Zeytin Bakım Takvimi: Mart 2022

Şubat ayı aslında tarımsal faaliyetlerin daha az olduğu bir aydır. Başakçıların arazilerde dolaştığı, otların yer yer yeşerdiği bir aydır. Hasat bitmiş fabrikalar temizliğe geçmiş birazda dinlenme moduna alınmış bir aydır.

Yazar: Dr. Mücahit Kıvrak
 
Geçtiğimiz ay şubat başında işlerin yoğunluğu ile yazamadım. Şubat ayı aslında tarımsal faaliyetlerin daha az olduğu bir aydır. Başakçıların arazilerde dolaştığı, otların yer yer yeşerdiği bir aydır. Hasat bitmiş fabrikalar temizliğe geçmiş birazda dinlenme moduna alınmış bir aydır.
 

Mart Ayında Neler Yapacağız?

 
Yabancı ot mücadelesi: herbisit kullanmayalım. Onun yerine biçme yapalım. Sürme toprağın fiziksel yapısına zarar veriyor. Ayrıca kökleri kesiyor.
 
En güzeli küçükbaş otlatmaktır. Küçükbaşların boyunlarından ayaklarına takılan bağ ile ağaca zarar vermeden bu işi yapabiliriz. Dekar başına küçükbaş hesabına göre yazıyorum. Sürü otlatmak zeytinliklere zarar verir. Başkasının arazisine sürü sokmak mülkiyet hakkına gasptır. Kimse başkasının arazisine giremez, otunu koparamaz. Yabancı otlar toprağın esas sahipleridir. Bununla mücadele etmek yerine yönetmemiz gerekiyor. Küçükbaş 1,5 dekarda bir tane olmak koşulu ile ağaca zarar vermeden deneyebiliriz. Gelecekte ucuz et yemek istersek bunu yapmamız gerekiyor. Süt sorunumuz da olacak. Ayrıca çoban kalmadı ülkemizde! Bu mesleğin yeniden canlandırılması gerekiyor. Yabancı ot mücadelesi yem fiyatı ile düşünüldüğünde biz otu yok etmek için herbisit kullanıyoruz, süt ve et üreticisi yemi parayla alıyor. Arazinin otunu koyuna yedirelim de ne şekilde yedirirsek yedirelim. Yeter ki zeytincinin herbisit maliyeti olmasın, sütçü daha ucuza yem alıp sütten para kazansın.
 
 
Fabrikaların temizliği önemlidir. Karasu ve pirina fermente olur koku yayılır. Bu da depolardaki yağların kokmasına neden olur. Fabrikaların logarlarından giderlerine, silolarına kadar her yeri temizlemek gerekir. Malaksör, dekantör ve separatör sökülerek temizlenmelidir. Depolarda olan yağların aktarma zamanı gelmiştir. Posası çöken yağları aktarmak yağ kalitesi için vazgeçilmezdir.