Tarım ve Gıda Ürünlerindeki Fiyat Artışı Tağşişi Arttırır Mı?

Yazar : Bilge KEYKUBAT

Dünyanın en bereketli topraklarında yaşıyoruz. Bu kadar şanslıyken biz bu şansı nasıl değerlendiriyoruz diye düşünüyorum devamlı.

Yazar: Bilge Keykubat
 
Hep diyoruz ülkemiz tarım cenneti diye. Hep diyoruz ülkemiz tarımsal ürün çeşitliliği cenneti diye. Hep diyoruz ülkemiz gıda cenneti diye. Topraklarımız çok verimli, iklimimiz harika. Dünyanın en bereketli topraklarında yaşıyoruz. Kısaca, aslında çok şanslıyız.

Bu kadar şanslıyken biz bu şansı nasıl değerlendiriyoruz diye düşünüyorum devamlı. Çalışıyoruz; üretmeye çabalıyoruz, bir yerlere getirmeye çalışıyoruz, markalaşmaya çalışıyoruz.

Vatan ve toprak olarak şanslıyız, üretmeye de çabalıyoruz, sonrasında…

Şu an için maalesef tarım ve gıdada üretim maliyetlerimiz çok yüksek; bu, üreticinin belini zaten büküyor. Son 2-3 yıldır pandemi denen bir sorun var tüm dünyanın başında. Bizim ülkece dünyadaki tarım ve gıda lobimiz etkili değil. Pazarlamada sorunlar yaşıyoruz. Hikayeleştirmede sorunlar yaşıyoruz. Tarım ve gıda sosyal medyasında aktif aktör değiliz. Üstüne bir de şimdi Rusya - Ukrayna savaşı patladı.

Tüm bunlar olunca da gıda fiyatları ciddi bir şekilde yükselmeye başladı. İnsanların geçim sıkıntısını çokça yaşadığı şu günlerde gıda fiyatlarının bu denli yükselmesi ciddi bir sorun olarak karşımızda.

Sosyal medyada, tv kanallarında, gazetelerde gördüğümüz alışveriş kuyrukları, indirimlere akın eden insan manzaraları arttıkça da gıda hiç gündemden düşmüyor.

Hep dediğim “tarım ve gıda bizim ülkemizin geleceği” cümlesi her geçen gün daha da önemini arttırıyor.

Biz insanlar devamlı beslenmek zorundayız. Beslenirken de hem cebimize uygun hem de sağlığımıza uygun beslenmemiz gerekiyor. Cebimize uygun... Son günlerin trend cümlesi. Kazandığımızın üstünde harcayamayız. Ama artık beslenmemize ayırmak zorunda olduğumuz para, kazandığımız para ile yarışıyor. Harcadığımız hep kazandığımızın üstüne çıkmak için uğraşıp duruyor.

Sağlığımıza uygun... Pandeminin de ciddi etkileri ile artık daha sağlıklı yaşamak için uğraşıyoruz. Hatta herkesin olduğu gibi biz de daha uzun yaşamak için de uğraşıyoruz. İşte bu noktada sağlıklı ürün hem sağlıklı hem de uzun yaşam için çok önemli.

Üretici şikayetçi kazanamıyoruz diye, tüketici şikayetçi paramız yetmiyor diye. Üretici daha çok para kazanmak için gayret ediyor, tüketici de daha ucuza daha sağlıklı ve daha uzun yaşamak için çabalıyor.

İster istemez üretici ve tüketici karşı karşıya geliyor.
Böyle olunca da aklıma çılgın sorular geliyor.

Kaynaklar:
  1. Gazete Yenigün
 
Görseller:
  1. International Banker