Zeytin Bakım Takvimi: Haziran 2022

Konu : Tarım

Haziran ayında sulamaya başlayabiliriz.Haziran sonuna doğru zeytin sinekleri yavaş yavaş çıkmaya başlar.

Yazar: Dr. Mücahit Kıvrak

Geçtiğimiz ay aslında mayısta yapılacak bir şey olmadığı için yazamadım. Çünkü ülkemizde maalesef iklim çok değişkendi. Nerede soğuk nerede sıcak olacak bahçelerde ne olacak aslında büyük bir bilinmez. Sürdürülebilir dünya için çalışmak zorundayız. Kuraklık mart ayından beri ülkemizin özellikle zeytin yetişen alanlarında kendini hissettiriyor. Yer yer yarı yarıya düşen yağış miktarı ile çiçeklenmeye girdik. Çiçek tutarsa bize çok su lazım olacak.
 
Mevsim normallerinden daha yukarıda seyreden bir sıcak hava ile karşı karşıyayız. Bu durum daha ne kadar sürecek bilinmez ama bizi zor günler bekliyor. Yer altı suları her zaman stratejik sudur. Lütfen kullanmayalım. Daha az su kullanmaya teşvik edelim. Bahçelerimizin organik madde miktarını arttırarak suyun tutumunu arttırmamız gerekiyor.
Geçtiğimiz ay İzmir’de düzenlenen fuar vardı. Olivtech fuarı daha iyi olabilir, olmalıdır çünkü en az 5000 yıldır İzmir tarım şehridir, tarım fuarı daha iyi olmalıdır. Katılımcı sayısı artmalıdır. Profesyonel katılımcılar iyi seçilmelidir. Ayrıca son tüketici de fuara gelebilmelidir. Fuar gününün hava sıcaklılarının yüksek olması nedeniyle sayının azalmasına etki etmiştir diye düşünüyorum.
 
Haziran ayında sulamaya başlayabiliriz. Yüzey sularını kullanan üreticilerimiz daha az su ile bu işi yapmalıdır. Otları biçerek yönetelim toprağa direk güneş ışığı gelmesin toprak daha az ısınsın. Parçalanan otlar küçük ve gözle göremediğimiz canlılara yiyecek olsun. Onların da çıkan ürünleri ağacımızın içine girerek beslesin. Organik madde yüksek olursa aromatik özellikleriniz daha yüksek olur.
 
Haziran sonuna doğru zeytin sinekleri yavaş yavaş çıkmaya başlar. Sersem uçuşlar meyveye gelir ama zeytin için çok sorun oluşturmaz. İncir zeytin sineği efsanesine inanmayın. İncirin zehirli denen sütü sineği besler. Bu sene sıcak olursa sinek az olur. Mevsim normallerinde olursa çok olabilir. Kontrolleri dikkatlice yapmak gerekir. Bakanlığımızın tuzakları veya elektronik tuzaklarla kontrol sağlanmalıdır.
 
Bu ay kaolin kili atmaya başlayabiliriz. Havaların ısınması ile birlikte süreç aleyhimize işlemektedir. Sulama yapacak olan üreticilerimiz meyve varsa mutlaka hafiften bitki besleme yapmalıdır. Sonrasında kaolini ağaçlara püskürtmelidirler.
 
21 haziranda yaz geliyor. Yaz ayları başlangıcı ile havaların ısınması kurak zamana girmemiz birlikte olacak. Afrika’dan sıcak şeklinde öngörüler var. Tedbir almanız gerekiyor.
 
Zeytin güvesi de bu zamanlarda hareketlenmeye başlayabilir. Sürgünlerde ağ yapabilir. Ayrıca bu ağ fidan tırtılına da ait olabilir. Yeni tesislerde bu tırtıla da bakmanız gerekir. Kuşlar tırtılın düşmanıdır. Kuşları koruyun.
 
Görseller:
  1. Olive Oli Times