesi dönemlerinde balımsı madde üretir. Böylece zeytin ağaçlarının çiçeklenmesi ve meyve bağlaması oldukça düşer. Zararlının yoğunluğu arttıkça zarar oranı yükselir. Ancak düşük yoğunluklarda pek zarar hissedilmez. Ülkemizde zeytin yetiştirilen bütün bölgelerde yaygındır.

Konukçuları
 
Konukçusu sadece zeytin ağacıdır. Ülkemizde ayrıca, zaman zaman yabani zeytin ve akçakesme de görülür.
 
Mücadelesi
 
Kültürel Yöntemler
 
Bütün koşnillerde olduğu gibi zararın önlenmesi için ağaçların sağlıklı tutulmasına, bol güneş almasına ve havalanmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca tekniğine uygun budama yapılarak zarar yapması önlenebilmektedir.
 
Kimyasal Mücadele
 
Zeytinde pamuklubiti ile aynı dönemde zararlı olan zeytin güvesinin çiçek nesline karşı bir ilaçlama yapılmışsa, zararlı için ayrı bir ilaçlamaya gerek yoktur. Zeytin güvesine karşı ilaçlama yapılmayan bahçelerde ise, ağaçların sadece yoğun zarar görmüş somakları ilaçlanmalıdır. Böylece doğal düşmanların fazla zarar görmesi önlenecek ve somaklardaki zararlı ile beslenecekleri için de bahçedeki doğal denge korunmuş olacaktır. İlaçlamanın mutlaka gerekli olması halinde ise en uygun mücadele zamanı sürgün uçlarında ilk pamuklanmalar görüldükten 10 gün sonra başlamak üzere, çiçeklenme zamanına kadar olan dönemi içermektedir.